Logroňo, centrum vinařské provincie La Rioja

Obchod s vínem v Logroño (La Rioja - Španělsko)
Obchod s vínem v Logroño (La Rioja - Španělsko)

Logroño je důležitým obchodním a finančním centrem provincie La Rioja, a zároveň hlavním městem tohoto významného vinařského regionu na severu Španělska. Logroño je proto nejlepší navštívit v době vinobraní.

Hlavní město provincie La Rioja

Logroño, původně románská osada Vareia, je hlavním městem proslulé vinařské provincie La Rioja, která nejvíce proslavila severní Španělsko svými vynikajícími červenými víny. V regionu se nejvíce pěstují odrůdy Tempranillo a Garnacha. Lahodná španělská vína z provincie La Rioja jsou nezřídka přirovnávána k francouzským vínům nejvyšší kvality, především k Bordeaux. O to se zasloužily nejen místní geografické podmínky připomínající klima v proslulém francouzském regionu, ale také někdejší návštěva francouzských vinařů, kteří místním riojským vinařům předali část svých cenných vinařských zkušeností.

Město Logroño

Město Logroño leží uprostřed vinic v malebném údolí řeky Ebro. Přestože se Logroño ukrývá mezi vinicemi, má velmi strategickou polohu, neboť je napojeno na důležitou dálnici i železnici spojující Katalánsko a Aragon s Baskickem a pobřežím Atlantiku. Město patří mezi důležité zastávky na Svatojakubské cestě vedoucí z francouzského městečka San Jean Pied de Port přes Roncesvalles (francouzsky Roncevaux) do poutního místa Santiago de Compostela ve španělské Galicii, kde jsou uloženy ostatky Ježíšova učedníka sv. Jakuba, světce, který podle křesťanské liturgie pomohl křesťanům zvítězit v téměř prohrané bitvě s muslimy. »»»  Nezapomeňte na své cestovní pojištění nebo i pro Vaši rodinu.

Ve městě Logroño žije takřka 154 000 obyvatel. Více než desetina z nich jsou imigranti, kteří sem přišli z Jižní Ameriky a Rumunska. Logroño je významným obchodním a finančním centrem regionu La Rioja. Kromě významných správních institucí a obchodů zde najdeme více než 50 vynikajících restaurací a několik krásných parků. Tip na návštěvu: Carmen Park, jeden z nejkrásnějších parků ve městě, který je zajímavý bohatou faunou a flórou. Protože Logroño patří společně s městy Santo Domingo a Haro mezi města vína, nejlepší čas k návštěvě je v době vinobraní.

 TIP   Více fotografií z Logroña si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Další města v regionu

Dalším významným městem v provincii La Rioja je právě starobylé Haro, místo známého festivalu Batalla Del Vino, který se zde koná každé léto. Ráno v den svatého Petra (španělsky San Pedra), který Španělsko slaví 29. června, místní obyvatelé i turisté vylezou na horu tyčící se nad městem, aby se zde dokončili vzájemné polévání vínem započaté v předvečer onoho svátku. Pokud patříte mezi milovníky historie, neměli byste na své cestě po severním Španělsku minout město Estella nebo též Lizarra, dávné sídlo navarrských králů. Také Estella nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, veletrh spojený s během býků.

Booking.com