Nejznámější Keňané: Prezident a sportovec

Keňa
Keňa

Jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že nejznámějším člověkem, který má své kořeny zakotvené v Keni je bývalý prezident Spojených států amerických Barack Obama, první afroamerický prezident. A co ochránkyně přírody Joy Adamsonová? Sice nebyla Keňankou, ale její srdce k ní přirostlo a nakonec tu i utichlo navždy. Nesmíme zapomenout na maratonského běžce Mosese Tanui, který ovšem přesedlal na golf a dokonce láme rekordy. Smutnou tragédii byla smrt běžce Samuela Wanjirua, historicky prvního vítěze maratonu, který už své zlato neobhájí.

Barack Hussein Obama

Prezident Obama se sice nenarodil přímo v Keni, ale jeho tatínek byl plnokrevný Keňan. Narodil se 4. srpna roku 1961 americké matce v Honolulu. Tam také strávil většinu života. Od šesti let žil v Jakartě s matkou a nevlastním otcem. Vystudoval Kolumbijskou universitu a práva na Harvardu. Roku 1997 byl poprvé zvolen do Senátu státu Illinois, kde sloužil do roku 2004. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Sněmovny reprezentantů. V roce 2003 pak oznámil svoji kandidaturu na post senátora Spojených států. V roce 2008 se stal historicky prvním prezidentem s černou barvou pleti.

Barack Obama se narodil do rodiny matky Stanley Ann Dunhamové (americká běloška), jeho otcem byl Barack Hussein Obama, který pocházel z kmene Luo v Keni (která v té době byla ještě kolonií Spojeného království). Otec byl vzděláním ekonom a studoval na Harvardově univerzitě v USA. Od rodiny záhy odešel a vrátil se do své rodné země Keni, kde byl vládním úředníkem. Zemřel v hlavním městě Nairobi při automobilové nehodě v roce 1982. Obamova matka vystudovala na Havajské univerzitě obor kulturní antropologie a zemřela v polovině 90. let na rakovinu.

Joy Adamsonová z Opavy

Známá africká cestovatelka, ochránkyně přírody, malířka a spisovatelka Joy Adamsonová proslula díky své knize Lvice Elsa. Méně už je známé, že se v Africe zasloužila o vnik několika národních parků, či fakt, že tato světově proslulá ochránkyně divoké přírody pocházela z Opavy, kde se narodila a jako Friederike Victoria Gessnerová žila do svých dvanácti let, než se s matkou přestěhovala do Vídně. V roce 1939 byla první ženou pocházející z českých zemí, která vystoupila na nejvyšší horu afrického kontinentu Kilimandžáro.

Golfista a maratonec Moses Tanui

Moses Tanui odmítl odejít do sportovního důchodu a ještě ve 46 letech láme rekordy. Už ne v běhu, ale na golfovém hřišti. Jako první hráč dokázal za jediný den odehrát neuvěřitelných 117 jamek.

Moses Tanui se nikdy nebál dlouhých štrek. Jako běžec dvakrát vyhrál Bostonský maraton a jako první na světě zvládl půlmaraton pod hodinu. Teď předvedl maratonský výkon i v golfu.

Samuel Wanjirua

V roce 2011 proběhla médii zpráva o smrti posledního olympijského vítěze v maratonu toho roku. Nakonec patologové zjistili, že byl zavražděn. Samuela Wanjirua našli mrtvého pod balkonem jeho domu. Keňa nešťastně přišla o svého prvního olympijského vítěze v královské atletické disciplíně.

Jasné bylo od začátku, že Terezah Njeri Muturiová přistihla svého muže s jinou ženou. Ten poté podle její verze skočil studem z balkonu a zabil se ...

Booking.com