Valldemossa, historické městečko na Mallorce

Valldemossa (Mallorka - Španělsko)
Valldemossa (Mallorka - Španělsko)

Severozápad Mallorky, asi dva tisíce obyvatel. Zapadlá víska, chtělo by se říci – ale pozor – zdání klame. Už jen proto, že že je tady kartuziánský klášter z konce čtrnáctého století a Valldemossa je díky němu známá všem příznivcům vážné hudby. Jeden z nejhezčích výletů na celém ostrově, milovníci horských údolí doslova zaplesají. Ale zásadní informace souvisí s Polskem, a nikoliv se Španělskem (ale také možná tak trochu s Francií). Frederic Chopin tu totiž strávil zimu mezi léty 1838 a 1839, společně se svou milou George Sandovou.

Zelený pás podél slavného mallorského pohoří

Královský klášter a kolem něj zahrada. Chopin tu našel mnoho inspirace, i když je pravda, že než sehnal klavír, chvíli to trvalo a tuberkulóza mu také zrovna neprospívala – chatrné zdraví se jinde jen zhoršovalo, zdejší pobyt jej měl zlepšit – bohužel, tak úplně se nestalo a obyvatelé poté, co zjistili, jakou má nemoc, vyhýbali se mu na každému kroku, což franko-polského skladatele doslova přinutilo odjet.

Ve Valldemosse žila i svatá Kateřina, která byla svatořečena v roce 1930 – občanským jménem světice Catalina Thomasová pobývala na Mallorce v šestnáctém věku a její tvrdý život měl oporu v pevné víře. Zdejší domy jsou plné výjevů ze života světice, dokonce se můžete podívat i do jejího rodného domu. S koncem července (konkrétně 28. 7.) se také chystá velká slavnost, právě na její počest – a netýká se jen malého městečka, žije jím celé okolí a připravuje se na tento den dlouho dopředu. Svatá Kateřina žila jen něco přes čtyřicet let a malou perličkou je, že den svého odchodu z pozemského života měla i sama předpovědět.

Po stopách Chopina? Vlastně, proč ne…

Dnes si můžete prohlédnout i řadu míst, ve kterých Chopin trávil své chvilky. Klášter z roku 1399 už nestojí v celé své kráse, ale klášterní lékárna nebo tiskárna jsou velmi zachovalé. Stejně jako místnosti, v nichž dleli Chopin se Sandovou během té chmurné mallorské zimy. Pohoří Tramuntana je hezké samo o sobě, takže si nezapomeňte udělat procházku – do Palma de Mallorca to budete mít jen dvacet kilometrů, snadno vás doveze nějaký autobusový spoj (nebo pokud pojedete z hlavního města, pak platí totéž, případných parkovišť pro váš vůz má ale Valldemossa celkem dost a jeli byste sem po dálnici).

Port de Valldemossa? Ano, i toto městečko má svůj malý přístav, tak se pokochejte pohledem na vodní hladinu, která příjemně kontrastuje s horami a lesy všude kolem. Zeleně je obecně na Mallorce opravdu hodně! 24. srpna se slaví svátek svatého Bartoloměje, jenž je patronem ostrova. A v létě tu můžete – čistě teoreticky, protože je hodně dobře hlídán – také potkat Michaela Douglase.

Mimochodem, nabízí se i vyhlídka Miranda del Lladoners, z níž uvidíte celé město jako ve filmu. Jen pár kilometrů odtud je poustevna z polovina šestnáctého století, kde dodnes žije pár poustevníků – nerušte jejich klid a můžete si tu chodit, jak se vám jen zlíbí. Torzo prehistorické svatyně Santuari Talaitotic de Son Mas jen dokresluje magickou atmosféru místa. Zkrátka, cestování a Španělsko…

Booking.com