Tip na víkendový výlet: Buchlov, Buchlovice a Velehrad

Hrad Buchlov (Česká republika)
Hrad Buchlov (Česká republika)

Pokud máte rádi historii, přírodu a víno, pak je pro vás ideálním cílem na víkendový výlet pohoří Chřiby na Uherskohradišťsku. Tato malebná oblast nabízí mnoho zajímavých památek, krásných výhledů a pohodové atmosféry. Navíc je to jen pár hodin jízdy z Prahy nebo Brna.

Hrad Buchlov: nejstarší a nejnedobytnější

Začněte svůj výlet na hradě Buchlov, který se tyčí na vrcholu kopce nedaleko Buchlovic. Hrad byl založen v první polovině 13. století českým králem jako strategická obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí, tzv. loveckým právem. Hrad je považován za jeden z nejstarších hradů v České republice a zajímavostí je, že nebyl nikdy zcela dobyt. Prohlédněte si jeho zachovalé architektonické prvky z různých období, od románského po renesanční, a obdivujte sbírku uměleckých předmětů a zbraní z 16. až 19. století. Nezapomeňte také navštívit kapli svaté Barbory, která stojí nedaleko hradu a je známá svou akustikou a varhanami.

Zámek Buchlovice: barokní perla

Pokračujte svou cestu do nedalekých Buchlovic, kde se nachází nádherný barokní zámek Buchlovice. Zámek byl postaven na počátku 18. století jako letní sídlo rodu Berchtoldů, kteří vlastnili také hrad Buchlov. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem s exotickými rostlinami, fontánami a sochami. Prohlédněte si honosné interiéry zámku, které jsou zařízeny ve stylu různých evropských zemí, jako je Itálie, Francie nebo Anglie. Objevte také zajímavé příběhy spojené se zámkem, jako byla například láska mezi hraběnkou Leopoldinou Berchtoldovou a francouzským cestovatelem Ludvíkem Salvátorem Toskánským.

Archeoskanzen Modrá: život ve Velkomoravské říši

Zajímá vás, jak žili naši předkové ve Velkomoravské říši? Pak neváhejte a zavítejte do archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Zde si můžete prohlédnout rekonstrukci opevněného sídliště z 9. století, které bylo objeveno při archeologickém výzkumu. Uvidíte dřevěné chaty s dobovým vybavením, kostel s freskami, hrnčířskou dílnu, kovárnu nebo pekařství. Můžete se také zapojit do různých aktivit, jako je tkaní, hrnčířství nebo střelba z luku.

Velehrad: duchovní centrum Moravy

Zakončete svůj výlet na Velehradě, který je považován za duchovní centrum Moravy a místo pouti k poctě svatých Cyrila a Metoděje. Velehrad byl podle legendy hlavním městem Velkomoravské říše a sídlem knížete Rostislava. Zde také působili slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj a jejich žáci. Navštivte baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která je největším kostelem na Moravě. Obdivujte její impozantní architekturu i bohatou vnitřní výzdobu. Nezapomeňte také navštívit podzemní expozici Martyrion Velehrad, kde se nachází pozůstatky staroslovanského kostela ze 9. století.

Chřiby na Uherskohradišťsku jsou ideálním místem pro ty, kteří hledají spojení historie a přírody. Na tomto výletě si užijete krásné památky i malebnou krajinu plnou vinic a lesů. Ať už jedete autem nebo na kole, najdete tu spoustu možností k odpočinku i zábavě.

A ještě jeden vinařský tip na závěr

Pokud máte ještě čas a chuť poznat více Slovácka, doporučujeme vám zastavit se na prohlídce Uherského Hradiště, které leží jen pár kilometrů od Velehradu. Můžete si prohlédnout centrum města, které vám nabídne řadu zajímavých památek, ale pokud máte rádi víno, tak se vydejte do Mařatic.

Mařatické sklepy leží na okraji Uherského Hradiště a jsou součástí Naučné stezky vinohradnických sklepů Slováckých hor, která spojuje 11 obcí s bohatou vinohradnickou historií. V mařatických sklepích si můžete prohlédnout typickou architekturu sklepů ze 17. století, ale i moderně vybavené sklepy současných vinařů. Samozřejmě můžete ochutnat místní víno a koupit si nějakou dobrou láhev domů.

Další výlety si můžete naplánovat na webu Atlaspamatek.info, kde najdete stručné charakteristiky památek a mapu, které vám zjednoduší plánování.

Booking.com