Kudy kam – Phonsavan

Phonsavan (Laos)
Phonsavan (Laos)

Phonsavan nebo také Xieng Khuang je prašné a vcelku nehostinné město v severovýchodním Laosu, které je ale v podstatě hlavním dopravním uzlem této oblasti. Odsud se dostanete k nedalekým Planinám džbánů. Tato část země byla během války ve Vietnamu podrobena těžkému bombardování a všude v okolí se stále nachází nevybuchlá munice.

NOCLEH

Na nádraží čekají naháněči do hotelů, na laoské poměry trochu dost asertivní. Nabízejí zdarma tuk-tuk, ale k hotelům to není daleko, jděte raději pěšky – naháněči se pak pokouší dost nadsadit cenu hotelu – v tom případě odmítněte a jděte jinam. Elektřina jde většinou od 18:00-22:00.
Ving Thong – 30.000K (double, koupelna) – šlo to.

Phonsavan (Laos)

DOPRAVA

Městská doprava

Ve městě snadno dojdete všude pěšky, i když tuk-tuk tady jezdí.

Meziměstská doprava

Do Phonsavanu vede od konce roku 2002 nová silnice, takže cestovní časy se zkrátil na 1 den a zlepšila se i bezpečnost. Přímé autobusy jezdí z Luang Prabangu a Vang Viengu (potažmo Vientiane). Dříve se z bezpečnostních důvodů a kvůli náročnosti doporučovalo cestovat do Phonsavanu spíš letecky, ale nyní už by to nemělo být potřeba. Před odjezdem se však raději informujte na aktuální situaci. viz Bezpečnost

Autobusy a minibusy:

Vientiane: cca 7h-11h, 60.000K (autobus).
Vang Vieng: cca 7h-9h, 55.000K (autobus).
Luang Prabang: cca 8h-10h, cca 68.000K (autobus).

ATRAKCE

Plains Of Jars (Thong Hai Hin): vstupné 4000K. Lokality planin džbánů jsou celkem 3, tato se nachází nejblíže Phonsvavanu cca 12km.
Jeskyně Viet-kongu: vstupné 9000K.
Horské kmeny: v okolí je několik vesnic horského kmene Hmong, je doporučeno tam jít pouze s průvodcem.

Pohyb po okolí

K Planinám si musíte dojednat nějakého průvodce, celodenní výlet cca 10$/osobu. Samostatný volný pohyb po okolí není příliš bezpečný, vzhledem k nevybuchlým bombám všude kolem. Přestože se jinak snažíme organizovaným výletům vyhnout, tady by to ani ortodoxní nezávisláci neměli podceňovat – mít s sebou někoho místního je tady nutnost. Průvodci nejsou nic oficiálního, jsou to vlastně jen mladí místní kluci mluvící trochu anglicky, ale aspoň vědí kde co je. V rámci výletu vás vezmou na Planiny džbánů, k jeskyním kde se skrývali vesničané a Vietkong před bombardováním. Provedou vás několika vesnicemi a okolo pohozené munice a kráterů po bombách. Cestou možná uvidíte čištění minových polích organizací MAG (Mines Advisory Group).

Phonsavan (Laos)

Pokud jsme si všimli, výjezdy s cizinci se hlásily na nějakém úřadě, pravděpodobně kvůli bezpečnosti. Většinou je potřeba sehnat alespoň 5 lidí, abyste se podělili o náklady na minibus – minimum co lze usmlouvat je cca 50$-60$ za auto, ale zase ne pod cca 10$ na osobu. Sehnat další do party není ale zas tak těžké, stačí projít jídelny na hlavní třídě a oslovit ostatní cestovatele. Buď se spojíte přímo sami, nebo vás sami „průvodci“ stejně nakonec sloučí tak, aby lépe vytížili auto. Pokud nepřijedete příliš pozdě večer, pravděpodobně si v pohodě stačíte domluvit výlet na druhý den, nebo se k někomu připojit. My jsme domluvili během půl hodiny další čtyři lidi, ráno se nás sešlo deset.

Booking.com