Zámek Hellbrunn - letní sídlo salcburského arcibiskupa

Zámek Hellbrunn u Salcburku (Rakousko)
Zámek Hellbrunn u Salcburku (Rakousko)

Po návštěvě pevnosti Hohensalzburgu v Salcburku, určitě není od věci podívat se i do malebného letohrádku Hellbrunn. Na sever od Alp najdete asi sotva něco krásnějšího, co by bylo produktem italských architektů. Hellbrunn se nachází asi čtyři kilometry jižně od Salcburku a kromě prohlídky tohoto letohrádku zde můžete navštívit i místní zoologickou zahradu nebo vyzkoušet zábavnou atrakci, zvanou Wasserspiele. Ty fungují již od začátku 17. století, kdy byl zámeček vystavěn a představují zajímavé zpestření pro všechny příchozí turisty. V čem mechanismus „Vodní hry“ spočívá? Inu, je to jednoduché. Zámecký park má totiž instalované skryté vodní trysky, které vás, pokud si nedáte dobrý pozor, pokropí sprškou vody za přímé asistence smějícího se průvodce. Majitele fotoaparátů to pak asi zamrzí, ale během letních měsíců určitě není nad pořádné osvěžení. :-)

Letní sídlo salcburského arcibiskupa skutečně vytváří typicky jižanskou atmosféru. Arcibiskup Markus Sittikus to tak ostatně i chtěl. Kromě Wasserspiele můžete v zahradách Hellbrunnu najít i takzvaný knížecí stůl, kde je typicky šlechtické odpolední občerstvení z doby před třemi stovkami let.

Zámek Hellbrunn u Salcburku (Rakousko)

Následně si můžete projít park, kde jsou sochy antických bohů a hrdinů z počátku 17. století. Najdete zde i kamenné divadlo pod širým nebem, které je nejstarší v celé Evropě. V polovině 18. století jej nechal vystavět arcibiskup Andreas Jakob Ditrichstein z přírodního kamenolomu nedaleko Salcburku. Divadlo disponuje hned dvěma stovkami různých figurek a občas se zde pořádají docela zajímavá představení.

Další místní zajímavou atrakcí je Jeskyně ptačího zpěvu, kterou najdete uvnitř budovy zámku. Tekoucí voda vytváří zdání ptačího švitoření v deseti různých variantách. Zní to opravdu věrohodně…

A co takhle Korunní jeskyně? Zde je k vidění malá umělá skála, na které trůní zlatá přilba (nebo koruna?). Je to poměrně nebezpečná prohlídka, pokud své zraky upřete na tuto umělou skálu na příliš dlouho, můžete se dočkat další spršky vody. Zámek Hellbrunn si můžete prohlédnout i na krátkém videu – Zámek Hellbrunn v Salcburku.

Podívat se můžete během procházky i na tak řečený Měsíční zámeček, kde jsou dnes vystaveny sbírky lidového umění včetně nádherně vyzdobených krojů typických pro západní část Rakouska.

Zámek Hellbrunn u Salcburku (Rakousko)

A když se ještě jednou projdete po zámeckém parku, uvidíte umělý ostrov s bludištěm a v nedalekých jezírkách se promenující ryby. Vodní hrátky trvají zhruba půl hodiny a v době, kdy vás procházka parkem už omrzí, máte dvě možnosti.

Buď navštívíte přilehlou zoologickou zahradu, nebo zavítáte do nedalekého Stieglerova pivovaru s muzeem. Kromě toho, že jde o skutečně regulérní muzeum piva, můžete si zde dopřát i ochutnávku tohoto oblíbeného moku a rozšířit tak své pivní obzory. Je zde mimo jiné také největší pivní džbán na světě.

Booking.com