Stara Zagora byla založena v 5. tisíciletí př. n.l.

Ruiny z římského období ve Stare Zagore (Bulharsko)
Ruiny z římského období ve Stare Zagore (Bulharsko)

Stara Zagora je považována za jedno z nejstarších míst v celém Bulharsku a Jihovýchodní Evropě vůbec. Město bylo založeno Thráky během 5. tisíciletí př. n. l. Od počátku až po zmocnění se města Turky neslo město Stara Zagora 7 různých názvů. Až na konci 19. století po osvobození Bulharů dostává nynější název Stara Zagora.

Doprava do Stare Zagory

Do Stare Zagory se z hlavního města Sofie dostanete vlakem za cca 5 hodin a pár minut. Autobusem je jízda kratší (cca 4 hodiny), ale cena za jízdenku je o něco vyšší v porovnání s vlakem. Z Plovdivu se sem dostanete přímým vlakem přímými autobusy a vlaky za cca 2 hodiny.

Samotné město Stara Zagora není nijak rozlehlé, všude se dostanete po svých. Dle mého názoru ani není třeba využít služeb místních MHD nebo taxi.

Aktivity ve Stare Zagore

Centrum Stare Zagory je jedna velká pěší zóna. Ulice jsou pravoúhlé, takže byste se tu neměli jen tak ztratit. Turisticky nejnavštěvovanějším místem jsou zbytky římského amfiteátru. Mnoho turistů si ani neuvědomuje, že Stara Zagora je jedno z nejstarších míst v celé zemi a že zbytky římského amfiteátru tuto skutečnost připomínají. Návštěvu zbytků amfiteátru určitě doporučuji k návštěvě.

Mezi další velmi symbolické místo patří velký komunistický památník Samara. Památník se nachází na vyvýšeném místě, tudíž si odtud můžete užít pohled na zbytek města.

Nachází se tu také několik zajímavých muzeí a galerií (regionální historické muzeum, neolitické muzeum). Můžete také navštívit starou mešitu, která je přestavěná na muzeum náboženství.

Co se týče ubytování, tak tím, že Stara Zagora není typické turistickým cílem, nenajdete tu hotely na každém kroku. Nicméně určitě najdete. A pokud náhodou by se stalo, že místo na spaní nenajdete, poptejte se místních a je dost pravděpodobné, že vás u sebe doma nechají přespat. Bulhaři jsou pohostinní a snaží se pomoci bezradným turistům.

Celkově město Stara Zagora není nijak zvlášť hojně navštěvované, což si myslím, že je velká škoda. Valná většina zahraničních turistů navštíví hlavně Sofii, Plovdiv, možná Varnu nebo přímořská letoviska. Při tom Bulharsko má mnoho menších měst, které připomínají důležitou historii a jsou klíčovými místy. Místní o této skutečnosti ví, ale turisté ze zahraničí spíše opomínají, což je docela nedostatek. Ano, na menších městech místní neumí moc anglicky, ale na druhou stranu jsou velmi přívětivý a budou se vám snažit pomoci.

Booking.com