Mnichov neožívá jen během říjnových slavností

BMW Welt v Mnichově (Německo)
BMW Welt v Mnichově (Německo)

Bavorská metropole Mnichov je centrem cestovního ruchu, vždyť právě zde žije půl druhého milionu obyvatel a více než osm století historie města je znát na každém kroku. Turisté sem nejezdí  však jen za historií, jedno z nejjižněji položených německých měst nabídne i pohled na olympijský stadion z roku 1972 nebo Allianz Arénu, kde nastupují i hráči proslulého Bayernu Mnichov. Sídlí tu samozřejmě i BMW, Bavorské národní muzeum vás provede křížem krážem staletími. A co typicky německé architektonické skvosty, kam na ně zajít?

V Mnichově se dejte bílou klobásu, ale nezapomeňte ani na pivo

Německu patří klobása a pivo, snad už po celá tisíciletí. Bílá klobása doplněná mokem ze šesti místních větších pivovarů, mezi nimiž hraje prim třeba Löwenbräu, je už zavedenou klasikou, kterou vyhledává většina cestovatelů. Kousek sekané k housce ale Bavorsko symbolizuje zrovna tak. Pokud se však budeme chtít bavit o místních památkách, určitě začneme přímo v centru – tedy na Mariánském náměstí.

Jde o skutečné srdce Evropy, a to nejen z pohledu geografického. Ačkoliv historické centrum města projdete dřív než za dvě hodiny, podívejte se na zdejší věžní duo, ze kterého uvidíte široké okolí doslova jako na dlani. Třeba věž kostele svatého Petra nabídne devadesátimetrovou výšku! Radnice nabídne jen o pár sáhů méně, za tři eura se ale můžete vyvézt výtahem. Mnichov, to jsou ale i četné sakrální stavby – za všechny zmiňme ještě třeba gotický trojlodní kostel Panny Marie nebo Asamkirche, věnovaný památce svatého Jana Nepomuckého.

Pokud milujete baroko a nádheru rozsáhlých zámeckých zahrad, určitě nesmíte minout zámeček Nymphenburg, situovaný do severozápadní části města. Letní sídlo rodu Wittelsbachů přináší italské umění a německý kvalitní materiál v jednom balení – takže barokní stavbu, která vydrží skutečně celé věky.

V Mnichově nezapomeňte pivnice a podívejte se i na umělecká díla

Pinakotheky nabízí pohled na nejznámější umělecká díla současnosti i minulosti, kromě Andyho Warhola zde můžete obdivovat třeba i Moneta nebo Dürera, nechybí například ani van Gogh. Nezapomeňte ale na zajímavé hospody a hospůdky, nabízející tradiční německá jídla. O dopravní obslužnost se v Mnichově určitě nebojte, je podobně skvěle vybaven jako jiné metropole, ať už je to Berlín nebo Praha. Zahradní pivnice během léta nabídnou místo až pro několik tisíc hostů, takže se nelekejte toho návalu – užijte si naopak příjemný večer v příjemné a tradiční společnosti.

Mnichov ale rozhodně není tím jediným, co bychom měli na Německu obdivovat. Už jen spolková země Bavorsko nabídne třeba Norimberk, Pasov nebo Fürth, co město, to skutečný pojem v běhu staletí.

Booking.com