Ayia Napa - oblíbené letovisko na východě Kypru

Ayia Napa (Kypr)
Ayia Napa (Kypr)

Ayia Napa je východně položené město Kyperské republiky, které je hodně vyhledávané turisty. Proč? Inu, jsou tu nádherné pláže a navíc tu i kvete noční život. Ale to zdaleka není vše, zajímavého toho je na třítisícovém letovisku, které leží asi deset kilometrů od Protarasu, mnohem víc.

Dominantou malého městečka je zejména místní klášter Ayia Napa, který byl vystavěn v šestnáctém století Benátčany (v gotickém slohu) a jenž se nachází přímo uprostřed hlavního městského opevnění. A pokud nechcete jen tak ležet na pláži (i když, pravda, jsou tu prý asi nejkrásnější pláže na celém Kypru) a popíjet pivo s partou turistů, kterých je tu každé léto skoro nespočet, můžete se vypravit směrem do národního parku Cavo Greco. Ve městě pak můžete navštívit třeba muzeum Thalassa, kde je k vidění i replika lodi Kyrenia II na její poslední plavbě.

Za návštěvu by určitě stál i místní rybářský přístav nebo takzvaná „pašerácká zátoka“. Zajímavé mohou být i hrobky Makronissos, které se nacházejí západním směrem od města, nedaleko pláže ve skalách. Pocházejí už z antických dob, jsou ale vykradené a zcela prázdné.

A víte, že město Ayia Napa bylo ohrožováno podle legendy mořskou obludou? Další místní pověst pak vypráví o tom, že osídlení Ayii Napy se datuje do doby, kdy lovci objevili čirou náhodou ikonu Panny Marie, a na začátku šestnáctého století byl kolem místa nálezu vystavěn na památku kostel.

Pokud pojedete do této oblasti s dětmi, rozhodně navštivte i místní vodní park, který je největší svého druhu v celé Evropě a je laděn samozřejmě v ryze helénském duchu. V září tu také probíhá festival, který je věnován hlavně mladým lidem. Těch se sem každoročně sjíždí až deset tisíc.

Aktualizace 27.1.2021
Booking.com