Belémská věž v Lisabonu

Belémská věž v Lisabonu (Portugalsko)
Belémská věž v Lisabonu (Portugalsko)

Jihoamerické město Belém leží sice v Brazílii, ale jeho název nevymysleli portugalští dobyvatelé na místě. Inspirovali se již existující čtvrtí v Lisabonu, která patří mezi ty nejmalebnější z celé portugalské metropole. Nachází se zde totiž vůbec nejvíce architektonických památek z doby krále Manuela I., který byl u moci na počátku šestnáctého století. Tento vlivný panovník se zasloužil o velký rozvoj celého Portugalska a dodnes zde najdeme mnoho připomínek jeho přeslavné vlády.

Na pamětihodnosti této čtvrti se poněkud podrobněji podíváme i v následujících řádcích protože až si jednou budete plánovat dovolenou, měli byste rozhodně pamatovat právě na Portugalsko. Zemi v západním Středomoří ročně navštíví několik desítek tisíc Čechů, přesto stále zůstává spíše na okraji zájmu a je převálcována zeměmi jako Řecko, Španělsko, Turecko a Čechy velice oblíbené Chorvatsko. Když už přijde na Portugalsko, zpravidla míříme na Madeiru – ostrov náležející Portugalsku, známý jako květinový ráj. Ale pevninské Portugalsko má rozhodně také co nabídnout a byla by škoda si ho nechat ujít. Pokud tedy ještě nemáte dovolenou pro letošek naplánovanou, nebo třeba už uvažujete o té příští, zamyslete se, zda nepřišel čas objevit něco nového a zkusit právě Portugalsko, které na vás již čeká.

Belém nabízí hned několik pamětihodností, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Leží zde například jediné dvě památky z celého Lisabonu, které mají tu čest figurovat na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o klášter řádu sv. Jeronýma (Moistero dos Jeronimos), jednu z těch staveb, za jejímž vznikem stojí zmiňovaný Manuel I. Klášter byl postaven jako výraz díků za úspěšně dokončenou plavbu Vasco da Gamy, který několikrát zamířil do Indie, a podařilo se mu prohloubit obchodní styky s tamějšími obyvateli. V klášteře sv. Jeronýma je Vasco da Gama pohřben, ale mj. se tu našel věčný odpočinek právě Manuel I. se svou manželkou, nebo třeba portugalský spisovatel šestnáctého století Luís Vaz de Camoes. A ještě jedna zajímavost se s tímto pozoruhodným klášterem pojí, a sice podpis Lisabonské smlouvy z roku 2007.

Belémskou dominantou je Belémská věz (v portugalském originále Torre de Belém), která od počátku šestnáctého století (opět za vlády již několikrát zmiňovaného Manuela I.) sloužila jako významný obranný prvek přímo v ústí Atlantského oceánu. Velice fotogenická stavba se rychle stala symbolem celého města a především pamatuje epochu velkých zámořských objevů, které Portugalsko po celém světě proslavily a pomohly mu zařadit se po boku tehdejších velmocí. Připomeňme, že právě díky odvážným portugalským objevitelům se podařilo například poprvé obeplout zeměkouli (Fernao de Magalhaes).

Belémská věž, zasvěcená patronu města svatému Vincentovi, byla postavena v letech 1515 - 1521 na malém ostrůvku v deltě řeky Tejo, která se přímo v Lisabonu vlévá do moře. Později ostrůvek splynul s pevninou a věž se tak stala dostupnější, což se hodí především dnešním turistům. V minulosti byla věž používaná například jako vězení nebo celnice. Několikrát se během své existence dočkala rekonstrukce a změny podle různých architektonických stylů, v roce 1910 byla vyhlášena národní památkou a nakonec se dočkala i zapsání na seznam UNESCO.

V Lisabonu byste nicméně neměli vynechat ani další zajímavosti. Kousek od Belémské věže je monumentální Památník objevitelů. Za vidění stojí třeba celá moderní čtvrť Baixa, která byla postavena po zničujícím zemětřesení v roce 1755. Milovníci přírody jistě ocení návštěvu Oceanaria, které nabízí unikátní možnost setkat se mořskými živočichy přímo v jejich přirozeném prostředí. Spatřit na vlastní oči tvory, jež byste při běžném potápění neměli nikdy šanci zahlédnout, rozhodně stojí za to.

A kdo dává přednosti historii a zaujala ho bohatá lisabonská minulost, ten by neměl vynechat třeba hrad svatého Jiří (Castelo de Sao Jorge). Stavba tyčící se na nejvyšším bodě ve městě nabízí kromě dech beroucího panoramatu celého Lisabonu možnost prohlédnout si ruiny původního hradiště, které dlouhá staletí spočívalo v rukou Maurů.         

Booking.com