Řecko - Praktické informace

Ostrov Santorini (Řecko)
Ostrov Santorini (Řecko)

Naše informace o Řecku pocházejí z léta roku 2005, kdy jsme projeli autem celé pevninské Řecko.

Jako pro všechny země, podívejte se na www.lonelyplanet.com a jeho diskusní fórum. Z průvodců si můžete vybrat český překlad Lonely Planet nebo Rough Guide. Česky vyšel také průvodce RG Athény (2004). My jsme měli LP Řecko (vydáno 2003, z originálu 2002).

Formality na vstup do Řecka

Do Řecka jakožto členské země EU můžeme přicestovat bez víza. Potřeba je cestovní pas, platný nejméně na předpokládanou dobu pobytu, nebo platný občanský průkaz.

Řidiči mohou od 1.5.2004 používat platný národní řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz již není vyžadován. Nadále je potřeba technický průkaz a zelená karta, jako doklad o pojištění vozidla. Potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech.

Návštěva mnišského státu Athos

Návštěva mnišského státu Athos (Agios Oros) je povolena pouze mužům starším 18 let, ženy sem nemají přístup vůbec (i lodě se ženami na palubě mají povoleno se přiblížit jen na 500 metrů do břehu !). O povolení návštěvy je třeba požádat předem. Povolení vydává MZV Řecka v Athénách nebo v Soluni Ministerstvo pro Makedonii a Thrácii. O povolení je nejlépe žádat s dostatečným předstihem protože je stanoven povolený roční počet návštěvníků.

S žádostí o vyřízení povolení ke vstupu je možno se obrátit na Honorární konzulát ČR v Soluni. Zájemce zašle faxem kopii cestovního pasu, sdělí předpokládaný termín návštěvy a další požadované informace. Honorární konzulát po obdržení potvrzení termínu vyrozumí zájemce. Minimálně 1 pracovní den před návštěvou se musí zájemce osobně dostavit s cestovním pasem do Kanceláře pravoslavné církve v Soluni (tel.: 2310-861 611), kde mu bude předáno povolení. Úřední hodiny kanceláře jsou každý den od 9.00 do 13.00 hod.

Velvyslanectví Řecka v ČR

Na Ořechovce 19, Praha 6 – Střešovice 162 00, tel: 222 250 943, 222 250 955, email: greekemb@czn.cz

Velvyslanectví ČR v Athénách

web:  www.mzv.cz/athens
(řecky: Presveia tis Tsechikis Dimokratias stin Elliniki Dimokratia)
adresa: 6, George Seferis Str. , 154 52 Palaio Psychiko- Athens Tel: 0030 210 67 13 755, 67 19 701, 67 25 332 (konzulární odd.), e-mail: athens@embassy.mzv.cz

V zemi není generální konzulát, pouze honorární konzuláty

Honorární konzulát – Soluň: 8, Plutarchou, 546 33 Thessaloniki, tel: 0030 2310 267041, fax: 0030-2310 266 415

Honorární konzulát – Heraklio: (konzulární obvod Kréta a Santorini) 98, Naiadon Str., 175 62 Palaio Faliro – Athens, tel: 0030 210 98 13 351

Honorární konzulát – Rhodos: Capsis Hotels, Leoforos Triandona, Ixia, 851 00 Rhodes, tel.: 0030 22410 78020

Celní předpisy pro vstup do Řecka

Celní předpisy jsou shodné jako u ostatních zemí EU. Je zakázán vývoz jakýchkoliv předmětů historické hodnoty. Zvířata musí být vybavena mezinárodním očkovacím průkazem.

Převoz a přechovávání i malého množství drog je často trestáno dlouholetým vězením. Nošení nože nebo slzného spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování.

Odlišná kultura v Řecku

Naprostá většina Řeků je příslušníky pravoslavné církve. Při vstupu do kostelů je vhodný decentní oděv. Stejně tak se držte zpátky na venkově. Řekové jsou vesměs příjemní, v rámci Evropy patří k těm přátelštějším národům. Přes léto jsme však moc místních nepotkali, přes den nebývalo vidět na venkově ani živáčka.

Řekové jsou velmi tradicionalistickým národem. Většina je silně pověrčivá. Například úterý je prý považován na nešťastný den, protože v tento den padla Byzantská říše. Věří se také na uhranutí. Před ním by měl chránit přívěsek z modrého skla, který vypadá jako oko – častý suvenýr.

V Řecku jako ve většině zemí jižní Evropy se dodržuje v létě doba poledního klidu, která je zákonem stanovena na 14:30 až 17:00 hodin. Úřady mívají otevřeno tak do 16:00. Normální pracovní doba zejména v obchodech začíná obvykle kolem 9:00 hodiny a končí ve 14:00, odpoledne začíná většinou po 17:00 hodině a končí kolem 21:00. V sobotu bývá otevřeno tak do 14:00, v neděli jsou obchody zavřené.

Je vcelku známo, že Řekové nemají příliš kladný vztah k Turecku. Tato věc je ožehavým tématem k diskusi, stejně jako situace kolem Kypru.

Bezpečnost v Řecku

Řecko je bezpečnou zemí. Ve větších městech dávejte pozor hlavně na krádeže. Kriminalita tohoto druhu je v posledních letech na vzestupu. V jiných lokalitách hrozí nebezpečí krádeže apod. spíš od druhých turistů. Doporučuje se dávat si pozor hlavně na možnost vykradení auta a dost se kradou také pasy. Samostatně cestující ženy by měly být obezřetné stejně jako kdekoliv jinde.

Rozhodně přes hranice nepašujte drogy, ani archeologické artefakty. Řecko má nejpřísnější drogové zákony v Evropě, trestné je i držení malého množství marihuany. Dejte si případně pozor také na žádosti o vyvezení nějakého balíčku.

Jisté nebezpečí může vyplývat z přírody, v Řecku se často vyskytují zemětřesení a lesní požáry. Platí zákaz rozdělávání ohňů mimo kempy, který rozhodně neporušujte. Pozor také na nehody, Řecko je na čelních místech v úmrtích na silnicích, což vás nijak překvapivé, jakmile poznáte jejich řidiče.

V oblastech kolem albánských hranic se nedoporučuje táboření mimo kempy. Obezřetné by měly být i posádky lodí v této oblasti (např. kolem ostrova Korfu).

Nejlepší obdobé pro návštěvu Řecka

Nejlepším obdobím pro poznávání Řecka je jaro a podzim. Během léta je dost vedro a zároveň vrcholná sezóna. Pláže jsou plné turistů a památky plné zájezdů. V zimě je chladno a turistická zařízení jsou mimo provoz. Kempy a hotely jsou zavřené. Stejně tak mnoho restaurací a lodní spoje na ostrovy jsou velmi limitované. viz Řecko – Zeměpis a podnebí, informace o počasí naleznete Aktuální počasí v Řecku.

Co s sebou do Řecka

Oblečení si vemte lehké, nejlépe bavlněné. Do hor však budete potřebovat něco teplejšího a to i v létě. V letních vedrech rozhodně nepodceňujte ochranu před sluncem. Mějte s sebou něco na hlavu, sluneční brýle a vždy dbejte na dostatek tekutin. Pro prolézání památek se budou hodit pohodlné a pevné boty. Pokud plánujete cestu do hor, nepodceňte dobré vybavení, i Olymp je hora, která může nepřipravené zaskočit.

Kempy mají dobré zázemí pro vaření, takže zvlášť při cestě můžete vézt zásoby a nějaké to vybavení. V létě je dost teplo, ale i tak lehký spacák nezaškodí.

Pro zásuvky nebyl nutný adaptér. Používané el. napětí je 220 V.

Příplatky za kameru nebo foťák jsme na památkách neplatili nikde. S používáním stativu jsme ale nepochodili, na většině památek nám byl zabaven buď ihned nebo později.

Další obecné rady a tipy naleznete v článku Co s sebou.

Zdraví a hygiena v Řecku

Žádné zvláštní očkování není potřeba. V létě pozor hlavně na dehydrataci, úžeh nebo úpal. Voda z vodovodu je pitná. Balená voda je dostání všude v supermarketech. Nepodceňujte nebezpečí úrazu na často neudržovaných stezkách v archeologických lokalitách.

Jídlo v Řecku

Řecká kuchyně není nijak světově vyhlášena, ale určitě si najdete něco co si oblíbíte. Kuchyně je hodně podobná turecké. Z větší části jsme si vařili z vlastních zásob, takže nemůžeme komplexně příliš soudit.

Kuchyně je bohatá zvláště na zeleninu, ryby a jiné plody moře. Všudypřítomné jsou olivy a olivový olej. Skvěle si pochutnáte na řeckém salátě (zelenina s ovčím sýrem feta), typickým je známé „tzatziky“ (okurka, česnek, bílý jogurt). Dobré jsou speciality připravované v tavernách na otevřeném ohni jako třeba souvlaki (grilované maso se zeleninou na špejli).

Zdejším specialitou je víno s příchutí pryskyřice Retsina, které nám však nijak neučarovalo. Tradiční alkoholem je Ouzo, kterým nás někdy hostívali v kempech a raki, pálenka z hroznového vína. Vynikající je vyhlášená řecká Metaxa.

Jídlo je bohužel dost drahé. Večeře v jednoduché taverně ve čtyřech vyšla asi na 30€. Docela výhodné je dát si menu ve místním fast-foodu (4.5€ pita gyros, hranolky, malá kola), samostatná malá pita gyros stála 1.6€. Problém, že na ně narazíte jen ve větších městech a turistických lokalitách. Mívali jsme docela často problém vůbec někde si něco k jídlu dát, protože roztápět na grilech začínali často až někdy kolem desáté večer. Většinou jsme tedy nakupovali v supermarketu potraviny a vařili si sami.

Příklady cen: Bageta 0.59€, láhev vody 0.31€, 2L cocacoly 1.38€, pivo Heineken 1.1€, čokoláda 1.1€, nanuk 1.5€-2€.
V restauraci: kebab 5€, řecký salát 4€, sendvič 5€.

 

Přepisy do latinky na dopravních značkách nebývají zcela jednotné (Řecko)

Jazyk v Řecku

V Řecku se mluví řecky. Nápisy se luští trochu hůře, znalost azbuky pomůže. Znaky nejsou úplně stejné, ale při luštění nápisů pomůže. S přepisy do latinky si nedělají velké štráchy, pokaždé to klidně přepíšou jinak a to i hned dvakrát na různě na jedné ceduli.

Anglicky se vcelku domluvit lze, ale spíš s mladšími lidmi a v turistických oblastech. Vyplatí se naučit alespoň pár řeckých slov. Pozor na to, že „Ano“ se řecky řekne „ne“.

Nejdůležitější výrazy v řečtině

Dobrý den – kalímera
Prosím – parakaló
Děkuji (velmi) – efcharistó
Ano – ne
Ne – óchi
Promiňte – signómi
Pomoc – voíthia !
Policie ! – Astynomía !
Kde je … ? – Pu íne … ?
Kolik stojí … ? – Póso káni ?
1 – énas, mía
2 – dhío
3 – tris, tría
4 – téseris
5 – pénde
6 – éxi
7 – eptá
8 – ochtó
9 – enéa
10 – dhéka

 

Booking.com