Hledáte levné parkování u letiště Praha? Možnosti existují - i za rozumné peníze může být vaše auto v bezpečí!

Poptávka po levném parkování u letiště Praha roste. A to podobným tempem, jakým stoupá zájem o leteckou dopravu. V důsledku této zvyšující se poptávky jdou pak nevyhnutelně nahoru také ceny. A to jak letenek, tak i parkovacích služeb. A lidé hledají způsoby, jak ušetřit. Letiště, jako klíčový dopravní uzel, zároveň čelí tlaku na rozšiřování a optimalizaci svých parkovacích služeb. A řada odstavných ploch vzniká i v jeho okolí.

Kde tedy hledat parkování za rozumné peníze? Jaké možnosti využít a čemu se raději vyhnout?

Poptávka po levném parkování u letiště Praha stoupá

Za situace, kdy zdražuje vše, a to včetně cestovních nákladů, potažmo pak parkovacích služeb, je zcela pochopitelné, že cestující hledají způsoby, jak ušetřit. V případě letecké cesty do zahraničí lze samozřejmě ušetřit jak na letenkách, při jejichž nákupu je však dobré být ostražitý, tak i na parkovném. Musíte ale vědět, jak na to.

Výběr levnějšího parkování se stává zcela běžnou součástí plánování cest mnoha lidí. Cestující často využívají srovnávací weby a aplikace, které umožňují najít nejvýhodnější nabídky parkování v reálném čase. Navíc se někteří z nás stále více obracejí k alternativním možnostem přepravy, jako jsou sdílené jízdy nebo veřejná doprava. Na letiště se zkrátka není nutné vždy dopravit vlastním vozem. Podobné alternativy mohou někdy zajímavým způsobem snížit celkové náklady na každou cestu a to včetně zmíněných poplatků za parkování. Dalším trendem je pak využívání různých balíčků, které kombinují letenky, ubytování a třeba i zapůjčení auta za výhodnější cenu. Zkrátka existuje celá řada způsobů, jak ušetřit nějaké peníze, a mnohdy také čas a úsilí potřebné k plánování různých aspektů každé cesty.

Areál letiště nabízí komfort, ale připlatíte si

Parkování přímo v areálu letiště není z hlediska úspor právě výhodné. Nabízí sice pohodlí a prvotřídní zabezpečení, avšak zpravidla za vyšší cenu. Parkoviště v areálu letiště jsou vybavena moderními bezpečnostními systémy, takže se nemusíte bát ani vandalů, ani zlodějů. A poskytují rovněž rychlý přístup k terminálům. Toto řešení je ideální pro krátkodobé parkování nebo pro cestující, kteří si chtějí dopřát maximální komfort. Servis na těchto parkovištích bývá na vysoké úrovni. Běžné jsou nadstandardní služby. Pokud se tu však bavíme o penězích, faktem je, že na nějakou úsporu financí můžete v tomto případě obvykle zapomenout.

Je to levnější a není to daleko

Mnoho soukromých provozovatelů parkovišť nabízí své služby v blízkém okolí letiště, a to často za výrazně nižší ceny než je tomu přímo v areálu. Tato parkoviště mohou být vzdálena jen několik minut jízdy od letištních terminálů a obvykle svým klientům poskytují poměrně slušný servis. Jejich služby zkrátka bývají na velice solidní úrovni, i když výjimky se samozřejmě najdou. Tato volba je výhodná pro všechny cestující, kteří hledají rozumný kompromis mezi cenou a svým pohodlím.

Co je pro tuto variantu typické:

 • Je levnější než v areálu letiště
 • Mívá kvalitní zabezpečení
 • Nabízí celkově solidní servis
 • Zajistí vám zpravidla také doprava k terminálu

Zřejmě nejúspornější řešení

Cestující mohou dosáhnout i významnějších úspor a to výběrem parkovišť, která se nacházejí ještě dál od letiště. I když tato volba může znamenat větší časové nároky na transfer, náklady na parkování bývají skutečně výrazně nižší. Tyto “odlehlejší” lokality jsou navíc často méně využívané, což znamená, že je zde nižší pravděpodobnost, že dojde k přeplnění a s tím spojeným komplikacím. Je to zřejmě nejúspornější řešení, jaké si můžete vybrat. Je však spojeno s menším komfortem.

Charakteristika vzdálenějších parkovišť:

 • Nízké ceny
 • Přijatelná ostraha
 • Obvykle dostatek místa
 • Větší časové nároky na přepravu k terminálu

Když to není tak úplně legální

Někteří lidé, kteří bydlí v dostupné vzdálenosti od letiště a disponují volným pozemkem, občas nabízejí něco jako neoficiální parkovací plochy. Jejich služby nejsou často právě legální, ale ještě to neznamená, že se na ně nelze vůbec spolehnout. Podobné nabídky mohou být cenově velmi přívětivé, avšak nesou s sebou určitá rizika. Jde především o jejich nedostatečné zabezpečení. Auta jsou stále velmi oblíbeným terčem zlodějů, tak pozor na to! Běžná je také absence právních záruk. Přestože tato možnost může být s ohledem na úsporu financí lákavá, je důležité si být vědom zmíněných rizik.

Parkování na neoficiálních místech, jako jsou soukromé pozemky nebo pole za domem, může být tedy sice levné, ale jak jsme už řekli, také poměrně rizikové.

 • Minimální nebo žádné zabezpečení
 • Zpravidla žádné právní záruky
 • Často značná vzdálenost od letiště

Nechat auto na ulici? Na to zapomeňte!

I ty nejdražší možné parkovací služby vás mohou nakonec vyjít nesrovnatelně levněji než parkování někde na ulici. Parkování na ulici v okolí letiště je zkrátka zdaleka nejrizikovější a mělo by být považováno za poslední možnost. Je to prostě hazard. Budete vystaveni značnému riziku odcizení vozidla, ale můžete třeba také skončit s pokutou a budete ještě hradit poplatky za odtah. Nikdy nevíte. Nechat pod dobu letecké dovolené či služební cesty auto zcela bez dozoru je jednouše ta nejhorší možná varianta. S úsporami nemá většinou nic společného. Raději na ni rovnou zapomeňte!

Cenově rozumné možnosti existují

I když poplatky za parkování na Letišti Václava Havla v Praze rostou spolu s poptávkou, a někomu mohou připadat už dosti vysoké, lze se jim vyhnout. Existují cenově rozumnější možnosti. A výběr těchto alternativ je poměrně široký.

Potřebujete ušetřit? Určitě se vám to podaří. Jen proboha nenechávejte své auto jen tak na ulici!

Booking.com