Volendam je provoněný sýrem, ochutnáte tady i čerstvé mořské ryby

Volendam (Nizozemí)
Volendam (Nizozemí)

Malá rybářská vesnička, ale také město v plném rozkvětu. Záleží, na které historické údobí se zaměříme, protože Volendam má rozhodně co vyprávět! Procházka na břehu moře spojená s ochutnávkou všeho, co se zde nabízí, je rozhodně lákavá. Když zamíříme trochu dál od vody, zjistíme, že na nás čeká věhlasná sýrová farma. A návštěva centra města znamená procházku po uměleckých galeriích, kde poznáme, že holandské malířství bylo a je v užší světové špičce. Zbývá už jen vymyslet, kde vlastně začít!

Dřevěné domky v duchu dávných tradic

Pokud hledáte ubytování ve Volendamu, nabízí se apartmány přímo u moře, které vám připomenou staré časy. Dřevěné domky, vystavěné ve stylu, co vládl Holandsku před několika generacemi, jsou také připomínkou velké slávy jedné koloniální mocnosti. Lívance, rybí speciality, ale také klasické dobové kroje, které opět evokují historii. Dvacet kilometrů severně od Amsterdamu, takže když budete chtít výlet, můžete si třeba vypůjčit na den bicykl a vyjet si za malým dobrodružstvím, nic tomu nebrání! Pojďme si ale nejprve projít místní muzeum.

Volendamské muzeum ukazuje město mezi polovinou devatenáctého a polovinou dvacátého věku, nezapomíná na připomínku místních krojů a dialektu, jemuž mnoho lidí v Nizozemí vlastně až tolik nerozumí. Otevřeno je každý den mezi desátou a sedmnáctou hodinou, aktuální plné vstupné činí pět eur, pro seniory a studenty je euro sleva. Když si připomeneme vše, co na nás čeká uvnitř, je to cenová hladina spíše symbolická. Muzeum je hned vedle autobusového nádraží a přístupnost MHD je také výborná. Najdete je totiž v srdci města, které má něco přes dvacet tisíc obyvatel a vážou je velmi pevné vazby k anglickému Coventry. A také se v něm narodilo nebo strávilo svá mladá léta významné množství holandských duchovních.

Dozvíte se také hodně o doutnících

Kromě dobových krojů a atmosféry dávné minulosti si ve volendamském muzeu užijete také doutníky a vše, co k nim patří – výstava je velmi pestrobarevná a bude se líbit všem věkovým skupinám. Jen malý kousek odtud najdete další muzeum, které je tentokrát zasvěcené hudbě. Jak zpívají úhoři? Přesně takové pojmenování totiž dostal hudební žánr, jenž je ve Volendamu doma. Pondělky je zavřeno, do muzea můžete zavítat kdykoliv od 10 do 18 hodin a vstupné činí 1,75 eura. Kromě krásného výhledu na vodní hladinu si budete moci připomenout historii kapely The Cats či umělců jako Jan Keizer, Piet Veerman nebo Jan Smit. Dejte si uzeného úhoře, rybu, která symbolicky dala život žánru jménem palingsound.

Dovolená ve Volandamu, to může být i Marina Park, kde si užijete nejen projížďku na loďkách, ale i pohled na jachty připlouvající do přístavu, řadu vodních sportů a kouzelnou atmosféru místa, kde zapomenete na všední starosti. Ve městě je spoustu prodejen ryb, úhoř, losos nebo tuňák a makrela jsou na denním pořádku a v Marina Parku si je také užijete v tom nejčerstvějším stavu. Stačí jen objednat, přísun nových ryb je prakticky každodenně zajištěn! Podobně to platí se sýrem, jedna velkovýrobna je přímo ve městě, ale určitě neuděláte chybu, když si uděláte malý výlet i mimo centrum. Kam přesně to vlastně bude?

Sýrová farma Alida Hoeve je jedinečná

Edam a Gouda, to je mimořádné potěšení pro gurmány ve velmi rozmanitém světě mléčných produktů. Sýrová farma Alida Hoeve s tím samozřejmě počítá! Ovčí a kozí sýry, ale také muzeum, kde se dozvíte něco o regionální obuvi – tradičních dřevácích vyráběných z jednoho kusu dřeva. Sýrové dobroty jsou k mání denně od 9 do 18 hodin, najdete je nedaleko silnice N247. Vstupné je bezplatné, podobně jako parking. Desítky sýrových specialit, které lákají k ochutnávce. Ale také výběh s ovečkami, co potěší zvláště děti.

Věděli jste, že Volendam si zahrál i v Bollywoodském trháku Queen z roku 2014, který režíroval Vikas Bahl? Fanoušci fotbalu určitě dobře vědí i o FC Volendam, klubu, který hraje druhou nizozemskou nejvyšší soutěž – Eerste Divisie. Palingboeren, jak se jim mezi sportovními nadšenci přezdívá, byli založeni na konci sedmdesátých let a kapacita jejich Kras Stadion je skoro sedm a půl tisíce diváků, takže o atmosféru je také postaráno!

Booking.com