Skvělé koupání a pestré horské výšlapy, slibuje Ossiacher See a okolí

Ossiacher See (Korutany - Rakousko)
Ossiacher See (Korutany - Rakousko)

Rakousko hraje všemi barvami a kdo sem zavítal, kde tu trávit letní dovolenou znovu. Důvodů pro podobné rozhodnutí je určitě mnoho, některé z nich poznáte klidně na vlastní kůži v oblasti Villachu, kde se nachází jedno z největších rakouských jezer (třetí největší v oblasti Korutanska) – Ossiacher See. Šířka až 1,7 kilometru, plocha deseti a půl kilometru čtverečních, největší hloubka přes padesát metrů. To zní dobře, že? Jezero leží na cestě mezi Feldkirchenem a Villachem, co dalšího zajímavého o něm můžeme říci?

Jezero a hory, to zní dobře pro milovníky letních i zimních sportů

Křišťálově čistá voda, za kterou místní opravdu ručí – nakonec, žijí tu sladkovodní ryby, podobně jako u nás, a to opravdu ve velkém. Voda má kvalitu stejnou, jako naše pitná, samozřejmě – nakonec, je všeobecně považována za léčivou, zdejší minerální bahno je světově proslulé. V létě dosahuje teplota vody až sedmadvaceti stupňů Celsia, takže si užijete stejně teplou vodu jako někde u moře. Nadmořská výška je přitom „jen“ 501 metrů nad mořem, takže žádné velehory tu nečekejte, ačkoliv výše položené jezero v Rakousku není, nicméně je pravdou, že v okolí je různorodých jezer ještě několik, jako například Silbersee, Faaker See, Wörthersee nebo Vassacher See. Ostatně, když se řekne Korutany, jezer je tu dohromady víc než tisíc, koupat se můžete ve skoro padesátce z nich.

Proč se neprojet po loďce, doslova podobně jako třeba na Orlíku nebo Máchově jezeře? Kromě samotného Ossiacher See se nabízí podobný – pro někoho snad možná i lehce dobrodružný výlet – i po řece Drávě. Na břehu jezera to už takřka po dvě generace žije kulturou, hudební koncerty jsou už klasika. A nejde vždy jen o operu, vystupují tu také mladé hvězdy. Pokud chcete vidět jezero Ossiach trochu z výšky, nabízí se jízda lanovkou. To ale rozhodně až poté, co zkusíte vodní lyžování, cyklostezky v okolí nebo lezecké stěny, ono to totiž dnes už není jen o koupání nebo klasickém surfingu, co známe ze středomořských letovisek. Okružní jízda na loďce potrvá asi dvě hodiny, ale nudit se nebudete ani v nejmenším!

Gerlitzen láká k projížďce lanovkou, v zimě zase na lyžovačku

Během zimních měsíců si v okolí také dosyta zalyžujete, nedaleký horský masiv Gerlitzen se totiž pne přímo na břehu Ossiacher See a během léta si tu vyjedete lanovkou nebo přes panoramatickou horskou silnici (počítejte ale s mýtným). Máte zájem o historické památky? Nabízí se třeba proslulý benediktinský klášter v Ossiachu, vystavěný v jedenáctém století, i kvůli němu sem totiž jezdí spoustu turistů! Nevynechejte ani hrad Landskron s expozicí určenou sokolníkům a fanouškům dravého ptactva, nedaleko je pak i interaktivní ZOO pro milovníky malých opiček – japonských makaků. A nebojte, ubytujete se tak jako tak, protože je tu spoustu kempů a hotelů, rozesetých po celém okolí. S živým turistickým ruchem se prostě počítá už dlouhá léta.

Booking.com