Kambodža – vítejte v království Khmérů

Děti na vodě (Kambodža)
Děti na vodě (Kambodža)

Kambodža se jen pomalu a velmi těžce vzpamatovává ze své minulosti. Za krvavé vlády Rudých Khmerů zemřely dva miliony lidí a ultramaostický experiment zasadil zemi zdrcující a dodnes nezhojené rány. Celá země je stále velmi zničená a rozsáhlé oblasti jsou dosud zaminovány.

Po zlepšení bezpečnostní situace v posledních letech však země začíná konečně využívat svůj turistický potenciál. Čím jsou pro Egypt pyramidy, tím je totiž pro Kambodžu Angkor, jedna z nejvelkolepějších historických památek na světě. Chrámy Angkoru jsou kambodžským národním symbolem a jsou také jednou z naději na lepší budoucnost země.

Impozantnost a atmosféra starých chrámů dávného Angkoru se opravdu jen velmi těžko popisuje. „Větší než všechno, co nám zanechali Řekové a Římané“, zní výstižný výrok objevitele tohoto v džungli ztraceného města Henry Mouhota v 19. století.

Výchozím místem pro návštěvu Angkoru je městečko Siem Reap, jednoznačně nejturističtější místo v Kambodži. Právě sem totiž míří skoro všichni návštěvníci země. Někteří se však už nepodívají nikam jinam a to je škoda. Kambodža totiž není jen Angkor, stejně tak jako Angkor není pouze známý Angkor Wat. A i když je samozřejmě Angkor největším lákadlem, Kambodža toho nabízí mnohem víc, takže zajeďte si i jinam, než pouze do turisty přeplněného Siem Reapu.

Kambodžské pláže se podobají těm thajským, ale na rozdíl od nich jsou liduprázdné. Můžete také prozkoumávat džungli v národním parku Bokor nebo se zasnít někde u nádherné scenérie Mekongu. A pokud budete mít štěstí, tak uvidíte u Kratie plavat v Mekonguvzácné říční delfíny. Na jezeře Tonlé Sap vám zase místní rybáři nabídnou projížďku jejich plovoucí vesnicí. Vynechat určitě nesmíte Phnom Penh, odraz někdejšího lesku a nynější tak trochu pochmurné současnosti Kambodže. Navštivte nádherný královský palác stejně jako pestře chaotické místní tržnice. Nejtemnější stránku kambodžské minulosti vám ukáže muzeum genocidy Tuol Sleng.

Mnoho lidí si Kambodžu spojuje pouze s válkou, genocidou a Rudými Khmery. Tohle všechno však už má Kambodža za sebou a není zdaleka tak nebezpečná a divoká, jak by se snad mohlo zdát. Nedejte na různá hrůzostrašná varování, Kambodža je dnes poměrně bezpečná a turisty vítá s otevřenou náručí (i když přiznejme, že spíš jejich peněženky).

Rychlý a náhlý příliv západních turistů se totiž začíná trochu negativně promítat na chování místních lidí, zejména co se týče předražování a různých šejdířských triků. Kambodža těží z vysoké turistické návštěvnosti sousedního Thajska, odkud sem agentury dopravují turisty letecky, neboť jiná pohodlná cesta do Kambodže nevede. Pokud ale chcete trochu poznat skutečnou Kambodžu, tak zapomeňte na pohodlí a vypravte se sem z Thajska pozemním přesunem.

Angkor Wat (Kambodža)

Pobyt je tady levný, zvlášť pokud dokážete dobře smlouvat. Největším problémem cestování po Kambodži jsou asi cesty, respektive tedy, že tam cesty spíš nejsou. Až na pár výjimek se totiž cestami dají nazývat jen s notnou dávkou představivosti, výraz „silnice“ je v této souvislosti téměř eufemismus. Kambodžské cesty jsou plné děr, spíš ovšem obrovských jam, jsou bez asfaltu, nebo jen s jeho skrovnými zbytky. Jízda se tak často podobá přískokům vpřed tudy kudy to jde – nebo kudy si řidič myslí, že to půjde – skrz mračna zvířeného prachu.

Tonlésap (Kambodža)

Kambodža je prostě dobrodružství a je to ta „pravá“ Asie. Cestování je tady trochu náročnější, ale s dostatkem informací lze cestu bez problémů absolvovat. Při průjezdu Kambodžou neočekávejte pohodlí, ale rozhodně ani nudu. A nutno říct, že při pohledu na vycházející slunce nad Angkor Watem člověk úplně zapomene, jakým způsobem se sem dotrmácel.

Naše dojmy z Kambodže byly zpočátku trochu rozporuplné. Bezprostředním dojmem byl asi doposud nejintenzivnější pocit degradace na „kasičku na peníze„, neustálé předražování a švindlířství už nám šlo trochu na nervy. Na druhou stranu jsme ale měli i zážitky opačné, které nám dojem z Kambodžanů zase vylepšily. S odstupem času se však nějaké ty nepříjemnosti jeví spíš jako nepodstatné a konečným dojmem tak zůstává mimořádně zajímavá a svým způsobem velmi krásná země. Myslím, že zejména dvě místa tady nemohou nechat nikoho lhostejným, jsou to Angkor a Tuol Sleng. Zároveň také musím říct, že pohnutý osud Kambodže spatřený na vlastní oči, byl nejspíš sám o sobě tím nejvýraznějším a možná i nejdůležitějším zážitkem.

Booking.com