Mesa Lasithi na Krétě

Planina Mesa Lasithi na Krétě (Řecko)
Planina Mesa Lasithi na Krétě (Řecko)

Planina Lasithi je největší plošinou na celé Krétě, její rozloha činí celých šedesát metrů čtverečních a jde doslova a do písmene o nádherně romantické místo uprostřed hor. Zdejší oblast je proslulá i tím, že šlo o centrum odporu – nejprve proti nadvládě Benátčanů a později i Osmanů. I když je horší dostupnost těchto míst zřetelná i dnes, protože přístupových cest sem je jen pár, rozhodně za návštěvu stojí, protože takovou přírodu asi opravdu jinde neuvidíte. Jedná se prostě o typický krétský venkov, navštívit můžete celou řadu malých vesniček, kde se doslova a do písmene od jisté doby zastavil čas, v neposlední řadě je tu dost příjemné ovzduší, stejně jako v celé východní oblasti Kréty.

Krajinu lemují spousty větrných mlýnů (někdy i jen to, co z nich po ohlodání zubem času ještě zbylo), které zde postavili právě Benátčané. Ve své době měly opodstatnění, protože pomáhaly rozvíjet místní zemědělství, dnes ale jejich funkci zastanou motorová čerpadla.

Jedna ze zajímavých turistických atrakcí v oblasti se nachází v jihozápadní části plošiny, poblíž malé vesničky Psychró. Jde o jeskyni – které se tu říká symbolicky Diova (řecky Dikteo Andro). Zde bylo posvátné místo údajně už v minojské době. A ptáte se proč? Podle pověsti se tu narodil Zeus, kterého zde ukryla jeho matka Rhea před nebezpečím, jež mu hrozilo ze strany otce Krona. Najdete tu mimo jiné například i malé jezírko, kde byl vládce bohů jako novorozenec vykoupán.

Navštívit tu můžete i Údolí mrtvých (Kilada tou Nekron), které nabízí osmikilometrovou procházku uprostřed skalní rokle. Název je odvozen od toho, že zdejší jeskyně poskytly řadě zdejších obyvatel místo posledního odpočinku. Bohužel se tu během jarních měsíců moc neprojdete, bývá to tu zaplavené vodou.

Když už budete na Krétě, nenechte si ujít další zajímavosti tohoto řeckého ostrova. Milovníci antiky jistě ocení archeologické naleziště Malia nebo Gortyna, současnou Krétu si můžete užít v hlavním městě Irakliu (Héraklion) a volnmyšlenkáři nesmí vynechat vesnici Matala, která bývala centrem hippies. 

Booking.com