Salcburk – pevnost Hohensalzburg
Pevnost Hohensalzburg je dominantou rakouského Salcburku už více než jedno tisíciletí. Byla vybudována na popud arcibiskupa Gebharda, jenž si přál, aby bylo město dostatečně chráněno před nepřítelem. Ze stejného důvodu nechal vystavět na svém panství i slavnou pevnost Friesach. Zuřila totiž zrovna válka mezi papeženci a přívrženci římského krále a později i císaře Svaté říše římské Jindřicha IV. Důvod byl prostý, spor o investituru, tedy jinými slovy pře o to, jestli bude církevní hodnostáře jmenovat duchovní nebo světský panovník.
Od roku 1077 byl samozřejmě Hohensalzburg patřičně rozšiřován a upravován, až se dočkal dnešní impozantní podoby. Hrad se dočkal velkého rozšíření v dobách arcibiskupa Leonarda na přelomu 15. a 16. století. Paris von Lodron později přebudoval typicky středověký hrad na moderní pevnost, která nebyla dobyta, jak alespoň praví místní historie, nikdy předtím ani potom.
Po skončení válek s Napoleonem se Salcburk ocitl v držení habsbursko-lotrinské dynastie a Hohensalzburg byl přebudován na kasárna. Od roku 1900 je tento hrad spíše turistickým lákadlem, František Josef I. zde nechal zbudovat lanovou dráhu, která vyveze návštěvníky až na onen vysoký kopec. A funguje to tak vlastně dodnes, jízda trvá v dnešní době jen asi tři minuty a během ní můžete zažít i zajímavou audiopřednášku ve sluchátkách. Otevírací doba Hohensalzburgu je v letních měsících od devíti do devatenácti hodin, mimo sezonu se otevírá v půl deváté a končí se už v pět.
Pokud opovrhujete lanovkou a chcete se na hrad vydat pěšky, určitě to není problém. Ušetříte pár eur ze vstupného a trochu se projdete.
A co na samotném Hohensalzburgu vlastně uvidíte? Pokud pojedete lanovkou, jako první si projdete jižní nádvoří a vstoupíte následně do vnitřního paláce. V samotné budově se dočkáte procházky kolem řady dělových střílen, které jsou namířené přímo na Salcburk, komnaty knížete a také Zlatý sál. Na východní části nádvoří pak můžete navštívit kostel sv. Jiří.
Na jižním nádvoří Hohensalzburgu uvidíte zbrojnici a spižírnu a také dvě obranné věže, nazývané Geyerturm a Hasenturm. A co takhle projít si prohlídkový okruh hradbami? Zastavíte se v bývalém solném skladu, prohlédnete si portréty salcburských arcibiskupů a uvidíte i varhany prozaicky nazvané Salzburger Stier (Salcburský býk), které mají více než 200 píšťal a jsou staré pět století.
Na závěr můžeme navštívit hradní muzeum, které ukazuje jak historii pevnosti, tak i výzdobu jednotlivých místností v průběhu věků nebo historické zbraně, které ocení hlavně pánská část publika. Zapomenout nesmíme ani na sklepení paláce, kde se nachází nádherné muzeum loutek. Pokud si chcete Hohensalzburg prohlédnout na videu, podívejte se na příspěvek Salcburk pevnost Hohensalzburg (video) a fotky najdete na Salcburk pevnost Hohensalzburg (foto).
A co takhle zavítat hned po návštěvě Hohensalzburgu, který má spíše vojenského ducha, do romantické Itálie? Zámek Hellbrun, který není příliš daleko, skutečně rozdmýchává pod Alpami doslova jižanskou atmosféru.
Marek Kos | 16.5.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
3,0°C
|
Předpověď počasí |