Velehrad – místo duchovní a náboženské historie

Velehrad (Česká republika)
Velehrad (Česká republika)

Velehrad je dnes malou obcí, jež svým významem promlouvá hluboko do duchovní, náboženské historie spojené s naším územím. Jste-li vyznavači tradic a poutních míst, je Velehrad tím nejlepším místem k návštěvě. Najdete jej ve Zlínském kraji, kousek od Uherského Hradiště. Onou tradicí je myšleno, že Velehrad sahá až k základům Velké Moravy. Chcete-li se účastnit poutních slavností, pak nejlépe v měsíci červenci, kdy se připomíná cyrilo-metodějská tradice příchodu věrozvěstů.

To, čím se vlastně Velehrad „chlubí“, je bazilika v barokním slohu, kde v roce 1990 sloužil mši papež Jan Pavel II. O osmnáct let později byla prohlášena za národní kulturní památku. Velehrad je také farností a pořádají se zde celoročně akce nejen pro věřící, ale pro všechny zájemce a příchozí, kteří se o tomto místě chtějí něco dozvědět a poznat kulturu i celoroční vyžití pro návštěvníky.

Velehrad a blízké okolí nabízejí nejen duchovní vyžití, ale také výlety do okolí. Například Velkomoravské sídliště středního Pomoraví nedaleko Uherského Hradiště. Jde o archeoskanzen Modrá s výukovými programy, kde si „vlastnoručně“ můžete vyzkoušet tavení kovů, vyrábět keramiku a poznat zblízka tamější archeologické nálezy. V sousedství si můžete prohlédnout Centrum slováckých tradic, kde je palírna a můžete ochutnat slivovici a víno. Za návštěvu také stojí expozice Živá voda, kde se ve skleněném tunelu dostanete na dno rybníka a můžete si prohlížet velké ryby.

A když už pokročíte ve znalostech o Velké Moravě, možná byste neodmítli návštěvu nejstarší dominanty Moravy hradu Buchlov. Tyčí se na skalnatém vrchu Chřibů. Je otevřený od dubna do října. A neunikne-li Vám Buchlov, pak ještě zvažte návštěvu zámku Buchlovice, který neleží daleko od hradu Buchlova a pyšní se zajímavými sbírkami i zachovanou podobou architektury. Navíc můžete navštívit výstavu zahradních fuchsií a docela malou zoologickou zahradu. Okolí zámku je ve velmi dobrém stavu a láká k odpočinku v anglickém stylu upraveném parku.

Aktualizace 16.10.2021
Booking.com