Jak správně vybrat outdoorové oblečení

Outdoorové oblečení
Outdoorové oblečení

Je to trend, který vidíme v internetových diskuzích a jistě také v nejbližším okolí. Češi milují výlety do přírody, s oblibou sportují v terénu a volné víkendy netráví pouze v nákupních centrech nebo restauracích. Ještě, než někam vyrazí, musí se dobře vybavit na cestu. Oblečení vhodné pro outdoorové aktivity je nutností, protože rozmary počasí nelze předvídat. Vhodně zvolený oděv pak znamená komfort za každé situace. Bundy a vesty, kalhoty a trička, ale i pláštěnky, rukavice nebo pohodlné spodní prádlo, to vše patří do široké rodiny outdoorového oblečení. Jak si tedy vybírat, abychom byli spokojeni?

Turistika v chaldném počasí a důležitost mezivrstvy

Na horské túry jsou ideální syntetické materiály, které se postarají o to, abychom byli v teple i v poměrně náročných podmínkách. Bavlna je chybou, protože velmi rychle nasákne pot a tělo spíše ochladí. Je také vhodné, když je outdoorové oblečení velmi lehké, občas si totiž některé vrstvy poneseme v batozích a když je oblékneme, nesmí nás nic zbytečně limitovat. Pokud můžete složit softshellovou bundu tak, že zabírá jen minimum místa v zavazadle, je to vlastně výhra. Ta ochrání na podzim před větrem, ale odolá také prudkému dešti. Nestačí přitom jen jedna vrstva, zvláště pokud se chystáte ven v chladných měsících, je třeba patřičně vrstvit. Někdy se užívá velmi trefné slovní spojení „cibulový systém“. Izolační vrstva, která následuje hned po funkčním prádle, má klíčový úkol.

Funkční prádlo je na prvním místě

Musí padnout jako ulité, výtečně odvádět pot a zajistit, že celá túra proběhne podle představ. Pamatujte, funkční prádlo je první vrstvou v delší řadě a důraz na kvalitu je tedy nutný. Jestliže do druhé vrstvy funkčního oblečení patří mikina či svetr, třetí zahrnuje bundu a kalhoty. Na prvním místě je voděodolnost, takže si prověřte ještě před koupí, jaká je hodnota tzv. vodního sloupce. Běžně je dostupná u prodejce v milimetrech a napoví mnohem víc o nepromokavosti zvoleného oblečení. Důležitý je také prodyšný materiál, zaměřte se tedy na tzv. paropropustnost. Pokud tato hodnota nebude v řádu vyšších tisíců (obecně 5 000+), je zaděláno na problém. Pot pak zůstane doslova nalepený na těle, což není při túře vůbec žádoucí. Jedny nepromokavé kalhoty mohou zůstat i jako záloha v batohu. Dáte šanci syntetickým materiálům? Nebo oceníte kvalitu spojenou s merino vlnou?

Jaký sport vlastně plánujete?

Otázkou pak je i o to, jakým aktivitám se budete věnovat. Některé oblečení je vhodné na běh, jiné zase na lyžování, horské túry a podobně. Nestačí tedy jen kvalita, rozhodující je také určení pro konkrétní aktivity. Kalhoty pro horolezce mají spoustu praktických kapes, treková bunda s membránou je vhodná pro ochranu před deštěm i sněhem. A rukavice, nákrčník nebo zateplená čepice? Jistě, i tyto doplňky musíte mít s sebou, v horách se počasí na nich neptá a prochladnout je jinak velmi snadné.

Nepodceňujte péči o své outdoorové oblečení

Než se pustíte do praní nebo impregnace outdoorového oblečení, je dobré si přečíst pokyny výrobce, které by měly být uvedeny na etiketě. Každý materiál totiž vyžaduje jinou péči a použití nevhodných prostředků by mohlo oblečení poškodit.

Pokud je oblečení jen mírně zašpiněné, stačí ho vykartáčovat nebo opláchnout pod tekoucí vodou. Pokud je potřeba ho vyprat, použijte speciální prací prostředky určené pro outdoorové materiály. Například pro merino vlnu se hodí Merino Wash, pro péřové bundy Down Wash a pro technické oblečení s membránou Performance Wash od značky Granger’s. Tyto prostředky zajistí čistotu a zachování funkčních vlastností oblečení.

Perte vždy na nízkých teplotách (do 40°C) a bez aviváže. Neperte různé druhy oblečení dohromady, ale vždy zvlášť. Po vyprání nechte oblečení uschnout na vzduchu nebo v sušičce podle pokynů na etiketě.

Pro obnovení nepromokavosti a vodoodpudivosti outdoorového oblečení je třeba ho impregnovat. To můžete udělat buď během pracího cyklu za pomoci přípravku Clothing Repel nebo ve spreji Performance Repel Plus od Granger’s. Impregnaci byste měli provádět před každou sezónou nebo po několika praních.

Nezapomeňte také na péči o outdoorovou obuv, kterou je třeba čistit, impregnovat a dezinfikovat speciálními spreji a tuky. Pro kožené oblečení použijte oleje a vosky, které kůži hydratují a chrání.

Správná péče o outdoorové oblečení vám zajistí pohodlí, ochranu a dlouhou životnost vašich oblíbených kousků. 

Booking.com