Belgické putování – část první Brusel

Brusel (Belgie)
Brusel (Belgie)

Belgie rozhodně není jenom o Bruselu. Nachází se zde spoustu krásných a zajímavých měst, které jsou velmi dobře dostupné vlakem nebo autobusem z Bruselu. Ať už do Belgie vyrazíte za kulturou, památkami nebo třeba vaflemi, hranolky, čokoládou a belgickým pivem, určitě nebudete litovat.

V Belgii žije 11 a půl milionu obyvatel a domluvíte se zde nizozemsky, francouzsky a německy. Belgie se skládá ze tří společenství a tří regionů, každý z nich má svůj vlastní parlament a vládu. Hlavním městem je Brusel, ve kterém sídlí Evropský parlament a NATO, a proto bývá považován za hlavní město Evropy.

Brusel

Brusel, francouzsky Bruxelles, nizozemsky Brussel, německy Brüssel, je hlavním městem Belgie a žije zde 175 tisíc obyvatel, což rozhodně na hlavní město není moc. Jak již bylo zmíněno výše, Brusel je sídlem Evropské komise a Rady Evropské unie, který při návštěvě tohoto města určitě nesmíte zapomenout vynechat. Evropský parlament je dostupný i pro veřejnost, jedná se o tzv. Parlamentarium, prohlídka je zdarma a je dostupná ve 24 jazycích.

 TIP   Podívejte se i na další články miniseriálu Belgické putování
* Belgické putování – část druhá Antverpy
* Belgické putování - část třetí Gent
* Belgické putování - část čtvrtá Bruggy

Nejznámějším náměstím je Grand-Place neboli Velké náměstí, tak se mimo jiné jmenují všechna hlavní náměstí v Belgii. Toto náměstí je považováno za jedno z nejpůvabnějších na světě. Nachází se zde radnice z 15. století, která je dominantou tohoto náměstí. Neminete ji ani z dálky, součástí gotické radnice je totiž 96 metrová věž. Další významná budova je Maison du Roi nebo také King’s House, která slouží jako městské muzeum. Nemůžete zde minout ani typické belgické domečky, která byli ovšem v 17. století zničeny, ale v následujících letech byli původně dřevěné domky postaveny znovu, tentokrát však z kamene.

Pří návštěvě Bruselu běžte také omrknout katedrálu sv. Michaela a sv. Guguly. Jedná se o románskou stavbu postavenou na začátku 11. století, která byla o pár století později přestavěna na gotickou. Vstup je zdarma, a tak určitě nevynechejte pohled na její půvabný interiér. Ke každému království patří i Královský palác, kde můžete při troše štěstí spatřit současného krále Belgie, Filipa Belgického. Poznáte to tak, že na paláci bude vztyčena belgická vlajka. K paláci náleží Bruselský park, kam se můžete po návštěvě paláce vydat. Dalším významným parkem je Parc du Cinquantenaire, který poznáte díky vítěznému oblouku na jeho konci. Kolem parku se také nachází spousta zajímavých muzeí, takže pokud budete mít víc času, doporučuji nějaké navštívit.

Když si zajedete trochu dál od středu Bruselu (asi 30 minut metrem), dojedete až k známému Atomiu, které je pro Brusel velmi ikonické. Jedná se o 165 miliardkrát zvětšený model základní buňky. Do Atomia se samozřejmě za pár euro můžete podívat. Nabídne se vám krásný výhled na Brusel nebo si můžete něco dát v tamní restauraci. Kousek od Atomia se nachází zábavný park Mini-Europe, kde je vystaveno přes 350 modelů nejznámějších budov a památek z celé Evropy. Z Česka zde najdete Pražský orloj.

Další dominantou Bruselu je Manneken-Pis neboli socha čůrajícího chlapečka. Tato socha byla postavena v 17. století a již o pár let později byla odcizena a to dokonce třikrát. Vždy se ji podařilo získat zpátky, avšak soška bohužel nemá šťastný konec. V roce 1817 ji ukradl bývalý vězeň a sošku zničil. Z jejich úlomků byla postavená nová soška, která tam stojí dodnes. V roce 1987 byla postavena soška čůrající holčičky neboli Jaenneke-Pis a v roce 1998 dokonce čůrající pes – Zinneke-Pis. Tyhle tři sochy se však nenachází ve své blízkosti, a tak budete muset dobře hledat.

Dobře známým místem je Galeries Royales Saint-Hubert, které se nachází kousek od Velkého náměstí. Jedná se o nákupní galerii, která svým vzhledem trochu připomíná nejznámější nákupní galerii v Miláně. Tato galerie byla poprvé otevřena v roce 1847 a zahájení se zúčastnil i sám král Leopold I. (první král Belgie). Galerie je rozdělena na tři části a najdete v ní obchody s oblečením, belgickými pralinky, čokoládou nebo například různé kavárny a restaurace. Samozřejmě většina těchto obchodů je předražená, ale doporučuji navštívit kvůli estetickému zážitku.

Z Bruselu jsou velmi dobře dostupné spoje vlakem či autobusem do dalších významných měst jako je například Gent, Bruggy nebo Antverpy, kam se podíváme příště.

Booking.com