Tip na víkendový výlet: Zlínsko

Budova 21 ve Zlíně (Česká republika)
Budova 21 ve Zlíně (Česká republika)

Pokud hledáte inspiraci na zajímavý a pestrý výlet, můžete zamířit do Zlínského kraje, kde na vás čeká spousta atrakcí pro celou rodinu. V tomto článku vám doporučíme šest míst, která byste neměli vynechat.

Centrum Zlína a budova 21

Začněme v samotném Zlíně, kde se nachází jedinečný architektonický soubor funkcionalistických staveb z období první republiky. Zlín byl totiž sídlem firmy Baťa, která zde vybudovala továrnu a moderní město pro své zaměstnance v americkém stylu. Mezi nejzajímavější budovy patří budova 21, která sloužila jako centrála firmy a byla nejvyšší stavbou v Československu. Dnes je zde umístěno hejtmanství Zlínského kraje, ale střešní terasa je přístupná veřejnosti a můžete si prohlédnout celé město z výšky. Nedaleko v budově 14 se nachází Muzeum jihovýchodní Moravy, kde se dozvíte o historii a kultuře regionu.

Zlínský zámek

Zlín není jen funkcionalismus, ale najdete zde i menší zámek, který se nachází v srdci města. Zámek byl původně gotickou tvrzí ze 14. století, která byla později přestavěna do renesanční a barokní podoby. V 20. století zámek sloužil jako klubový dům a kavárna pro zaměstnance firmy Baťa. Dnes zámek jen obtížně hledá své využití a jeho nájemci se často mění.

Hrad v Malenovicích

Pokud máte rádi historii a romantiku, nezapomeňte navštívit hrad Malenovice, který se tyčí nad stejnojmennou částí Zlína. Hrad byl založen ve 14. století a během své existence prošel několika přestavbami a změnami majitelů. Dnes je zde expozice o historii hradu a jeho obyvatelů, ale také o pověstech a strašidlech, která se s hradem pojí. Můžete si prohlédnout hradní interiéry, kapli, sklepení nebo věž.

Zlínská ZOO v Lešné

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí pro děti i dospělé je Zoologická zahrada Zlín, která se rozkládá na úpatí Bílých Karpat v obci Lešná. ZOO je domovem více než 200 druhů zvířat z celého světa, od slonů a tygrů po tučňáky a medvědy. Kromě toho si můžete prohlédnout i Zámek Lešná, který je součástí areálu ZOO a nabízí expozice o historii zámku a jeho majitelích, ale také o přírodě a ochraně životního prostředí.

Zřícenina hradu Lukov

Pokud máte rádi pěší turistiku a krásné výhledy, vydejte se na hrad Lukov, který leží asi 15 km severozápadně od Zlína a pár kilometrů od ZOO v Lešné. Hrad byl postaven ve 13. století jako strážní pevnost na hranici Moravy a Uherska. Během husitských válek byl hrad dobyt a pobořen a od té doby chátral. Dnes je z něj zachována pouze zřícenina, ale stojí za to ji navštívit. Z hradního návrší si totiž můžete užít nádherný výhled na okolní krajinu.

Zámek ve Vizovicích

Posledním tipem na výlet je zámek ve Vizovicích, který se nachází asi 15 km východně od Zlína. Zámek Vizovice byl postaven na místě starší tvrze ve stylu baroka a klasicismu. V jeho interiérech si můžete prohlédnout bohaté sbírky umění, nábytku, porcelánu nebo zbraní. Kromě toho si můžete prohlédnout i zámeckou knihovnu s více než 10 tisíci svazky nebo anglický park s exotickými dřevinami. A pokud máte chuť na něco sladkého, nezapomeňte navštívit Čokoládovnu Vizovice, kde si můžete ochutnat ručně vyráběné čokoládové speciality nebo se zúčastnit workshopu o výrobě čokolády.

Pokud jste milovníky ovocných destilátů, můžete si po návštěvě zámku zajít do nedaleké firmy Rudolf Jelínek, která je jednou z nejznámějších výrobců slivovice a dalších pálenek v Česku. Firma navazuje na více než 400letou tradici pálení na Valašsku a byla založena v roce 1894. Můžete si prohlédnout výrobní prostory, ovocné sady, muzeum destilátů nebo se zúčastnit ochutnávky a degustace

Doufám, že se vám tento článek líbil a že vás inspiroval k návštěvě Zlínska. Pokud ano, dejte nám vědět na Facebooku nebo sdílejte tento článek s přáteli.

Booking.com