Rakousko - recenze země pod Alpami

Pastvina v Rakousku
Pastvina v Rakousku

Osmimilionová země potěší své návštěvníky hlavně v zimě. Aby také ne, najdete zde více než padesát lyžařských středisek a samotné Rakousko nabízí hned několik alpských vrcholů, mezi kterými kraluje téměř čtyřtisícový Grossglockner. Příjemné ceny i pro našince, sníh prakticky po celou sezonu a nepříliš veliké vzdálenosti vyzývají každoročně tisíce českých turistů. Kitzbühel nebo Flachau jsou určitě lokalitami, které by měl vyzkoušet každý milovník zasněžených svahů.

Rakouskou metropolí je Vídeň, která čítá více než půldruhého milionu obyvatel. Bohatá historie města, ve kterém hlavně v 18. a 19. století doslova kvetla kultura, zanechala pro turisty mnoho zajímavého. Mezi nejznámější budovy města na krásném modrém Dunaji patří císařský palác Hofburg, Vídeňská státní opera a samozřejmě světoznámý Stephansdom (Katedrála svatého Štěpána), jenž se řadí mezi nejzajímavější gotické památky celé Evropy. Při návštěvě Vídně nesmíte opomenout ani Schönbrunn, který je jak již název napovídá, opravdu krásný. Někdejší letní rezidence rakouských císařů nabízí takřka patnáct stovek místností, ve kterých si jako malé dítě hrál i Wolfgang Amadeus Mozart. Děti určitě zaujme spíše místní zoologická zahrada a vy neopomeňte koupit ani nějaký ten suvenýr, které jsou za zajímavou cenu k dostání všude kolem…

Městečko Hallstatt

Rakousko, kde se snoubí panenská příroda (40 procent plochy této země tvoří lesy), alpské vrcholky a pořádný kopec kultury toto však nabízí podstatně více. Města jako Štýrský Hradec, Linec, Salcburk nebo Innsbruck jsou oproti Vídni poměrně malá, jejich historický význam byl ale v minulých staletích přímo obrovský.

Například právě Štýrský Hradec (Graz) nabízí turistům jeden zajímavý rekord. Stojí zde totiž nejhůře dobyvatelná pevnost Evropy, Schlossberg (v překladu Zámecký vrch). Stodvacetimetrový kopec vám dá zabrat i v době míru. Městský orloj Glockenspiel, který je velmi vzdáleně našemu Pražskému orloji, pobaví a potěší nejen naše nejmenší.

Zámek Ort v Gmundenu (Rakousko)

Když se vydáte do Lince, nezapomeňte na návštěvu zdejší botanické zahrady, kde najdete přes osm tisíc rostlinných druhů, které jsou často velmi vzácné. Jezuitský kostel Alter Dom či velice starý zámek Linzer Schloss zase uspokojí zájemce o výjimečnou architekturu, městem také protéká řeka Dunaj. A proč je tohle vůbec zmíněno? Zkrátka a dobře, slyšeli jste někdy o takzvaném Mostě Nibelungů? V Rakousku si na této pověsti z antických časů hodně zakládají, jak se dozvíte například při návštěvě kláštera v Melku, kde je uchován originál slavné Písně Nibelungů.

A co takhle navštívit Salcburk, aneb město, kde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart a kde si můžete prohlédnout i zámek Mirabell či Klášter svatého Petra. Na každém kroku se na Vás ale bude usmívat spíše jeden z nejznámějších hudebních skladatelů celého světa…

Páté největší město Rakouska, Klagenfurt, nabízí turistům například Minimundus, kde můžete za jedno odpoledne procestovat celý svět. Jsou zde totiž zmenšeniny takřka dvou stovek světoznámých staveb, mezi kterými sice dominují rakouské a německé architektonické památky, najdete zde ale i minimalisticky ztvárněný Tádž Mahál nebo londýnský Tower.

Nebo byste raději navštívili rakouský venkov? I to je skvělá volba. Na břehu jezera Ossiach se totiž rozkládá stejnojmenná víska Ossiach, kde si můžete prohlédnout například tisíc let starou budovu tamního opatství. Další možností je například Reisseck, nachízející se nedaleko Klagenfurtu, kde si můžete užít výborný turistický výšlap, případně se nechat svézt lanovkou. A do třetice lze zmínit třeba Hüttenberg, kde se narodil Henrich Harrer. Tedy muž, jehož životní osud dal inspiraci ke zrození smínku Sedm let v Tibetu, v hlavní roli s Bradem Pittem.

Zámek Hellbrunn v Salcburku (Rakousko)

A co takhle rakouské město vína (jmenujme hlavně Veltlínské zelené), Krems? To se totiž nachází v údolí Wachau, kde lze strávit příjemnou dovolenou, a to třeba i na kolech.

Nebo byste rádi navštívili nějaké přírodní skvosty Rakouska? Nabízí se například Krimmelské vodopády či rozlehlé Neusidlerské jezero na východě země.

A pro milovníky architektury nabízí Rakousko také poměrně dost. Lze zmínit například hrady Aggstein, Hochosterwitz, Rappottensteina Rosenburg, nebo také městečko Friesach, kde najdete v interiéru tamního dominikánského kláštera slavnou Friesašskou madonu a obrovskou pevnost Petersberg.

Hallstatt (Rakousko)
Hallstatt (Rakousko)
Booking.com