Gdaňsk je okouzlující město u Baltského moře
Město Gdaňsk leží na severu Polska na pobřeží stejnojmenné zátoky. Má bohatou historii, kulturu, krásnou architekturu, písčité pláže, příjemné kavárny a restaurace s místními specialitami.
Zajímavá historie
Jedná se o jedno z nejstarších měst v Polsku. Archeologické nálezy dokládají osídlení této oblasti již v 7. století. V průběhu historie byl Gdaňsk součástí polské monarchie, Pruska, Německého císařství, Výmarské republiky, nacistické Třetí říše a konečně Polské republiky.
U města leží malý poloostrov Westerplatte, kde začala druhá světová válka. Po ní bylo odsunuto německé obyvatelstvo a noví polští obyvatelé Gdaňsk kompletně obnovili ve středověkém duchu. Nádherné měšťanské domy se zdobenými štíty a kostely, které mohou návštěvníci obdivovat v centru, tam před válkou nebyly.
Kam se podívat?
Při procházce městem upoutá náměstí Dlouhý trh s úchvatnou radnicí ze 14. století, které zdobí symbol Gdaňsku – Neptunova fontána. Spolu s Dlouhou ulicí tvoří náměstí tzv. Královskou cestu, kterou do města vjížděly průvody při královských návštěvách.
Za prohlídku stojí gotická Mariánská bazilika postavená z pálených cihel, která má zajímavý bílý interiér. Nezapomeňte si prohlédnout také orloj z 15. století.
Podél řeky Motlavy se můžete projít po Dlouhém nábřeží lemovaném hanzovními domy. Nejhezčí atmosféru má po setmění. Z centra na nábřeží se dá projít několika bránami. Nejznámější je Zelená brána v holandském manýristickém stylu.
V Gdaňsku je také jedna z největších zoologických zahrad v Polsku.
Jedinečný zážitek
Na nábřeží můžete nastoupit do výletní lodě v pirátském stylu, která vás vezme na vyhlídkovou plavbu až k moři. Lze vystoupit na poloostrově Westerplatte, projít se podél Baltu k památníku druhé světové války a pak se vydat na zpáteční plavbu, nebo lze zůstat na lodi, která vás doveze zpět do města. Lísky zakoupíte ve stánku přímo na nábřeží.
Kde se ubytovat?
Milovníci městského cvrkotu ocení nabídku krásných malých hotelů a apartmánů přímo v centru. Skvělým místem je čtvrť Wrzeszcz plná obchůdků a kaváren, má nádraží, odkud můžete vyrazit na výlet do okolí, a na pláž odtud dojedete tramvají.
Kdo raději bydlí v přírodě, určitě si vybere z nabídky kempů nebo penzionů dál na pobřeží mimo město.
Doprava
Do Gdaňsku se dá dostat nejen autem (pohodlně po dálnici), ale i přímým vlakem nebo letadlem – z letiště do města jezdí vláček a autobus.
Gdaňsk je součástí takzvaného Trojměstí spolu s moderní přístavní Gdyní a lázeňskými Sopoty. Celou oblast propojuje speciální kolejová doprava – vláčky SKM. Mají vlastní nádraží, nástupiště a jízdenky, jiné než ostatní hromadná doprava.
Kam dál?
Nejzajímavějším místem, kam se z Gdaňsku vypravit, je Helská kosa. Písečný poloostrov dlouhý 35 kilometrů má v nejužším místě pouze 150 metrů. Nejširší je na konci u městečka Hel, a to zhruba 3 kilometry. Celou kosu lemují pláže s jemným pískem, kempy a penziony. Prostřední část tvoří borovicový les, ve kterém se ukrývají vojenské bunkry připomínající válečnou historii místa. Poloostrov je ideální pro koupání, vodní sporty, jako je kitesurfing, a cyklistiku. Nachází se zde také fokarium – záchranná stanice pro tuleně, kam se můžete za malý poplatek podívat.
TIP Podívejte se i na další zajímavá místa na severu Polska:
- Malbork - impozantní klášterní pevnost
- Štětín a jeho malebné okolí
- Objevte polskou poušť
Autem je to z Gdaňsku do města Hel 100 kilometrů, vlakem cesta zabere dvě a půl hodiny a trajektem přibližně 3 hodiny. V létě trajekt jezdí každý den tam i zpět.
Jaké je koupání?
Nejvhodnější období pro návštěvu polského pobřeží, pokud se chcete koupat v moři, kopíruje naše letní prázdniny. Počasí je zde podobné jako u nás, jen na některých místech je někdy velmi větrno. Na pláži to místní řeší větrnými zábranami kolem dek. Pláže jsou zde dlouhé a široké, písečné, čisté, vstup do moře mírný, někde je voda klidná, jinde si můžete užít dovádění ve vlnách. V červenci teplota vody může být až 24 stupňů.
Vladimíra Dobešová | 29.7.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
6,3°C
|
Předpověď počasí |