Český Krumlov je klenotem jihočeského regionu, uznávaným i v zahraničí
Pravda, Jindřichův Hradec stál společně s Českým Krumlovem na jedné startovní čáře. Krumlovští využili ale svůj potenciál lépe a dnes hostí každý rok tisíce turistů z Asie nebo všech končin Evropy. Buď, jak buď, na mnohé mohou být v obou městech pyšní. A v obou případech se o rozkvět zasloužili velmoži z rodu Rožmberků, kteří svůj život spojili i s řadou dalších měst, například Třeboní nebo Vimperkem. Pojďme se proto trochu projít uličkami Krumlova, tak, jako v nich svého času chodívali poddaní (nejen filmově) proslulého Petra Voka, jenž zde měl na zámku v letech 1592 až 1602 centrum svého rozsáhlého jihočeského panství…
Českokrumlovský zámek je jedničkou, ale otáčivé hlediště je populární nejen v zahraničí
Takzvané otáčivé hlediště zná snad každý, zvláště pro divadelní kusy pod širým nebem umožní skutečně dech beroucí atmosféru. Zámecký park byl vyzdoben tímto hledištěm už v padesátých letech minulého století, stavba byla postupně mírně upravována až do dnešní podoby. Napoprvé se sem vešlo sotva šedesát platících diváků, dnes jich je desetkrát tolik – a neplatící, jako v díle Járy Cimrmana – byste tu nenašli. Celý kolos má více než šest stovek tun, průměr základny pak činí úctyhodných jednadvacet metrů.
TIP Jižní Čechy patří k nejlákavějším turistickým cílům v ČR. Plánujete-li do tohoto region výlet nebo dovolenou, určitě se vám budou hodit tipy na na ubytování. Mrkněte na odkaz ubytování jižní Čechy.
Zmínit ale musíme jedním dechem i barokně laděné zámecké divadlo, které je nejstarším svého druhu na světě. Z osmnáctého století se totiž po této stránce zase tolik nedochovalo, u tohoto divadla je vzácností i fakt, že je přímo v historickém srdci Českého Krumlova. Dnes už se tu z pochopitelných důvodů moc nehraje, ale v sedmnáctém a osmnáctém století tu vše doslova jen kvetlo. Procházka po zámecké zahradě přinese ukázky baroka i rokoka, stejně jako typickou anglickou atmosféru podobných míst…
Pokud jde o zámecký areál (kromě zámku samotného), otevřeno je mezi dubnem a říjnem, procházka, kde uvidíte vše podstatné, potrvá celkem asi hodinu, samozřejmě se můžete zdržet i déle. Třináctitisícové město se však může chlubit hlavně historickým zámkem, jehož areálu může v tuzemských podmínkách konkurovat jen Praha. Někdy gotický hrad byl přestavěn za posledních Rožmberků v duchu italské renesance, barokního vyladění se dočkala stavba za vlády Eggenbergů. Rožmberky a jejich okázalost dnes už připomínají jen medvědi, chovaní v příkopech mezi prvním a druhým nádvořím zámku. Sám Petr Vok musel kvůli obrovským dluhům své krumlovské panství prodat panovníku Rudolfovi II. v roce 1602.
Pojďme se také na chvíli podívat do centra Českého Krumlova
Zámek je zámek, to jistě ano – turisté z Asie jej berou doslova útokem. Na Krumlově je ale víc zajímavého, například procházka centrem, které nabídne třeba prohlídku budovy jezuitské koleje, kostel svatého Víta ze začátku patnáctého století nebo radniční budovu z období renesance. Najdete tu také proslulý Krčínův dům, v němž svůj život prožil věhlasný rybníkář ve službách rožmberského dvora.
Kultura v Krumlově jen kvete, zavítejme také do galerií a muzeí
A kam se v jihočeském kraji vydat dál? Jistě, když se řekne Český Krumlov, každému se musí vybavit České Budějovice – zde je velkým lákadlem třeba tajuplný Branišovský les, Samsonova kašna nebo vlastně také Černá věž k návštěvě přímo vybízejí. Nabízí se ale i zámek Hluboká, vystavěný v duchu tudorovské gotiky. A samozřejmě, i milovníci architektury si přijdou na své, protože hrad Rožmberk nebo kláštery Vyšší Brod a Zlatá Koruna patří neodmyslitelně k jihočeskému regionu, jde o skutečné skvosty s vlastní pozoruhodnou historií.
Marek Kos | 5.8.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
10,8°C
|
Předpověď počasí |