Faro je hlavním městem regionu Algarve

Radnice ve Faro (Câmara Municipal de Faro - Portugalsko)
Radnice ve Faro (Câmara Municipal de Faro - Portugalsko)

Až poletíte do Portugalska, je dost možné, že bude vaše letadlo přistávat ve Faru. Šedesátitisícové město v regionu Algarve je totiž jedno z těch, kam s oblibou míří davy turistů a dovolenkářů toužících především po mořském osvěžení během teplých letních dní. Důvod je nasnadě: pláže v regionu Algarve jsou opravdu proslulé.

Faro je hlavní město celé lokality a nabízí celou řadu možností vyžití. Ti, kterým se plážové radovánky za několik dní omrzí, tak budou mít stále co objevovat. A kdybyste náhodou zvládli Faro prozkoumat příliš rychle, půjčte si třeba auto a vyrazte po dálnici vedoucí až do Lisabonu, nebo zamiřte do okolních sídel. V Portugalsku se nějaká ta zajímavost skrývá takřka v každém městečku či vesničce. A třeba takový Lagos nebo Albufeira jsou místa, kde můžete strávit klidně celý den.

Vraťme se však do našeho výchozího bodu, kterým je Faro. Nejedná se totiž o žádnou novinku postavenou pro bohaté turisty. Faro tady stávalo již staletí před počátkem našeho letopočtu: přístav na tomto místě využívali již dávní Féničané a vzápětí se jej zmocnili Římané, kterým se povedlo z Fara vytvořit skutečnou strategickou metropoli. Během staletí se zde střídali panovníci z různých národností i dynastií a každý po sobě zachoval určitou stopu. Portugalské město bylo nejprve pod nadvládou Maurů, posléze Španělů, a nakonec se hrdě osamostatnilo.

Velkou ránu pro město znamenala dvě zemětřesení, která v rozmezí třiceti let postihla místní oblast. K přírodní katastrofě došlo v letech 1722 a 1755 a po tom druhém bylo celé Faro takřka srovnáno se zemí a muselo být znovu obnoveno. Takže podoba, jakou známe dnes, pochází z v drtivé většině z této rekonstrukce.

Naštěstí některé budovy zkáze unikly, a tak můžeme ještě dnes obdivovat třeba katedrálu Sé z roku 1251, kterou na místě původní římské svatyně a následně vizigótské katedrály vztyčili Maurové.

Booking.com