Český ráj – Hruboskalsko

Hruboskalsko v Českém ráji (Česká republika)
Hruboskalsko v Českém ráji (Česká republika)

Hruboskalské skalní město ležící přibližně pět kilometrů jihovýchodně od Trutnova je jednou z dominant Českého ráje. Celá tato oblast je pod správou CHKO Český ráj, a to právě z důvodu ochrany pískovcového skalního města. Jedná se o jedno z nejmalebnějších míst v České republice.

Vznik hruboskalského skalního města

Hruboskalsko vzniklo díky usazení pískovce na dně druhohorního moře a je tvořeno zejména mladšími měkčími pískovci stejně jako další skalní oblasti nalézající se v Jičínské pahorkatině. Tuto oblast začali osídlovat lidé asi před 5000 lety př. n. l., a to přímo na masivu Čertova ruka, kde se na začátku letopočtu nacházelo i germánské hradiště. Pak už se ve středověku začaly stavět i opevněné hrady na skalních blocích Hrubé skály, Valdštejna a Kavčina.

Jak ale vlastně vznikl název pro oblast Český ráj? Toto pojmenování pochází ze 70. let 19. století, kdy hosté lázní Sedmihorek díky přírodním krásám tohoto místa nazvali tuto oblast Českým rájem. Původně to však byl název jen pro hruboskalské skalní město, pak se však ujal na celou oblast.

Zajímavosti Hruboskalska

Hruboskalské pískovce dosahují výšky až 120 metrů a vytváří plošinu s nejvyšší nadmořskou výškou 380 metrů, která se směrem do údolí Libuňky rozpadá a vytváří tak typické skalní město. Hruboskalsko je výjimečné hlavně díky až devadesát metrů vysokým skalním věžím s oblými vrcholky, kterých je v této oblasti opravdu mnoho. Rokle a soutěsky vzniklé právě díky skalním věžím pak vytváří nádherná romantická zákoutí. Tou vůbec nejznámější je Kapelník, která je také nejvyšší z celého Hruboskalska, dále Taktotvka, Maják, Dračí zub a Dračí věž. Po všech těchto věžích a mnoha dalších vedou horolezecké výstupy, kvůli nimž ročně přijíždí do této oblasti Českého ráje mnoho horolezců z celé republiky. Díky vysoké poloze hruboskalského skalního města se zde nabízí i jedinečná podívaná pro oko na celou okolní krajinu Českého ráje. Mezi nejvyhledávanější místo patří pro krásný výhled na Dračí skályTroskami v pozadí Mariánská vyhlídka. Právě pod touto vyhlídkou se nachází symbolický hřbitov horolezců, kteří zde bohužel přišli o život. Další známé jsou vyhlídky Janova, U Lvíčka a vyhlídka na Kapelu. Hruboskalsko se řadí spolu s Příhrazskými skalami a Podtroseckým údolím k největším přírodním rezervacím v rámci CHKO Český ráj.

Kromě nádherného výhledu a horolezectví jsou v Hrubosklasku i jiné možnosti, jak strávit volný čas. Často provozovaná je i pěší turistika, kdy skalní město proplétá řada značených cest a dokonce i jedna naučná stezka o délce 7,5 km s dobou prohlídky 3-4 hodiny.

Okolí a tipy na výlet

Pokud se vydáte na toto místo, které se nachází severozápadně od obce Hrubá Skála v okrese Semily, nezapomeňte navštívit ani další ze zajímavostí Českého ráje. Zmínit bychom mohli například krásný do červena zbarvený zámek Dětenice, kde se v letních měsících koná i mnoho dalších doprovodných dobových programů, dále Prachovské skály známé hlavně díky nespočtu krásných vyhlídek a skal, a hrad Trosky, který se zavděčí hlavně milovníkům historie. Celá oblast Českého ráje je pak doslova propletena sítí turistických a naučných stezek a Vy tak díky tomu můžete spojit celý výlet s výkonem trochy sportovních aktivit.

Booking.com