Barokní zámek Holešov na Kroměřížsku

Zámek Holešov (Česká republika)
Zámek Holešov (Česká republika)

Jednou z kulturních architektonických dominant zlínského kraje je zámek Holešov. Tato barokní stavba nabízí v současnosti mnoho zajímavých expozic, ale také kulturních akcí, které by určitě neměly uniknout vaší pozornosti.

Původně byla tato budova středověkou tvrzí. Ta byla postavena roku 1245 Hugem z Holešova. Husitské války ale tvrz zdevastovaly. Následně připadla, tak jako většina místních panství, rodu Šternberků. Ti tvrz obnovili. Z tohoto období pochází také vodní příkop, jehož malá část se dochovala dodnes.

Koncem 16. století přišly nové trendy, a s nimi musely logicky přijít i nové pořádky. Tvrz byla tedy přestavěna na renesanční zámek. Po rekonstrukci byl zámek předán rodu Haugviců z Biskupic. Konec třicetileté války ale přinesl pro zámek zmar, byl vypálen švédskými nájezdníky. V polovině 17. století byl zdevastovaný zámek koupen hrabětem Janem z Rottalu, který ho přestavěl na honosné barokní sídlo. S rekonstrukcí významně pomáhal věhlasný architekt Lucchese. Za Jana z Rottalu na zámku působili mnozí špičkoví umělci, zejména představitelé barokní opery.

V současné době slouží zámek především turistickým účelům. Mezi jeho velké dominanty patří hvězdárna. Ta ovšem není původní, vznikla až na sklonku 50. let minulého století. Na přelomu 80. a 90. let ale začala chátrat. Její zprovoznění bylo znovu zajištěno až poměrně nedávno. Součástí zámku je také nádherná zahrada.

A až si prohlédnete celou oblast zámku Holešov, můžete navštívit i další místa. Nedaleko se nachází zřícenina hradu Lukov, obnovená jen díky úsilí dobrovolníků. Vyplatí se udělat si výlet také do nedalekého města Kroměříž, které krom jiné unikátní architektury nabídne také nádherný kroměřížský zámek sloužící jako muzeum.

Booking.com