Slon (Zimbabwe)
Slon (Zimbabwe)

Necelých čtrnáct milionů obyvatel, z nichž většina jsou křesťané, úředním jazykem je zde hlavně angličtina. I o tom je moderní Zimbabwe, země, která prošla během dvacátého století hodně krušnými časy. Jak nám ukáže mapa Zimbabwe, v zemi je naprosté minimum vodních ploch, ale můžete tu obdivovat třeba slavné Viktoriiny vodopády. A to samozřejmě není vše, takže cedulka „země prostá turistů“ se může pověsit někam úplně jinam. Jistě, Dovolená v Zimbabwe  rovná se nejen obdivování cizokrajné fauny…

Soused čtyř zemí, který nemá přístup k moři, dnes jeden z nejchudších států světa

Jací jsou vlastně sousedé Zimbabwe? Je to Botswana, JAR, Mosambik a Zambie. Země se v dávné minulosti jmenovala Jižní Rhodesie, moderní název z jazyka místních domorodců znamená cosi jako „domy ze skály“. Historie je stará přes dva tisíce let, vzniklo zde několik velkých středověkých říší, které byly v rámci Afriky skutečně dominantní. Pozůstatky po někdejším impériu Munhumutapa se staly v roce 1986 součástí rodiny UNESCO.

Hlavním městem Zimbabwe je Harare, kde je průměrná nadmořská výška kolem patnácti stovek metrů.  Katedrály římsko-katolické a anglikánské církve odkazují na křesťanské tradice.  Harare je relativně moderní a klidné město. Stromové aleje v ulicích, ale také spoustu muzeí a galerií, prostě procházka na celý den je zaručena. Harare tak trochu kontrastuje se zbytkem země, dvě třetiny hospodářství Zimbabwe tvoří zemědělství, pěstuje se tu zejména cukrová třetina a kukuřice. Průmysl se podílí na HDP jen z desetiny, těží se drahé kovy. Obyvatelé proto často migrují za prací do různých oblastí Afriky.

Dalším důležitým městem Zimbabwe je Bulawayo, kde mohou zájemci o moderní novogotickou architekturu obdivovat třeba hrad Nesbitt, který zde ve dvacátých letech minulého století nechal vybudovat jistý Theodore Holdengarde. Samozřejmě, alespoň z pocitu povinnosti zmiňme i města Chitungwiza, Mutare nebo Kwekwe, ale raději se pojďme vydat na safari, protože to je z pohledu přinejmenším 99,9 % turistů největším lákadlem jihoafrického státu.

Viktoriiny vodopády nejsou rozhodně na okraji zájmu, oblíbeným je i národní park Mana Pools

V parku Mana Pools na jižním břehu Zambezi je minimální návštěvnost, ale vzhledem k populaci místních zvířat je to určitě škoda. Nejsou tu jen hroši a sloni, ale také stovky druhů ptactva, safari s divokou zvěří je jen málokde tak zajímavé. Platí to nejen pro faunu, protože baobaby a divoké fíkovníky elegantně dotvoří příjemnou kulisu. Zaplatíte tu dvacet dolarů na osobu a den, což je ale pořád mnohem nižší částka než na safari v Keni. Pozorujte západ slunce, užijte si pohled na stáda antilop nebo zeber. Za lvy a slony se pak vydejte i do národního parku Hwange, který je největším chráněným územím Zimbabwe. Dalším zajímavým národním parkem je i Matopos, kde žijí leopardi a najdete tu nedaleko i ruiny někdejšího slavného království Butua. Fauny je v Zimbabwe ještě víc, kromě nosorožců i různé druhy opic, hadů (!), ještěrů a dalších.

Tím samozřejmě s divočinou ještě končit nemusíme, národní park Nyanga vybízí k lovu pstruhů nebo návštěvě největší hory země, Mount Nyanga. Nezapomeňme ani na Viktoriiny vodopády na řece Zambezi, kdy padá voda z více než sto metrů vysokého útesu. Šířka vodopádu dosahuje takřka neuvěřitelných osmnácti stovek metrů!

Kuchyně je hodně různorodá, městská voda se dá bez problémů pít

S balenou vodou všude nemusíte, protože ve většině měst a rezervací teče kvalita. Kuchyně Zimbabwe je hodně různorodá, jedí se dýně, krokodýlí maso a třeba i burské oříšky. Specialitou je polévka z divokých hub zvaná sadza. Doprava není složitá, využijte autobus, železnice pak sama o sobě není moc bezpečná. Oficiální měnou je pár let americký dolar, jihoafrické randy tu moc nevyužijete.

Vezměte si raději hotovost, protože platit kartou bude dost složité. Budete potřebovat víza, ta se ale dají koupit za malý poplatek, na měsíc zaplatíte třicet amerických dolarů. A očkování? Na to určitě nezapomeňte, žloutenka typu A, B, břišní tyfus nebo tetanus, tohle je opravdu důležité! Země je pořád dost chudá a průměrné HDP na osobu se počítá jen ve stovkách amerických dolarů. Lepší průvodce na safari, než právě tady ale jen těžko potkáte, takže proč se sem někdy nepodívat? Před tím, než vyrazíte do Zimbabwe si zjistěte aktuální bezpečnostní situaci například na stránkách Ministerstva zahraničí.

Booking.com