Belize - Doprava do země

Autobus v Belize
Autobus v Belize

Středoamerický stát Belize nepatří mezi nejnavštěvovanější státy tohoto regionu. Z tohoto důvodu jsou možnosti dopravy a zvláště komfort dopravy limitován. Do Belize se můžete dostat letadlem, lodí nebo autobusem.

Letecky do Belize

Mezinárodní lety do Belize jsou v podstatě pouze přes Miami, Houston a Los Angeles. Přestup v USA však není příliš praktický, především kvůli nutnosti víza. Daleko pohodlnější je přiletět do Mexika. Mezinárodní letiště je v Belize City. Odletová taxa při odletu ze země je 35$. Pravidelné spojení do Mexika, Guatemaly nebo ostatních zemí Střední Ameriky není. Menší aerolinky čas od času provozují lety z Cancúnu nebo Flores, ale jde spíše o chartery pro různé tours pořádané agentury z turistických letovisek. Pořádají se také výlety do guatemalského Tikalu, většinou ze San Pedra na Caye Ambergris, ceny cca 85$ za jednu cestu.

Belize City (Belize)

Po zemi do Belize z Mexika

A. Trasa Chetumal (Mexiko) – Belize City (Belize)

Z mexického Chetumalu je poměrně dobré spojení do Belize City. Cestou většinou můžete vystoupit v Corozalu nebo Orange Walk. Z místa zvaného Nuevo Mercada odjíždějí autobusy přes den každou hodinu a jízdné je okolo 50 Pesos. Autobusy provozují lokální belizské společnosti a jejich technický stav je více než hrozný. Plechy na těchto strojích drží jen zázrakem a mnohé pneumatiky jsou zcela bez vzorku. Proto se vyplatí zajet na normální autobusové nádraží (Bus Terminal), který využívají mexické dopravní společnosti např. ADO, Maya apod. Zde koupíte jízdenku asi o 10 Pesos dražší, ale technický stav autobusů, které odsud odjíždějí je výrazně lepší i když nedosahují standartu mexických společností. Jedinou nevýhodou je, že spoje nejsou tak četné, ale přesto odjíždějí několikrát denně. My jsme využili služeb společnosti Batty Brothers a jízdenky se kupují u přepážky společnosti ADO. Vedle řidiče byla v autobuse ještě „průvodčí“ a protože to byla belizská společnost hovořila španělsky a anglicky. Tato žena všem cestujícím vydatně pomáhala na hranicích, především mexických, kde tlumočila ze španělštiny do angličtiny.

Vstup do Belize

Při vstupu do země neplatíte žádný poplatek, alespoň mi jsme při příjezdu z Chetumalu žádný neplatili. Na hranicích dostanete další dotazník, který musíte vyplnit, ale moc si s tím hlavu nelámejte. Imigrační úřednice, která nám dala razítko do pasu se do něj ani nepodívala. Aby těch papírů nebylo málo, dostanete ústřižek z dotazníku a ten si schovejte, protože jej vyplněný budete odevzdávat při výstupu z Belize. Pokud vám všechno klapne dostanete razítko a jste v Belize. Čeká vás ještě celní kontrola, nás neprohledávali, takže nevím jak jsou přísní. Přesto pokud by nastal nějaký problém mějte připravené nějaké dolarové bankovky. Ty jsou velmi účinné na řešení takovýchto patálií. My vozíme vždy větší množství jednodolarových a pětidolarových bankovek a už několikrát nám vydatně pomohli. Pokud jedete do Belize z Mexika a budete se do Mexika ještě vracet, snažte se uhájit turistickou kartu, kterou jste při vstupu do Mexika dostali. Při vstupu do Mexika se platí poplatek okolo 15$ a ten je již zahrnut v letištních poplatcích, když přilétáte do země. Proto vám kartu na letišti vystaví „bezplatně“, ale pouze na jeden vstup. Pokud se budete do Mexika vracet a nebudete mít tuto kartu, platíte poplatek znovu. Pokud ji totiž při opuštění Mexika nebudete mít, platí se celkem hodně tučná pokuta. Může se ovšem stát, že při opětovném vstupu do Mexika, nebude kde kartu pořídit. My jsme se vraceli zpět z Guatemaly do Chiapasu a vůbec jsme nepotkali mexickou celnici, prostě nás převezli přes řeku a byli jsme v Mexiku. Až na silnici nás pak kontrolovali vojáci. Poslední možnost je pak v nejbližším městě se jít přihlásit na „immigration office“ a kartu vymámit pokud možno bez pokuty. Když budete z Mexika vyjíždět upozorněte imigračního úředníka, že se budete vracet. Ten vám kartu ponechá a navíc ještě dostanete další papír, který taky uschovejte. Samozřejmě tato operace není zadarmo a tak si připravte 50 Pesos na osobu. Je to ovšem stále o 10$ levnější než platit poplatek znovu.

Odjezd z Belize

Při pozemním výstupu z Belize se platí poplatek 20BZ$ a ostatně na to budete upozorněni již při vstupu do země. Nemáte-li BZ$ můžete platit klidně americkými dolary. Odevzdáte již zmíněnou část formuláře, kterou jste dostali při vstupu a s největší pravděpodobní se i na něj nikdo ani nepodívá.

Belize

Po zemi do Belize z Guatemaly

A. Pozemní trasa Belize City (Belize) – Flores (Guatemala)

Z Guatemaly je do Belize asi nejlepší spojení z Flores do Belize City. Ve Flores jsou desítky cestovních kanceláří, které nabízejí dopravu do různých míst jak v Guatemale, Mexiku tak i Belize. Najít je není opravdu problém, protože vás budou atakovat místní „naháněči“. K přepravě se používají mikrobusy nebo vany (dodávky pro přepravu cca 10 osob). Tyto kanceláře jsou pouze zprostředkovateli, jinak samotnou dopravu zajišťuje jen pár společností. Odjezdy jsou většinou jedenkrát denně okolo páté hodiny ráno. Pokud hodláte využít jejich služeb opačným směrem, tzn. z Belize do Guatemaly, můžete si jízdenku zakoupit v Belize City na ulici Front Street (když přejdete most Swing Bridge, dáte se doprava kde začíná ulice Front Street a je to hned první budova, zde je také lodní taxi na korálové ostrovy). Spoj do Guatemaly odjíždí okolo desáté hodiny. Jedinou nevýhodou těchto mikrobusů a vanů je fakt, že je využívají většinou jen turisté a tak jsou prý občas terčem přepadení. Pokud k přepadení dojde tak je to v naprosté většině brzo ráno, tzn. vozy vyjíždějící okolo páté hodiny. Především se toto riziko týká Guatemaly. Cesta z Belize City do Flores stojí 20$ a předpokládám, že stejná cena je i při opačné cestě. Jinak se můžete dostat z Guatemaly do Belize a nebo naopak i místními autobusy, ale tuto dopravu jsme nezkoušeli. Zřejmě je výrazně levnější, méně pohodlná a časově náročnější. Z Belize City do Guatemaly jezdí autobusy z autobusového nádraží na ulici Mosul str. Jezdí do Benque Viejo del Carmen na guatemalské hranici a Melchor del Mencos (Guatemala).

Odjezd z Belize

Při pozemním výstupu z Belize se platí poplatek 20BZ$. Dalším „příjemným“ překvapením byl na hranicích s Guatemalou další poplatek 7.5BZ$ na osobu. Mějte nachystány raději belizské dolary, a pokud možno přesně, k vracení se tady nějak moc nemají. Je to poplatek nevím za co, nějaký „conservation fee“ ale místní úřady vám při odjezdu pěkně pustí žilou.

Odjezd z Guatemaly

Při pozemním výstupu z Guatemaly se platí poplatek 10 Quetzalů.

B. Lodní trasa Punta Gorda (Belize) – Livingston (Guatemala)

Pravidelné lodní spojení je z Punta Gordy v jižním Belize do guatemalského Livingstonu za 17.5BZ$ (info 2006). Další možnost je plout do Puerto Barrios. Výstupní taxa z Belize 7.5BZ$.

Po zemi do Belize z Hondurasu

A. Lodní trasa Placencia (Belize) – Puerto Cortés (Honduras)

Lodí je možné do Hondurasu přejet z Placencie (každý pátek) do Puerto Cortés.

Booking.com