Deník z Jižní Afriky (část 22 / 32)

Pobřeží (Mosambik)
Pobřeží (Mosambik)

Jihoafrická republika, Lesotho, Svazijsko, Mosambik, Zimbabwe, Zambie (26.9. – 22.10.2006)

14. 10. 2006, sobota

Dnes byla velice špatná noc, protože naše manželská postel byla velice úzká a navíc se svažovala od středu ke stranám, takže jsme také mohli v noci spadnout na zem. Navíc tady byl, stejně jako minulou noc, hluk. Ten šel jednak z venku, kde byla vedle jakási slavnost. Dále stále pískala voda, když ji někdo okolo pustil. A do toho ti kohouti, kteří kokrhali celou noc jako v jedné řadě. No a ke všemu bylo velké vedro a také už tu začali lítat komáři. Takže jsme spali jen chvilku. Bylo to sice stejné jako minulou noc, ale nějak jsme to tentokrát více vnímali. Vstávám tedy v 6:15. Snídám míchaná vajíčka s chlebem a kávu. Dnes pojedeme po trase: Maputo – Boane – Ressano Garcia (přechod Mosambik – JAR) – Komatipoort (přechod Mosambik – JAR) – Hectorspruit – Kaaphuiden – Boulders – Karino – Nelspruit – Brondal – Rosenaugh – Hendriksdal – Sabie. Je to celkem asi 260 kilometrů. V 8:30 vyjíždíme a už v 8:45 jsme na benzínové pumpě, kde se marně snažíme s Milanem koupit pohledy. To je v Mosambiku nedostatkové zboží a také velmi drahé (20-50 meticalů). Takže z Mosambiku mít pohledy nebudeme.

Pieter vybere od turistů zbývající meticaly a koupí za to naftu a Pavlovi benzín. Nám zůstalo jenom 6 meticalů a ty si necháme na památku. Při cestě ještě Pieter musí zaplatit mýtné. 40 randů se mu zdá moc, ale zanadává si a zaplatí. Zbývající meticaly, které mu vrátili za randy pak ještě zkouší z legrace použít na dálnici v JAR, ale nakonec samozřejmě s úsměvem platí v rancech. Ale to předbíhám. V 9:25 jedeme kolem hřbitova v Maputu a protože je sobota, zrovna se tu konají pohřby. Pieter když vidí, že jsme si to nestačili nafilmovat, udělá okruh zpět a my to zaznamenáme. Pieter nám vypráví o sídle Soweto (SOuth WEstern TOwnship) a jeho bezprostředním okolí, kde žije 2,5 miliónů lidí a každou sobotu je tu 300 pohřbů. Jedeme po pěkné nové cestě a míjíme Jihoafričany, kteří jedou s přívěsy s loděmi chytat do Mosambiku ryby. Kolem cest není moc lidských sídel, většinou je tu příroda.

Hřbitov v Maputo (Mosambik)

V 10:00 jsme v pohraničním městě Ressano Garcia. Pieter odmítá zaplatit služby místního „asistenta“ s tím, že nepodporuje korupci. Jdeme s Pieterem do velké haly na celnici, kde musíme opět vyplnit mosambický formulář. V 10:15 jsem odbaven jako první. Počkáme na ostatní a v 10:30 přejedeme na jihoafrickou stranu. Je to město Lebombo. Jde to jako po drátkách a ještě si přes zákaz fotím platkáty s radami, jak se vyhnout choleře. Na přepážce jsou volně k dispozici pro zájemce balíčky kondomů. Ty se pro některé turisty staly dalším jihoafrickým suvenýrem.

Výstražný plakát na hranici s Mosambikem v Komatipoort (Mosambik)

V 10:45 přijedeme na místo, kde je zdravotní a veterinární kontrola. Každý si musíme stoupnout do plastové bedny s chemickým roztokem a jedeme hned dál. Na dálnici v Nkomali Plaza musí Pieter zaplatit 33 randů. Zde zkouší ten svůj trik s meticaly. Docházím k dalšímu poznání: V Jihoafrické republice říkají semaforu trafic lights, ale také mnohem častěji robot. Snažíme se Pieterovi vysvětlit, že autorem toho slova je Karel Čapek. On to sice pochopí a tvrdí, že ho zná, ale pak se ukáže, že si ho s někým spletl. Ve 12:00 se probudím na benzínové pumpě v Nelspruitu. Kupujeme si jenom magnum a ještě jednu zmrzlinu celkem za 17 randů (9,50 + 7,50). Kolem pumpy projíždějí auta s oranžovými prapory. Pieter vysvětluje, že se dnes bude hrát finále ragbyového poháru a tohle jsou zrovna příznivci klubu Cheetas.

Botanická zahrada Nelspruit (Mosambik)

Ve 12:30 jsme v botanické zahradě, která je údajně druhá nejlepší v JAR (po Stellenboschi). A je to pravda. Je to balzám na duši. Vstupné stojí 2 x 12 randů. Je to více než květinová zahrada místo plné stromů, keřů a drobných zvířat jako například ještěrek, motýlů, ptáků, veverek a vážek a také vody, vodopádů a kamenů. Zde si příjmně aktivně odpočineme a něco také zachytíme na foto a video. Jsme zde až do 14:30 a pak jdeme do místní zahradní restaurace, kde si dáme 2 x ledovou kávu a 2 x minerálku za 50 randů celkem. V 15:15 odjíždíme z této zahrady, která se zulusky jmenuje Makulu Manzi (Velká voda). Jedeme dále na sever do asi 50 km vzdáleného města Sabie, kam dorazíme v 15:55. Příroda kolem nás se opět mění. Všude jsou krásné jehličnany, až nám to připomíná Šumavu.

Botanická zahrada Nelspruit (Mosambik)

Naše ubytování je v místě za městem ve čtvrti chat zvané Insimbi. Je to takové průměrné ubytování. Máme pokoje po dvou, ale náš je průchozí a záchod s koupelnou je společný pro 2 páry. Nejvíc mě ovšem vadí 2 němečtí ovčáci, kteří se nám neustále motají do cesty a mají boudu hned vedle našeho pokoje. Za chvíli jedeme do Sparu v Sabie, kde nakoupíme nějaké salámy, vody, sýry a pomazánku. Celkem za 80 randů. Majitel našeho domu se jmenuje Edward. Jeho žena je Marie. Jsou to bílí Afrikánci. Edward se hodně věnuje autům. Pracuje v místním rádiu, kde má každý den ráno mezi 5:00 a 6:30 svůj pořad o autech. Kromě toho také namlouvá do rádia pohádky. Jeho žena je v domácnosti. Edward je prý nemocný a chtějí svůj dům prodat a vrátit se do Johanesburgu, kde také vlastní dům. V 17:30 jsme z nákupů zpět a jdu se s Pieterem a ostatními dívat na finále ragbyového poháru mezi Cheetas a Blue Bulls. Pieter fandí klubu Blue Bulls, který je z Pretorie, města plného modrých džekerend. Dávám si pivo s ostatními. Majitel domu fandí soupeřům – Cheetas. Hraje se v Bloomfonteinu. Zápas je v řádném hracím čase nerozhodný 25:25 a i po prodloužení to končí nerozhodně 28:28. A tak si pro nás nezvykle pohár Currie Cup rozdělí obě mužstva napůl. Když zápas skončí, je už 19:00 a jdu za Libuškou, abychom něco povečeřeli. Dáme si curry tlačenku s chlebem, sýr, rajčata a avokádo. Pak se jdu koupat, holit a psát deník. Ve 21:00 zalehávám, protože musíme vstávat už ve 4:00 a v 5:00 odjet do Krugerova národního parku v provincii Mpumalanga.

Obsah cestopisu Deník z Jižní Afriky

Deník z Jižní Afriky (část 1 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 2 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 3 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 4 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 5 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 6 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 7 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 8 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 9 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 10 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 11 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 12 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 13 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 14 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 15 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 16 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 17 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 18 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 19 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 20 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 21 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 22 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 23 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 24 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 25 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 26 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 27 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 28 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 29 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 30 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 31 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 32 / 32)

Booking.com