Brána Bab Agnaou v Marrákeši

Brána Bab Agnaou v Marrákeši (Maroko)
Brána Bab Agnaou v Marrákeši (Maroko)

Pokud navštívíte kouzelné město Marrákeš v Maroku, určitě si nesmíte nechat ujít příležitost obdivovat nádhernou původní architekturu z období raného středověku, kdy bylo město postaveno. Jednou z takových památek je i Bab Agnaou, jedna z devatenácti městských bran.

Brána Bab Agnaou vám otevře vstup do pro vás zcela nového světa. Marrákeš je úžasné místo, kde na vás dýchne duch staré marocké kultury. Pokud milujete cestování do exotických destinací, tak Marrákeš si jistě zamilujete. K vidění je tu například dnes už legendární mešita Koutoubia Mosque, která má vysoký minaret viditelný až z třicetikilometrové vzdálenosti. K této mešitě těsně přiléhá královské sídlo El Badi Palace. Nedaleko se nachází i jiná mešita Moulay el Yazid Mosque.

Samotná brána Agnaou jak už jsme zmiňovali, pochází z období, kdy bylo město založeno. Nejčastěji se její název odvozuje od berberského slova agnaw, které doslova přeloženo znamená "němý muž." Tímto slovem se označovali lidé, kteří nebyli schopni hovořit berberštinou, tedy nejčastěji lidé ze subsaharské oblasti. Napovídá tomu i umístění brány, která míří na jih, do oblasti subsaharské Afriky, odkud tito návštěvníci města nejčastěji přicházeli. Nesloužila ale k jejich vstupu.

Brána byla totiž určena jako královský vchod, vyhrazený pouze pro královskou rodinu. Obdivovat na ní můžeme především nádhernou fasádu s jemnou kamenickou prací a dekoracemi. Nicméně, dnes už je její lesk a sláva definitivně pryč. Postupem času začíná i přes snahu památkářů upadat, což je způsobeno opotřebením materiálu. To se nejspíše projevovalo už mnohem dříve, protože existují záznamy o tom, že už v osmnáctém století sultán Mohammed ben Abdallah provedl rozsáhlou rekonstrukci.

Booking.com