Ibiza je ostrov slunce a zábavy

Ibiza (Baleáry - Španělsko)
Ibiza (Baleáry - Španělsko)

Ibiza je španělský ostrov v Středozemním moři, který je součástí Baleárských ostrovů. Je to třetí největší ostrov souostroví a leží 150 kilometrů od města Valencie. Ibiza je známá pro svůj noční život a elektronickou taneční hudbu, která láká každé léto miliony turistů. Ale Ibiza není jenom místo pro párty. Je to také ostrov s bohatou historií, nádhernou přírodou a rozmanitou kulturou. V tomto článku vám představím některé z důvodů, proč na Ibizu cestovat, a co na ostrově vidět a zažít.

Historie Ibizi

Ibiza má dlouhou a zajímavou historii, která sahá až do 7. století př. n. l., kdy byl ostrov osídlen fénickými kolonisty. Ti založili přístav Ibossim (dnešní Ibiza Town) a uctívali boha Besa. Později ostrov ovládli Kartáginci, Římané, Vandalové, Byzantinci, Arabové a Katalánci. V roce 1235 byla Ibiza dobyta aragonským králem Jakubem I., který ji začlenil do koruny Aragonie. V 16. století byly postaveny mohutné hradby kolem starého města Dalt Vila, aby chránily obyvatele před pirátskými nájezdy. V 18. a 19. století byla Ibiza součástí španělského impéria a zažila hospodářský rozvoj díky obchodu se solí a vínem. V 20. století se Ibiza stala oblíbenou destinací pro umělce, hippies a turisty, kteří hledali alternativní životní styl a svobodu.

Nejzajímavější místa na ostrově

Ibiza má mnoho krásných a zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější:

Dalt Vila: historické centrum města Ibiza, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete se procházet po úzkých uličkách, obdivovat starobylé kostely, paláce a muzea, nebo vystoupat na hradby a bastiony, odkud je nádherný výhled na moře a okolí.

Platja de Ses Salines: jedna z nejlepších pláží na Ibizě, která má bílý písek, průzračnou vodu a je obklopena dunami a borovicemi. Je to ideální místo pro relaxaci, opalování nebo koupání. Na pláži se také nachází několik barů a restaurací, kde si můžete dát občerstvení nebo drink.

Es Vedrà: malý ostrůvek nedaleko jihozápadního cípu Ibizy, který je považován za jeden z nejkrásnějších pohledů v Baleárském souostroví. Es Vedrà vyčnívá z moře jako obrovská skála a je obestřen mnoha legendami a mystikou. Někteří tvrdí, že je to zbytek bájné Atlantidy nebo že je magnetickým centrem Země.

Platges de Comte: skupina tří malých zátok s jemným pískem a tyrkysovou vodou, které jsou ideální pro šnorchlování nebo pozorování západu slunce. Z pláží je také krásný výhled na ostrůvky S’Espartar a Illa des Bosc.

Stonehenge: nejnovější atrakce na Ibize je ohromující vzdušný památník na útesu, který místní nazvali Stonehenge. Jedná se o polokruh 13 bazaltových sloupů, který vytvořil britský umělec Andrew Rogers jako symbol míru a harmonie.

Zábava a noční podniky na Ibize

Ibiza je proslulá svou scénou klubů a diskoték, které nabízejí nezapomenutelné zážitky pro milovníky taneční hudby. Každé léto se na ostrově sjedou nejlepší světoví DJové (David Guetta, Sven Väth, Armin van Buuren atd.), kteří rozproudí dav na parketech nebo pod širým nebem. Mezi nejslavnější kluby na Ibizě patří:

Pacha: legendární klub v městě Ibiza, který funguje už od roku 1973 a je známý svým třešňovým logem a luxusním interiérem. Pacha hostuje různé styly hudby od house po techno nebo pop.

Amnesia: obrovský klub v San Rafaelu, který má dvě hlavní taneční podia (Main Room a Terrace) a kapacitu pro více než 5000 lidí. Amnesia je domovem slavných party jako Cocoon nebo Cream.

Ushuaïa: moderní hotel a klub v Playa d’en Bossa, který nabízí denní i noční akce pod širým nebem s velkolepou scénou, ohňostroji a laserovou show. Ushuaïa láká hvězdy jako Calvin Harris nebo Martin Garrix.

DC10: undergroundový klub v blízkosti letiště, který je známý svou minimalistickou dekorací a autentickou atmosférou. DC10 je místo pro fanoušky techno hudby a party Circoloco.

Svátky a festivaly na Ibizě

Ibiza má také bohatý kulturní život, který se projevuje v různých svátcích a festivalech po celém roce. K nejznámějším patří:

Eivissa Medieval: středověký festival v Dalt Vila (starém městě Ibiza), který se koná každoročně na začátku května u příležitosti výročí zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. Během festivalu se můžete vrátit do minulosti a vidět různé stánky, řemeslníky, umělce, hudebníky, tanečníky a divadelní představení v dobových kostýmech.

Ibiza International Movie Festival: filmový festival, který se koná každoročně v polovině května v různých kinech a kulturních centrech na Ibizě. Festival nabízí širokou škálu filmů z různých žánrů a zemí, jakož i workshopy, debaty a setkání s režiséry a herci.

Traditional Folklore Dance: tradiční tanec ball pagès, který je typický pro Ibizu a Formenteru. Jedná se o tanec plný symboliky a elegance, který se tančí v párech nebo skupinách. Tanec se obvykle provozuje při svátcích nebo slavnostech na venkově nebo ve městech. Můžete si ho prohlédnout například při svátku Sant Joan (24. června) nebo Sant Ciriac (8. srpna).

Dia del Carmen: slavnost patronky rybářů a námořníků, která se koná 16. července na Ibizě. Během této doby se pořádají procesí lodí zdobených květinami a vlajkami, které plují po pobřeží a žehnají moři. Na nábřežích se také konají trhy, koncerty a ohňostroje.

Festival Dreams of Freedom: festival hudby, umění a gastronomie, který se koná každoročně na konci června v městě Ibiza. Festival oslavuje svobodu, kreativitu a rozmanitost ostrova a nabízí různé styly hudby. Na festivalu také vystupují místní i mezinárodní umělci věnující se malířství, sochařství, fotografii nebo graffiti.

Místní gastronomické speciality

Ibiza má také svou vlastní kuchyni, která je ovlivněna středomořskými a arabskými vlivy. Mezi typická jídla patří:

Bullit de peix: rybí guláš s bramborami, cibulí, rajčaty a paprikou, podávaný s arroç a banda (rýží vařenou v rybím vývaru) a alioli (česnekovou omáčkou).

Sofrit pagès: směs vepřového masa, kuřecího masa, jater, brambor, cibule, česneku, šafránu a bylinek, podávaná s chlebem nebo rýží.

Flaó: sladký koláč z ovčího nebo kozího sýra, vejce, cukru, máty a anýzu.

Hierbas ibicencas: likér z bylinek jako tymián, rozmarýn, máta nebo fenykl, který se pije jako digestiv po jídle.

Proč je Ibiza skvělým místem pro dovolenou

Ibiza je ostrov plný kontrastů a možností pro každého. Ať už hledáte relaxaci na pláži, zábavu v klubech, kulturu v historických památkách nebo přírodu v národních parcích, na Ibizě to najdete. Ibiza je také ostrov s přátelskou a otevřenou atmosférou, kde se můžete setkat s lidmi z celého světa a sdílet s nimi své záliby a zkušenosti. Ostrov vás okouzlí svou krásou a energií a určitě si jej zamilujete. Na našich stránkách si můžete také přečíst o Mallorce a Menorce.

Booking.com