Siena nabídne ve svém srdci skutečnou středověkou nádheru
Je sice možná trochu ve stínu Florencie, ale jako toskánské město určitě přitahuje zájem turistů stejně tak dobře, jako spoustu dalších míst spojených s italskou historií. Středověk tu totiž uvidíte doslova na každém kroku, tak si pojďme představit padesátitisícové město Siena, které je od Firenze asi sedmdesát kilometrů, ale jehož památky rozhodně mohou snést tuhle mimořádně těžkou renesanční konkurenci.
Gotický Palazzo Pubblico je zdejší jedničkou
Cihly, uvedení do provozu v roce 1310 a více než sto metrů vysoká věž, která je ještě o generaci mladší, to je Palazzo Pubblico. Torre del Mangia je vyšší než cokoliv, co byste našli ve Florencii, takže na ni byli místní jistě právem hrdí. Ve středověku bylo totiž město centrem obchodu, podobně jako třeba méně známé San Gimignano, takže nebýt proklatého moru, možná mohlo směřovat opravdu k výšinám a stát se jedním z opravdových italských TOP. Od šestnáctého století dál se už příliš nestavělo, takže pokud chcete vidět středověkou tradici městských států Apeninského poloostrova, Siena bude nepochybně jasná volba!
Ve městě se narodila v roce 1347 proslulá Kateřina Sienská, konají se tu zábavné dostihy na neosedlaných koních, díky nimž může vítězná čtvrť města uspořádat v ulicích poražených bujarou pitku bez nejmenších sankcí. A když je historické centrum zapsané na UNESCO a je tu také nejstarší banka na světě Monte dei Paschi, o historii asi bylo řečeno hodně.
Torre del Mangia ukazuje příchozím čas…
Když se dostanete na Piazza del Campo, centrální náměstí Sieny, hned vás okouzlí věž del Mangia, která má dodnes funkční hodinový mechanismus. Palazzo Pubblico nebo také Palazzo Communale, více než pět stovek schodů a nádherný výhled z věže, to se prostě neokouká – a cíl byl jediný, aby byla vyšší než u sousedů a 102 metrů prostě víc než bohatě stačí.
Druhou velmi zajímavou stavbou Sieny je katedrála s románsko-gotickým původem, kterou se podařilo dostavět na začátku třináctého věku. Vysvěcení v roce 1179, práce architektů Giovanni di Agostina a Pisana. Zvolené barvy, černá a bílá, určitě nejsou náhoda – jsou to totiž symbolické barvy Sieny, nakonec, místní fotbalisté je nosí na dresech, jsou to černý a bílý kůň legendárních zakladatelů města – Senia a Aschia.
Trojlodní bazilika navazuje na antickou tradici
Ve městě stál již v pátém století chrám Minervy právě na tomto místě, takže katedrála Nanebevzetí Panny Marie pouze kopíruje starověk a o její oficiální svěcení se postaral rodák z Toskánska, papež Alexandr III., občanským jménem Orlando Bandinelli. Zvonice zdejší stavby působí také majestátním dojmem, se svými 77 metry je jednou z nejvyšších věží města, tedy samozřejmě až daleko za Torre del Mangia, je ale stále pravda, že takových velikánů v Toskánsku moc nebude.
A na jakou výzdobu se můžeme těšit v interiéru? Jsou to třeba obrazy v podání Duccia di Buoninsegny nebo proslulého Pinturicchia, socha svatého Augustina od Michelangela Buonarrotiho, socha Jana Křtitele od Donatella – zkrátka a dobře, co jméno, to opravdový pojem. Krátce zde pobyl i Zikmund Lucemburský předtím, než byl korunován římským panovníkem, což je ve výzdobě také okrajově zmíněno. Ke katedrále také náleží baptisterium di San Giovanni s mramorovou gotickou fasádou. A aby toho nebylo málo, Casa di Santa Caterina láká k návštěvě také – rodný dům světice působí ale skromnějším dojmem než sama katedrála, to samozřejmě…
Marek Kos | 15.1.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
16,9°C
|
Předpověď počasí |