Cestopis – hory na podzim stojí za to

Hory na podzim? Záruka dokonalé cesty i bez lyžování!
Hory na podzim? Záruka dokonalé cesty i bez lyžování!

Hory na podzim? Záruka dokonalé cesty i bez lyžování! Vrcholky hor jsou již pokryty sněhem, turistů je zde výrazně méně, než tomu je v hlavní sezoně a i ceny jsou o něco příznivější. Zkrátka dokonalé období pro nádherné procházky. 

4 dny plné výhledů a jídla

Tentokrát jsme na naši cestu měli pouhé čtyři dny. Pojmem “my” mám na mysli mě a mého partnera, se kterým podnikám veškeré cesty a výlety. Na předem plánované cesty si většinou snažíme vyhradit alespoň týden, měsíc nebo dokonce i půl roku. Na krátkou cestu přes Rakousko a Německo jsme si však zvládli vyhradit pouze pár dní, které však byly o to více intenzivní a doslova přeplněné zážitky. 

Naše krátká cesta začala velmi spontánně, když jsme si ve středu večer řekli, že prostě potřebujeme na chvíli vypnout a užít si pouze jeden druhého. Auto jsme narvali spoustou dobrého jídla a teplejšího oblečení a ve čtvrtek nad ránem už jsme seděli v autě a byli natěšeni, co nás čeká. Věděli jsme pouze to, že chceme hory poznat zase trošku jinak, a ne jen brázdit sjezdovky. Lyže jsme proto tentokrát nechali doma.

Západ slunce za vrcholky hor

Po několika hodinách na cestě jsme jsme konečně dorazili do turisty oblíbeného města Kaprun. Zde nás čekala pouze mlha, vítr a pochmurno. Realita se od těch krásných fotek z internetu ten den opravdu velmi lišila. Počasí si zkrátka nevybíráme, a tak jsme velmi rychle vymysleli záložní plán. Jelikož jsme velcí milovníci výhledů, rozhodli jsme se vydat na vrcholek jedné z přilehlých hor, které se v tu chvíli tyčily všude okolo vás. 

Náš cíl stál opravdu za to. Slunce zapadající za vrcholky zasněžených hor, klid, ticho a dole pod námi kouzelné město Kaprun, které bylo zahalené v nadýchané mlze. Krásnější závěr prvního dne jsme si ani nedokázali představit. Večer jsme ještě završili krátkou procházkou po městě, které nás velmi mile překvapilo. Hlavní lyžařská sezona měla teprve vypuknout, a tak jsme v ulicích potkali pouze pár místních obyvatel. Pokud i vy nevyhledáváte davy turistů, podzim je na návštěvu toho města ideální. Hory jsou již částečně zasněžené, ale zástupy lyžařů zde potkáte pouze zřídka. 

Zell am See trochu jinak

Začátek následujícího dne se nesl ve velmi podobném duchu, jako končil den předcházející. Opět jsme hledali nějaké dokonalé místo s perfektním výhledem, kde bychom mohli posnídat. Tentokrát jsme se již přesunuli do města Zell am See, které je rovněž velmi oblíbené mezi lyžaři. I zde jsme v tomto podzimním čase byli téměř sami a na turistu jsme narazili pouze párkrát. 

I tentokrát jsme měli štěstí a objevili jsme nádherný výhled, kde jsme si mohli užít skvělou snídani. Dlouho jsem neprožila takhle okouzlující chvíli. Ani luxusní snídaně v pětihvězdičkovém hotelu by se nevyrovnala této chvíli. Na tomto úchvatném místě jsme strávili téměř půl dne. Jenom jsme tak seděli, jedli a hleděli na jezero Zell am See pod námi, které se před námi ukrývalo v hluboké mlze.

Hory jako malované

Cestou k hotelu, kde jsme měli strávit druhou noc, jsme zastavili u nejvyšší vrcholku Berchtesgadenských Alp – Hochkönig. Zde jsme podnikli krátkou procházku nádhernou přírodou, kde jsme krom ladně běžících srnek nepotkali absolutně nikoho. Pokud i vy budete mít “cestu kolem”, tak se zde rozhodně také zastavte. Vysoké a masivní hory působí spíše dojmem, jako by byly malované a celá zdejší krajina opravdu stojí za návštěvu.

Výhledy a zase výhledy

Plán na třetí den byl více než jasný. I přes lehkou únavu jsme se toužili vydat na Rossfeld Panorama Strasse. Již podle názvu můžete tušit, že jsme se zase hnali za dalekými výhledy. A tyto stály rovněž za to! Jednalo se také o první místo, kde jsme si za výhledy museli zaplatit. Nízká částka okolo 200 Kč za zpoplatněný úsek silnice, která nás dovezla až k našemu cíli, stála rozhodně za to. 

Pod názvem Rossfeld Panorama Strasse se skrývá prudce stoupající silnice, podél níž je několik odpočívadel, kde je možné jen tak zastavit a kochat se. Jak už asi můžete očekávat, tak i zde jsme si výhled zpříjemnili krátkým občerstvením. Poprvé jsme však také narazili na větší počet turistů, kteří rovněž obdivovali vše, co nám zdejší krajina nabídla. 

Vánoční Salzburg

Poslední den našeho výletu jsme se z nádherné horské krajiny přesunuli do vánočními trhy plného města Salzburg, o kterém jste se na této stránce mohli dočíst již mnoho zajímavých a podstatných informací. Jediné, co bych k tomuto městu ráda dodala je to, že návštěva zdejších vánočních trhů, které jsou plné výtečných dobrot a nádherných suvenýrů, stojí určitě za zvážení. 

I krátký výlet může být fajn

I přesto, že náš výlet nebyl nějak extra dlouhý, stál rozhodně za to. Čtyři dny plné malebné přírody, nádherného počasí a skvělých zážitků nám přišli v tomto předvánočním shonu v hod a už teď přemýšlíme, kdy se na hory opět vydáme. 

Booking.com