San Benedetto del Tronto je perlou palmové riviéry

San Benedetto del Tronto (Itálie)
San Benedetto del Tronto (Itálie)

Perla palmové riviéry, pravým jménem San Benedetto del Tronto, se nachází ve střední Itálii, přesněji pak v regionu Marche, v provincii Ascoli Piceno. San Benedetto je druhé největší město provincie, je největším přímořským letoviskem Jadranské riviéry a důležitým rybářským přístavem. Patronem města je svatý Benedikt, jehož ostatky sem byli přeneseny a uloženy do kostela již v roce 998.

San Benedetto del Tronto s nádhernými a mimořádně čistými plážemi

Město bylo založeno již okolo 9. století př. n. l. a jeho charakteristickým znakem se staly palmy, kterých zde můžeme nalézt dokonce přes osm tisíc. Také se zde nachází nejstarší palma v Evropě. Palmy zde tvoří krásnou palmovou promenádu, která přímo vybízí k procházkám, a díky které se oblasti přezdívá Palmová riviéra. Dalšími charakteristickými znaky, které k riviéře patří, je pozvolný vstup do moře, krásné, bílé písčité pláže s průzračnou vodou. Palmová riviéra dokonce již od roku 1988 pravidelně dostává ocenění Blue Flag (tj. modrá vlajka), ekologickou cenu za čistotu moří a vysoký standard životního prostředí.

Hlavní historickou památkou je třicet dva metrů vysoká věž Torre dei Gualtieri neboli Torrione. Tyčí se z nejvyšší středověké části města a původně byla součástí městského opevnění. Nedaleko věže se nachází velmi pěkný kostel Santa Maria della Marina.

Oblíbené letovisko je obklopeno kopci, na jejichž vrcholcích lze navštívit různá středověká městečka, s úžasným výhledem na pobřeží San Benedetta. V jakékoliv z mnoha restaurací, které zde lze kdekoliv navštívit můžete ochutnat tradiční italská jídla, nebo si vzít kolečkové brusle a jet se projet na cyklostezku, která je součástí palmové promenády. Na své si zde přijdou i potápěči a v únoru lze zde navštívit každoroční karneval Festa di San Benedetto.

Kam se vydat dál? Nabízí se třeba malé městečko Loreto

Nedaleko San Benedetta se nachází menší město Loreto, po Římě druhé nejnavštěvovanější poutní místo pro katolické křesťanstvo. Můžeme zde navštívit mimo jiné komplex svatých budov.

Pozdně gotická trojlodní Basilica Snanta Casa z 15. století, uprostřed skrývá „svatý domek“, který by měl být podle výzkumů domem panny Marie z Nazareta. Budovy stojí na náměstí Panny Marie, kde lze také vidět zvonici, fontánu, jezuitskou školu, různé galerie a paláce Apoštolský a Ilyrský.

Zajímavostí určitě je, že se po celém světě později stavěla i nejedna kopie této svatyně, mezi něž patří například i pražská Loreta.

Booking.com