Malajsie – Selamat Datang, vítejte v Malajsii

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)
Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

Už jen samotný název Malajsie voní exotikou a tropickou džunglí. Malajsie je zajímavá země s uchvacujícím přírodním bohatstvím, pro nás je většinou dosud tak trochu neznámá, stojící poněkud ve stínu daleko více turisticky známějšího sousedního Thajska. Malajsie však nabízí svým návštěvníkům nepřeberně mnoho a navíc není tak masivně turistická. A na rozdíl od naprosté většiny asijských zemí do Malajsie nepotřebujeme vízum.

Dvě pobřeží nabízejí pláže a nádherné podmořské scenérie. Malajsie se může pochlubit především krásnou a dosud poměrně zachovalou přírodou. Téměř celá země je pokryta džunglí a v posledních letech stoupá počet národních parků a chráněných rezervací. Malajsie je skvělou destinací pro potápění, výpravy do džungle a pozorování ptáků. Nejen dobrodružné povahy bude lákat návštěva malajsijské části ostrova Borneo, kde se kromě jiného nachází i dva úchvatné přírodní klenoty zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO, národní park Gunung Mulu a národní park Kinabalu.

V Malajsii můžete vychutnávat odpočinek na plážích ostrovů Pulau Perhentian nebo Pulau Tioman, prohlédnout si historický Penangči Melaku a navštívit nejvyšší budovy světa Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur. Můžete se vydat na výpravu do nejstarší džungle na světě Taman Negara, nebo trekovat v oblíbeném pohoří Cameron Highlands. V džungli ostrova Langkawi můžete absolvovat „Canopy trek“. Malajsie je také jedním z mála míst na světě, kde lze pozorovat kladení vajec obřích želv kožatek.

V malajsijské části Bornea můžete navštívit záchranné centrum pro orangutany, vylézt na vrchol Mt. Kinabalu, podniknout výpravu do džungle v národním parku Gunung Mulu, nebo navštívit v jedny z největších a nejdelších krasových jeskyní na světě. Za návštěvu stojí také hlavní město Sarawaku Kuching nebo rajské ostrovy na Sabahu. Dále na několika místech na Borneu je k vidění rafflesia, rostlina s květem velkým až jeden metr.

Kuala Lumpur (Malajsie)

Nás na Malajsii zaujal především mix kultur, národností i náboženství žijící vedle sebe v poměrně klidné harmonii a toleranci. Na rušné ulici hlavního města se v davu mísí muslimové, buddhisté, křesťané, Indové a Číňané. Malajsie je muslimská země, ale vedle do šátků zahalených žen, zde na autobus čekají Indky ve svém tradičním, na islám poněkud odvážném oděvu. Malajsie sice samozřejmě má své určité národnostně-etnické problémy, ale jakoby by byla spíš živoucím důkazem oponujícím všem těm v současnosti tak propíraným teoriím o střetu kultur.

Golden Triangle v Kuala Lumpur (Malajsie)

Malajsie je poměrně bezpečná a příjemná země, jedna z nejmodernějších a bohatých zemí v regionu. Cestování je zde vcelku snadné, cenová hladina je o malinký drobet vyšší než v Thajsku, nicméně pro našince je to země stále velmi levná. Cestování je trochu komplikovanější na malajsijském Borneu, kde není vzhledem k husté džungli příliš rozvinutá pozemní infrastruktura. Přes svou exotičnost však Malajsie není typickou divokou Asií, je to nejvíce "pozápadněná" země v regionu, snad ještě více uhlazenější a civilizovanější než Thajsko. Například na rozdíl od mnoha jiných asijských zemí je zde doslova na každém kroku plno McDonaldů, King Burgerů a podobných zařízení.

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

V Malajsii jsme sice pobyli jen několik dnů na závěr naší cesty po Jihovýchodní Asii v roce 2002, kdy jsme se museli kvůli odletu přesunout do Kuala Lumpur, lety z Bangkoku byly tehdy totiž beznadějně vyprodané. Naším cílem v Malajsii tak bylo pouze samotné hlavní město. Malajsie však na nás zapůsobila celkově velmi dobře a rozhodně bude stát za to, se sem ještě jednou vrátit.

Obsah tématu Malajsie

Kuala Lumpur – velkoměsto v rozkvětu
Kudy kam – Kuala Lumpur
Malajsie – doprava do země
Malajsie – ubytování a doprava
Malajsie – internetové odkazy
Malajsie – finance
Malajsie – praktické informace
Malajsie – travel tipy
Malajsie – historie
Malajsie – zeměpis a podnebí
Malajsie – fakta o zemi
Malajsie – aktuální počasí
Štěpa ze světa 29 – Port Dickson (Malajsie); 5.12.2004
Štěpa ze světa 28 – Kuala Lumpur (Malajsie); 5.12.2004
Štěpa ze světa 27 – Malacca (Malajsie)
Štěpa ze světa 26 – Kuala Lumpur (Malajsie); 2.12.2004
Štěpa ze světa 25 – Jungle trek a neb jak jsem padal na hubu:o) (Malajsie); 29.11.2004
Kuala Lumpur (foto)
Kuala Lumpur (video)
Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (video)
Mezinárodní letiště Sepang v Kuala Lumpur (video)

Booking.com