Archeologické naleziště Malia na Krétě
Poblíž stejnojmenného města leží archeologické naleziště Malia. Jedná se o obrovský palácový komplex (zhruba jeden kilometr čtvereční), který vznikl v podobné době jako Knóssos, tedy mezi sedmnáctým a patnáctým stoletím př. n. l. Jde o třetí největší palácový komplex, který byl na Krétě objeven a dost možná byl také prvním osídleným místem na tomto ostrově vůbec. Archeologické práce stále horečně pokračují a dost možná se brzy dočkáme dalšího zajímavého objevu. A dovolte prosím ještě něco málo z mýtů - údajně zde panoval bratr bájného Minoa, jenž se jmenoval Sarpedon.
Palác, jenž leží více než třicet kilometrů od Herakleionu, byl pro naši dobu objeven v roce 1915 řeckým archeologem Hadzidakisem, a protože se nevědělo, jaký název měl v minojské době, začalo se mu říkat podle blízkého městečka Malia.
Milovníci archeologie se zde budou opravdu vyžívat, prohlédnout si můžete mimo jiné ruiny královské hrobky, obrovské centrální nádvoří nebo sklady nádob nazývaných Pithos (vysokých třeba i celé dva metry), kde se uchovávaly naturální oběti jednotlivým božstvům. Šlo například o olivový olej nebo pšenici a víno. V Malii fungoval také velmi propracovaný odvodňovací systém, jehož torzo si můžete samozřejmě prohlédnout také. Řada malých místností v paláci zřejmě sloužila jako řemeslnické dílny, v některých z nich dokonce byla i funkční vana, což byl prakticky kdekoliv jinde v Evropě nevídaný luxus.
Zájem turistů v Malii budí i obětní kámen Kernos, který vypadá tak trochu jako mlýnský kámen – snad proto, že se na něm obětovala bohům část na polích vypěstované úrody.
Pokud Vás omrzí archeologické vykopávky, je tu ještě jedna možnost, jak se zabavit. Stejně jako celá Kréta, i městečko Malia žije nočním životem a místní diskotéky patří k těm opravdu vyhlášeným. Třeba vám bude inspirací článek "Chersonissos - oblíbené letovisko na Krétě".
Marek Kos | 13.2.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
28,0°C
|
Předpověď počasí |