Hrad Kolossi - rytířů řádu svatého Jana Jeruzalémského

Hrad Kolossi (Kypr)
Hrad Kolossi (Kypr)

Hrad Kolossi je pojmenován stejně jako menší město, které leží na Kypru asi čtrnáct kilometrů od Lemesosu. Kolossi má v současnosti skoro šest tisíc obyvatel, ale turisté sem samozřejmě jezdí spíše kvůli hradu, jenž byl postaven v patnáctém století. Opevněné hradiště tu stálo už dříve, od roku 1210 zde totiž stála pevnost vybudovaná francouzskými rytíři (konkrétně rytíři řádu svatého Jana Jeruzalémského, kteří zde měli svůj „hlavní stan“, později hrad patřil dokonce krátce i do rukou templářského řádu).

V dnešní podobě představuje slávu Kolossi gotický hrad o celkem třech patrech s jednadvacet metrů vysokou věží. Tento hrad se pyšní čtvercovým půdorysem a v minulosti byl považován za opravdu nedobytný. Ohlodal jej až zub času a několik menších zemětřesení, ke kterým v této oblasti během staletí došlo. Jen tak pro představu o velikosti – každá ze čtyř stran hradu Kolossi je na vnější straně šestnáct metrů (a na vnitřní cca 13,5 metru) dlouhá. V Kolossi byla s největší pravděpodobností v dobách středověku i kuchyně, dva velké sály, nedaleko samotného hradu pak byly nejspíše menší stáje a samozřejmě i nějaké skladiště.

Hrad Kolossi, který je pěkným příkladem dobové vojenské architektury, sloužil zejména v době vrcholného středověku jako skladiště cukru a vína. Právě zdejší sladké víno je skoro až pověstné, pod názvem Commandaria je známé už po více osm staletí, což z něj dělá jednu z těch vůbec nejklasičtějších evropských (a nakonec i světových) značek. „Víno králů a král vín.“ – přesně tak jej prý kdysi označil Richard Lví Srdce.

Návštěvníkům je hrad Kolossi otevřen celoročně, vstupné činí necelá dvě eura na osobu – během sezony denně od osmi do osmnácti hodin, v případě letních měsíců dokonce až do půl osmé večer. Podívejte se i na naši fotogalerii z hradu Kolossi.

Booking.com