Belgické putování - část třetí Gent
Nizozemsky a německy Gent, francouzsky Gand, se nachází zhruba 60 km od Bruselu a vede z něj přímý vlakový spoj, který vás za půl hodinu do Gentu dopraví. Město leží na řece Šeldě a Leie, a je obýváno 260 tisíci obyvateli, tedy o něco více jak v Bruselu.
Stejně jako v Antverpách se centrum Gentu nachází podél řeky. Na rozdíl od ostatních belgických měst, Gent svoje hlavní náměstí nepojmenoval „Velké náměstí“, ale Korenmarkt. Toto náměstí v podstatě hlavní není, ale je jedno z největších a nachází se přímo uprostřed centra, proto se dá považovat za „hlavní“. Na první pohled vás jistě zaujme budova staré pošty, která byla později předělána na nákupní centrum Post Plaza. Dále se na náměstí nacházejí různé obchůdky, kavárny, restaurace a bary.
Kousek od náměstí leží jedna ze tří největších dominant Gentu, kostel sv. Mikuláše (Sint-Niklaaskerk). Jedná se o jednu z nejstarších budov v Gentu, postavenou na začátku 13. století. Hned za kostelem se tyčí Belfortská zvonice neboli Het Belfort van Gent, kterou rozhodně nemůžete minout. Byla postavena taktéž ve 13. století a sahá do výšky 95 metrů. Na jejím vrcholu stojí měděný drak, který podle tradice byl po vítězství v bitvě sebrán z katedrály Sint-Donaas v Bruggách jako válečná kořist. Ve skutečnosti byl však drak vyroben a má reprezentovat svobodu města. Rozhodně doporučuji se podívat nahoru, naskytne se vám nádherný výhled na celé město.
TIP Podívejte se i na další články miniseriálu Belgické putování
* Belgické putování – část první Brusel
* Belgické putování – část druhá Antverpy
* Belgické putování - část čtvrtá Bruggy
Poslední z trojic gentských věží (tzn. kostel sv. Mikuláše a zvonice Belfort) je katedrála sv. Bavona (Sint-Baafskathedraal). Katedrála se nachází hned za zvonicí, a tak tuhle trojici budete mít přímo po cestě. Místo katedrály zde původně stál dřevěný kostel, který byl postaven a vysvěcen roku 942. Během 14. až 16. století docházelo pomalu k přestavbě, rozšiřování a později zde byly dostaveny i boční kaple. Tento původně románský kostel byl postupně předělán na gotický, i když zde stále můžete vidět některé prvky románského slohu. Vstup do katedrály je zdarma, ale doporučuji si připlatit vstup ke Gentskému oltáři. Jedná se o nejznámější a nejvýznamnější dílo autorů Jana van Eycka a jeho bratra Huberta.
V Gentu také nezapomeňte navštívit městskou radnici (Stadhuis), jejíž hlavní křídlo je postavené v gotickém stylu, další strana budovy pak v renesančním stylu. Nebojte se, že strany od sebe nerozeznáte, přechod mezi styly je velmi očividný a chvílemi vám bude připadat, že se jedná o dvě samostatné budovy.
Další velmi známou gentskou památkou je hrad Gravesteen. Tento středověký hrad najdete na druhé straně řeky Leie. Byl postaven v roce 1180 a je zajímavý tím, že v podstatě leží na řece. Hrad byl obýván flanderskými hrabaty, ti se ale ve 14. století přemístili jinam a hrad poté sloužil jako mincovna, soud nebo také vězení. Dokonce bylo uvažováno o demolici, nakonec se tak nestalo, hrad byl městem koupen a nyní slouží jako muzeum.
Kousek od hradu se nachází nábřeží Graslei, které leží podél řeky Leie. Nabízí pohled na úchvatné domky, které vás díky jejich vzhledu na chvíli přesunou do Amsterdamu. Vychutnat si zde například můžete dobrou kávu nebo si posedět v místní restauraci. Co v Gentu nesmíte vynechat je návštěva jedné z místních čokoládoven. Pro milovníky piva doporučuji ochutnat místní pivo, které má sice více stupňů, ale jeho chuť je opravdu jemná.
Když půjdete podél nábřeží dál, dojdete až ke kostelu sv. Michaela, který vám svým vzhledem připomene zmenšeninu gotické katedrály sv. Bavona. Hned naproti se nachází most sv. Michaela (Sint-Michielsbrug), který vás zavede přes řeku Leie zpátky do samotného centra. Od tohoto mostu je také krásný výhled na „trojici věží“ (tzn. katedrála sv. Bavona, zvonice Belfort, kostel sv. Mikuláše).
Pokud budete mít v Gentu více času, zajděte se podívat na náměstíčko Sint-Veerleplein, které se nachází hned u hradu. Najdete na něm staré domky, kavárny i restaurace. Jako další náměstí doporučím Vrijdagmarkt, na kterém se nachází další dominanta Gentu - Het Toreken. Jedná se o tzv. „věžičku“, která sloužila pro obchodování s kožešinou a masem. V roce 1422 byla odkoupena a sloužila jako řemeslný dům. Nyní slouží jako centrum poezie, pokud vám však poezie nic neříká, doporučuji navštívit alespoň její exteriér.
I když je Gent menší město, památek je tu opravdu dost a navíc se dá všude dostat pěšky. Ať už se rozhodnete být v Gentu celý den nebo ho navštívit cestou do Brugg, určitě za to stojí.
Tereza Peterková | 11.2.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
16,2°C
|
Předpověď počasí |