Alhambra - fotogalerie z roku 1998
O tom, že ve španělském středověku byl značný prostor pro krásu a umění, dnes nelze vůbec pochybovat. Držet palce lze kastilským králům, ale i emírům z jižních oblastí, ale když necháme stranou války, vznikala velká umělecká díla a stavby, jejichž nádhera jde napříč staletími. Jedním z takových míst je pak bezesporu Alhambra. Pokud se zajímáte o islámské umění středověku, její návštěvu nemůžete vynechat. Nachází se na okraji města Granady a zaujímá více než 140 tisíc čtverečních metrů. A název? Ten souvisí s červenou barvou, která je všude kolem! Podle jiné verze podle arabského slovního spojení Dar al Amra, tedy Pánův dům.
Zemětřesení bohužel tuto krásu dosti poškodilo
V roce 1821 přišlo velké zemětřesení a nastoupit museli španělští architekti, kterým se v úloze restaurátorů dařilo se střídavým úspěchem. Lví nádvoří, Síň Abencerrajů nebo lázně a letní zahrady se však v mnoha směrech podařilo zachovat. Nechybí ani bohatý park, Maurové totiž milovali zeleň a zahrady.
TIP Více o Alhambře najdete v našich dalších příspěvcích:
- Alhambra - nádhera jako z pohádky
- Alhambra - fotogalerie z roku 2013
Palác v Alhambře byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století a záhy po dobytí Granady křesťany v závěru 15. věku začala určitá přestavba – bohužel se maurské umění spíše znehodnotilo, Karel V. zapojil renesanci a Napoleon chtěl Alhambru dokonce zničit. Naštěstí se nepovedlo, i díky invenci jednoho z vojáků, který miloval umění víc než rozkazy. Rudý hrad aneb Alhambra není jen palác, dohromady zde ladí palác, hrad a určité podhradí, tedy spíše komnaty určené pro sloužící Nechybí lázně, věže, velká kasárna, ale také vodní nádrž a kostel Iglesia de Santa María de la Alhambra, který v šestnáctém století vyměnili noví křesťanští vládci za původní mešitu. Inu, časy se mění a Španělsko s nimi…
Jaroslav Hruška | 27.10.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
17,7°C
|
Předpověď počasí |