Vinařská provincie La Rioja a její města

Vinařská oblast La Rioja (Španělsko)
Vinařská oblast La Rioja (Španělsko)

Přestože provincie La Rioja je nejmenším španělským regionem na Pyrenejském poloostrově, Španělsko si díky ní získalo pověst producenta vína světové kvality. Nejvíce pěstovanou odrůdou je Tempranillo. Tentokrát však místo vín prozkoumáme především zdejší města. Jak ale uvidíte, obojí spolu úzce souvisí.

Proslulá vinařská oblast

V sevření Navarry, Kastilie a Leonu a Aragonu najdeme jednu z nejdůležitějších vinařských oblastí, kterou se může Španělsko pochlubit: provincii La Rioja pojmenovanou podle řeky Río Oja, která jí protéká. Z hlediska pěstování vína se Rioja dělí na tři podoblasti, Rioja Alta, Rioja Alavésa a Rioja Baja, přičemž pro každou z nich je typický jiný druh vína. Rioja Alta produkuje především sekt. Rioja Alavésa je známá lehkými ovocnými víny. A konečně pro podoblast Rioja Baja jsou charakteristická těžká červená vína, která se často srovnávají s francouzským Bordeaux. Riojským vínům jsme však věnovali jiný článek, a proto se tentokrát podíváme na tento španělský region z pohledu měst.

Centrem regionu je Logroňo

Největším městem v regionu a jeho metropolí zároveň je Logroňo ležící vprostřed vinic v údolí řeky Ebro. Logroňo má kolem 145000 obyvatel. Velkou část z nich, přibližně 10%, tvoří imigranti, především z Rumunska a zemí Latinské Ameriky. Městem prochází francouzská trasa Svatojakubské cesty vedoucí z francouzského městečka San Jean Pied de Port přes Roncesvalles do poutního místa Santiago de Compostela ve španělské Galicii, kde jsou uloženy ostatky Ježíšova učedníka sv. Jakuba, který pomohl křesťanům zvítězit v téměř prohrané bitvě s muslimy.

Další města v provincii

Dalším významným centrem provincie La Rioja je starobylé město Haro proslulé zejména festivalem Batalla del Vino, který se zde koná každé léto. Festival začíná v předvečer 29. června, kdy místní obyvatelé a samozřejmě i turisté popíjejí v barech a na ulicích víno, a to především červené. To však není vše. Neoddělitelnou součástí stále bujařejší zábavy je totiž vzájemné polévání stolním vínem. Že si účastníci oslav zničí oblečení? I kdepak, na bitvu o víno je určen speciální bílý oděv, aby byly skvrny od vína dobře vidět. Vrcholem všeobecného veselí je výstup na horu nad městem, kde se všichni dozlijí a dopolijí. Pokud se chcete vypravit do Hara, tak se vám může hodit tip na ubytování v místním kempu.

Dalším městem vína, jak vidíte, vínu se v regionu Rioja nelze vyhnout, je Santo Domingo De La Calzada na březích řeky Oja. Břehy jsou pochopitelně spojeny mostem. A právě po zakladateli tohoto mostu Domingu De La Calzada, bylo měěsto pojmenováno. Svatému Dominikovi je zasvěcena i nejvýznamnější historická památka ve městě, katedrála Santo Domingo De La Calcada vybudovaná ve 12. století. O 400 let později se katedrála dočkala krásných renesančních soch od mistra Damiána Formenta.

Nejnavštěvovanější vinařství v regionu

Virtuální výlet do nejvýznamnějšího vinařského regionu ve Španělsku se sluší zakončit vínem, a proto tak učiníme. V poslední době se stalo jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji vinařů vinařství s tradicí od roku 1858 Bodegas Marquéz de Riscal, pojmenované podle svého zakladatele markýze z Riscalu. Za svou návštěvnost vděčí komplex výrobních budov především kanadskému architektovi Frankovi Owen Gehrymu, který místní tradiční architekturu obohatil o prvky futurismu a proměnil vinařství v nevídanou architektonickou památku. Ta se pak stala učiněným magnetem pro turisty. Pokud je Vám jméno architekta povědomé, nejspíš to bude tím, že je rovněž spjato s Tančícím Domem na pražském Rašínově nábřeží nebo s Guggenheimovým muzeemBilbao.

Pokud to s ochutnávkou vín kapánek přeženete, ve vinařství Bodegas Marquéz de Riscal můžete i přenocovat. Hotel Marquéz de Riscal má však pět hvězdiček a tomu také odpovídá cena služeb. A nakonec ještě informace pro nadšence vinařské turistiky. Mezi další vinařství v regionu, která stojí za návštěvu, patří Cvne, Bodegas Bilbainas a Muga. Všechny tři najdete nedaleko sebe v již zmíněném městečku Haro.

Aktualizace 6.12.2020
Booking.com