Hrad Landskron, aneb jedinečná expozice pro milovníky sokolnictví

Hrad Landskron (Korutany - Rakousko)
Hrad Landskron (Korutany - Rakousko)

Historická stavba tyčící se na kopci, autem si vyjedete skoro až na samé nádvoří. To zní slibně, že? Možná ale i přes tyto pozitivní indicie nebude hrad Landskron na jihu Rakouska poblíž města Villach tak romantickým, jak se zdá z větší dálky. Hradby se sice dochovaly, ale z hlediska architektury tu nenajdete nic výjimečného. Pokud jste ale zamilovaní do světa dravých ptáků, pak se nabízí skutečná pastva pro oči…

Sokolský slet na jedničku, ale gotiky tu skutečně moc nenajdete…

Středověký hrad Landskron stojí na vršku v Ossiachu už od začátku čtrnáctého věku. Nadmořská výška činí 658 metrů, i když se to možná nezdá nijak dramatické, pokud budete chtít jít nahoru pěšky, čeká na vás pořádný výšlap, co si nezadá s horskými oblastmi. Atrakcemi jsou hlavně skupiny zvířat, a to makaků a dravých ptáků, o nichž si povíme něco bližšího později.

Samotný hrad byl dlouho i v majetku císařů Maxmiliána a Ferdinanda I., v roce 1552 jej nakrátko navštívil dokonce i císař Karel V. Patřil i do správy rodu Dietrichštejnů, kteří ovšem velebili hlavně moravský Mikulov a Landskron tak bohužel poněkud chátral. Na začátku devatenáctého století do hradu udeřil blesk, který založil ničivý požár. S rekonstrukcí se začalo až v roce 1953, ve zdech hradu je nyní otevřena velká restaurace. Přesto však, nečekejte, že si užijete rozsáhlé sbírky, ale možná to vynahradí zajímavá výstava z dob středověkého vojenství, ve Věžovém sále se dají uspořádat nefalšované rytířské hody. Panoramatická terasa pak nabídne výhled na Ossiacher See nebo rovnou na celý Villach, historické město rozprostírající se relativně nedaleko hradu.

Opičky jsou magnetem, budou se líbit nejenom dětem

O makacích červenolících jste jistě už někdy slyšeli, ale že by jich někde bylo až tolik? Skutečně, ZOO s možností osobního kontaktu se zvířetem – to nenajdete jen tak! Pod hradem se nachází skutečné opičí safari, nicméně pozor, hned 160 drzých malých opiček vám může klidně rozbít foťák. Jsou ale opravdu tak roztomilé, že jim to odpustíte a možná i dáte kousek banánu…

Přímo v útrobách někdejšího slavného hradu se pak chovají sokoli a jiní draví ptáci, nechybí orel, sova a třeba i mluvící havran, který jako by vypadl z nějaké československé pohádkové série. Název Adlerarena mluví za vše – založení v roce 1983, celkem je tu chováno na padesát různých zvířat (z 20 vybraných druhů). Když budete mít trochu štěstí, užijete si sokolnickou show pod otevřeným nebem, což je skvělý zážitek pro malé i velké. Prohlídka trvá asi čtyřicet minut, v rámci Evropy jde o skutečný unikát. Když se ale řekne Rakousko, jedním dechem určitě musíme ještě dodat hrad Hochosterwitz!

Booking.com