Fordovo muzeum v Detroitu nadchne technické fandy

Technické muzeum Henryho Forda v Detroitu (Michigan – USA)
Technické muzeum Henryho Forda v Detroitu (Michigan – USA)

Kořeny automobilismu byly sice položeny v Německu Karlem Benzem, ale za hlavní město automobilů je dodnes považován americký Detroit ležící ve státě Michigan. Součástí metropolitní oblasti Detroitu (v naší terminologii by se hodil výraz předměstí) je i oblast Dearborn, ve které se nachází Henry Ford Museum of American Innovation, tedy Fordovo muzeum americké inovace. Často se můžete setkat i se zkráceným názvem The Henry Ford. Každý rok ho navštíví víc než jeden a půl milionu návštěvníků a jedná se o největší muzeum na území Spojených států. Proč byste se o něj měli zajímat i vy?

Muzeum má za sebou celé století existence, mecenášem se stal slovutný Henry Ford

Historie muzea se začala psát už v roce 1906. Pan Henry Ford byl nejen velkým inovátorem, ale také vášnivým sběratelem. Sám Ford tehdy prohlásil: "Sbírám historii lidstva, zapsanou  ve věcech, které vyrobili a používali. Považuji to za nejlepší způsob, jak uchovat část naší historie a tradic."

Henry Ford byl člověkem, který významně změnil svět nejen automobilismu, ale i celého průmyslu. Jako vůbec první zdokonalil a zavedl pásovou výrobu ve svém závodu, díky čemuž pak s modelem Ford T postavil na kola celou Ameriku i spoustu dalších zemí. Jeho principy okoukal při svých cestách po USA i Tomáš Baťa, který je pak poprvé uplatnil v tehdejším Československu.

V dnešní době muzejní sbírka zahrnuje mnoho zajímavých exponátů z nejrůznějších období americké historie. Níže zmiňujeme pár nejzajímavějších a jen podotýkáme, že se ve všech případech jedná o vzácné originály, které jsou unikátní a nikde jinde na světě nejsou k vidění. Takže pohled na ně opravdu stojí za to!

Uvidíte různé technické zajímavosti

-Lincoln Continental SS-100-x. Jednodušeji řečeno – původní vůz, ve kterém byl při návštěvě Dallasu zastřelen prezident J.F. Kennedy
-Křeslo, na kterém seděl prezident Abraham Lincoln v divadle, když byl zastřelen atentátníkem Johnem Wilkesem Boothem
-Autentické polní lehátko generála George Washingtona, který se stal prvním prezidentem Spojených států
-Rozsáhlá sbírka houslí ze sedmnáctého a osmnáctého století, zahrnující mimo jiné i housle od Stradivariho.
-Tuba, ve které by měl být podle dostupných informací uchovaný vzduch, který naposledy vydechl vynálezce Thomas Alva Edison.-Originální exemplář stroje Voight-Sikorsky VS-300, tedy prvního prototypu helikoptéry z roku 1939.
-Letoun Fokker Trimotor, první letadlo, které přeletělo přes Severní pól.
-Závodní vůz Billa Elliota, který v roce 1987 při závodě NASCAR na oválu Talladega překonal rychlost 212 mil za hodinu a byl označen za nejrychlejší závodní vůz na světě té doby.

I přes hospodářské potíže je Detroit zajímavým městem

Ačkoliv je v dnešní době město Detroit v problémech a prodělalo bankrot, stále je v něm k vidění spousta zajímavých věcí. Za zmínku stojí například Book Tower, mrakodrap z roku 1916 vysoký 145 metrů, ačkoliv z něj zbylo už jen neosídlené a nepříliš dobře udržované torzo. Naštěstí v této době finišuje rekonstrukce a Book Toweru se znovu vrátí ztracený lesk. Za zmínku stojí i Greektown, historická čtvrť, která v minulosti byla centrem zábavy a kultury. V současné době je zapsána v národním registru historických památek.

Booking.com