Kyrgyzské kulinářské okénko

Lovec s dravcem (Kyrgyzstán)
Lovec s dravcem (Kyrgyzstán)

Mluvila jsem o jídle, takže bych to mohla rozvést, protože to lidi, kteří se vrátí vyhladovělí z hor, většinou nejvíc zajímá:-) Navíc jsem žena a ty mají jídlo skoro v popisu práce, ne? V Biškeku je velikánský výběr dobrot, a člověk se může jen rozhodnout jak kulturně je chce konzumovat. Nejlevněji se dá všechno pořídit na Ošském bazáru, potom všude natrefíte na restaurace, často i zahradní, kde si sednete romanticky pod slunečníky, nosem nasajete vůni z grilu, objednáte si čaj a přemýšlíte, čím budete pokračovat:Šorpa je mastná polévka s kusem vařeného skopového masa s kostí a bramborou.Na ruskou polévku boršč ve městech často natrefíte. Výhodou je že chuť znáte, takže víte co můžete čekat. A není mastná:-)

Oběd (Kyrgyzstán)
Plov, ten jistě znáte z balkánské kuchyně – je mastné rizoto se skopovým a mrkví, případně jenom se zeleninou. Vegetarián a člověk nemající rád tlusté, tu bude asi docela smutný. Mastnota plavající v jídlech se dá prostě slít a se zbytkem se musíte pozitivně smířit. Nám fungoval výrok: „tloustneme do hor“!Šašlik je všudepřítomné jídlo. Na každém rohu se grilují na jehlách kousky skopového, hovězího, ojediněle kuřecího. Je otázkou štěstí jak se vám podaří chytit jehlu s masem bez tlustého, šlach a flaks, no prostě něčeho co buďto musíte vyplivnout a nebo to můžete použít v několika dalších dnech jako nekonečnou žvýkačku:-)

K šašliku si objednejte zeleninku, salát (pozor, hodně salátů dělají hodně majonézových) a nekvašený chleba lepjošku.

Jehněčí hlavy na tržišti (Kyrgyzstán)
Tradiční kyrgyzské jídlo je bešparmak. Protože ho jedli rukou, nazvali ho příznačně – pět prstů. Bešpamark jsou nudle s drobně krájeným masem v bujónu, opět velmi, velmi mastné.Lagman můžou mít hodně různou kvalitu – jsou to nudle s gulášovitou omáčkou s kousky paprik, rajčat a masa, pokud se trefíte do té horší kvality, přidejte hodně chilli a je to!Podobné italským raviolám jsou Pelmeně, podávané spolu s vývarem. Ty jsou pro naše chuťové buňky příjemné a nevadí tolik ani po desáté za sebou….Manty – chutné knedlíčky vařené na páře plněné masem nebo zelím, či zeleninou jsem měla moc ráda. Připomínalo mi to čínské knedlíčky moma a byly mojí nejoblíbenější potravou. Trhovkyně se vždycky předháněly v pokřikování, která z nich má lepší manty.Samsy si dávají lidé ke svačině, nejlepší je vychytat když prodavači vytahují přímo čersvě usmažené taštičky. Jsou plněné skopovým, cibulí, nebo zelím.

Nejen v okolí jezera Issyk Kul si budete moci koupit uzené ryby. Moc nám chutnali k pivku. Dávejte ale pozor, aby byly prouzené pořádně, protože hrozí vážné riziko otrav.

Ke všem jídlům, nebo jen tak, se hodí báječný nekvašený chleba – lepjoška. Patří do čeledi arabských chlebů nazývaných jednoduše nán. Koupíte ho na každém rohu, prodavači se o jeho vzhled starají až s dojemnou pečlivostí: každé to kolo vezmou do ruky a otřou ho vlhkým hadříkem namočeným v osolené vodě – aby se pěkně lesknul.

Tržiště (Kyrgyzstán)
S dobroučkatým jogurtem ayran se ponejvíce setkáte v horách u pastevců.Melouny (arbuz nebo dyňa) potkáte kromě hor všude a je to ta nejlepší sladkost kterou si můžete vybrat. Nabízí se nepřeberný výběr: zelené šlupky uvnitř červné (ty známe od nás), potom ale třeba obrovské elipsovité světle zelené uvnitř světle žluté až naoranžovělé chutnají po ananasu. Malé žluté jsou slaďoučké, pozor malé kulaté flekaté občas červené pěkně voní ale nejsou jedlé…Kopr potkáte snad ve všech jídlech. Zamilujete si ho a až přijedete domů, stanete se jeho zuřivými obhájci a konzumenty. Nejraději jsem ho měla v báječně osvěžující studené polévce okrjoška – což není nic jiného než kefír, do kterého nakrájíte nadrobno okurku, případně rajča a hlavně – HODNĚ kopru!!!
Tržiště (Kyrgyzstán)

Když jste v Kyrgyzstánu, musíte ochutnat kumys – zkvašené kobylí mléko. V horách tvoří spolu s pšeničnými plackami a kobylím nebo ovčím sýrem základ stravy. Jeho chuť i vůně je zvláštní a zároveň působí jako výborné projímadlo. Hloupá kombinace je polévka ščorpa a kumys, potom netrénovanému bříšku zbývají dvě varianty: pořádný průjem (ta lepší), hnití v břiše a to i několik dnů (ta horší:-(
Kumysové kuličky prodávají všude, v plastikových průsvitných krabičkách takže poprvé zajásáte že mají oblíbené kokosové Rafaelo. Ochutnání bude jistě zklamáním, ale zkuste si říkat, že jsou moc zdravé:-)

Zapít tyhle dobroty můžete jako správný Kyrgyz zeleným nebo černým čajem. Nabízí se vám taky pivo, nejlepší je prý ruská Baltika, ale kyrgyzské Naše pivo byste měli taky ochutnat. Když budete mít štěstí, trefíte i na českou Plzeň. Pivko ale místní moc nepijí, protože je drahé, raději se složí na vodku. Ta se vždycky prodává po „butilce“, stejně tak i víno. To je hrozitánsky sladké, úplně odlišné než na které jsme zvyklí.
Doma vyrábějí samohonky, pili jsme i medovou, a je třeba přiznat že jsou pořádně silné….z koštování tohoto výrobku se v Talasských horách vyvinula pořádně rozverná, bohužel dost rozmazaná, cesta na korbě Kamazu, na barelech s medem:-)

Další zážitky a praktické informace z našich cest najdete na našich stránkách:
Kvaltem na cesty (Denisa a Pepa Kvaltínovi): putování po Asii (Kyrgyzstán, Uzbekistán, Indie 2x, Pákistán, Irán, Laos, Kambodža, Vietnam, Thajsko), Egypt, Bulharsko a Turecko, 1 rok v USA.
Za poznáním odlišných, ale vlastně stejných lidí. Praktické informace, ceny, itinerář, mapky, slovníček.
http://www.denisaa.unas.cz/.

Booking.com