Arménie: kontrasty s kamenitou tváří

Arménie
Arménie

Je libo na horský vrchol Aragat nebo na picknik do lesnatého Dillidschanu? Chcete se zúčastnit slavnostního zabíjení ovce nebo se projít moderním centrem Jerevanu? Láká vás příroda s rozkvetlou loukou a sněhovým pozadím či strarobylé kostely s tajemnými kačkary? Pak neváhejte a pojďte se  podívat do země rozpoluplných pocitů, do země kamenů, kamínků, balvánků i obr šutříků.

Arménie v geografickém měřítku

Arménie leží na křižovatce mezi Evropou a Asií. Sousedí s Gruzií, Tureckem, Iránem a Ázerbajdžánem, se kterým má velmi dobré diplomatické vztahy. Severní část země až po hranici s Gruzií je zaslíbená horám. Nejvyšší hora Arménie se nachází nedaleko hlavního města. Nese jméno Aragats a leží ve výšce 4095 m.n.m. Bývá označována jako dvojče nejvyšší hory Turecka, Araratu. V Arménii leží jedno z nejvýše položených jezer světa. Jmenuje se Sevanské jezero a  nachází se v 1900 m.n.m. V zemi žije 3,2 milionů obyvatel na rozloze o 29 800 km². Dvě třetiny Arménců má své trvalé bydliště ve městech a dokonce jedna třetina obyvatel je nahlášených v Jerevanu. Ostatní části země působí z tohoto důvodu liduprázdně a ponuře. Je to vidět především při přejezdech maršrutkami mezi vesnicemi.

Arménie

Kulinářské Prostři se

U tradiční arménské snídaně nesmí chybět lavasch, arménský chléb. Tenká placka z mouky, vody, soli a trochou droždí se dá dlouhodobě skladovat. K chlebu se podává domácí slanný sýr, sladká zakysaná smetana a marmeláda . Typickým ovocem jsou meruňky, granátová jablka, broskve, fíky, švestky a jablka. Pouhých 17% půdy se dá obdělat. Zbytek černé zeminy je pokryt kameny, od menších balvánků až po veliké kameny a není šance půdu zorat. Arménci rádi a často grilují, nejpopulárnější jsou hovězí a skopové šašlíky. Pokud je svátek nebo slavnost, pak se zabije ovce a hoduje se celý den. Myanmarské  pivo chutná skvěle a ještě lépe pravé arménské víno z vinařské oblasti Areni.

Romantické protiklady se přitahují

Při cestování Arménií uvidíte krávy, co vlečou pluh, moderní tatevskou lanovku, zemědělce, kteří rozhazují rukama zrní  na svá obdělávaná políčka i módní jerevanské butiky s nejnovějšími trendy. Tmavě oblečené obyvatelstvo  a šedé ulice polorozbořených měst se skvěle doplňují s hrachově zelenými mechy, plannými červenými tulipány a oranžovými plody meruňkových stromů. Arménie byla prvním křesťanským státem světa. Velké kostely i menší kostelíky tu vyrostly jako houby po dešti. Každý je jedinečný díky umístění. Součástí kostelů jsou  kačkary, kamenné stojící obdélníkové útvary se symbolem kříže. Každý náhrobní kámen má svou minulost a svého mistra. Jen krůček od Arménie konvertuje náboženství k muslismu. Arménie je částí orientu. Vedla zde hedvábná stezka, což bylo pro zemi, která tvoří most mezi Evropou a Asiií důležitým kritériem pro obchodní smýšlení.

Charakter místních obyvatel

V očích Arménců se dodnes blýskají smutné válečné slzy. Hořké období genocidy a války o Karabach byl krutým zářezem do arménských srdcí. Ale národ je to mírumilovný, přátelský a srdečný. Rodiny vás pozvou na jejich tradiční neslazenou silnou kávu z malého krásně malovaného hrníčku. Nedílnou součástí kávového rituálu je mlsání karamelek, čokoládových a ovocných bonbónů, které chuť kávy doslazují na místo kostkového cukru. Chudoba je zde velká. Je to znatelné na vybydlených domech, rozpadajících se továrnách i nebohých a nezaopatřených starých lidech. Přesto si obyvatelé zachovávají vřelou a mírumilovnou patriotskou tvář s nadějí na lepší budoucnost.

Arménie

Glosář kulturních střípků

Zamiřte nejdříve do Gorisu s dřívějšími kamennými homolovitými domečky. Nedaleký Tatev s unikátní lanovkou vám zase nabídne výhled do jádra arménské přírody. Město Sisian vás překvapí kačkarovou louku zvanou Zorats Karer a Vorotanskými vodopády. Ve vinařském městěčku Areni leží malinkatý kostelík s impozantní hroznovou polohou. Klasický turistický předák: Noravankh se vyplatí navštívit v týdnu, abyste se vyhnuli hektickým nájezdům autobusů. Kačkary si dojeďte prohlédnout do Noraduzu, kde jich je nashromážděno na osm set kusů. U Sevanského jezera voní vzduch po větrné svěžesti a nadchne každou kajterskou dušičku. Zelené lesy a pickniková posezení naleznete v Národním parku Dillidschan. Allaverdi láká dvěma kostelíky zapsanými v UNESCU: Sanahin a Haghbat. Nezapomeňte na Byurakan s kostelem Amberd, ke kterému se z města dá udělat pěkný jednodenní trek. Za minimálně dvoudenní návštěvu stojí hlavní město Jerevan.. Díky svému harmonickému charakteru naštěstí postrádá uspěchaný život jako je tomu v Praze nebo v Berlíně. V Jerevanu září upravené zelené parky s moderním centrem a kavárničkami. A malinký výlet na konec? Khor Virap, kostelík nedaleko hlevaního města s výhledem na nejvyšší horu Arménie.

Arménie: málo je víc

Arménie je malinký na první pohled nic neříkající stát. Ale ukrývá veliké přírodní bohatství. Mírumilovní a srdeční obyvatelé dodávají zemi pravou nefalšovanou vizitku, která nejde koupit u cestovní kanceláře. Země plná přírody má šmrnc, a tak zahoďte předsudky a rozpoluplné pocity za hlavu a vydejte se vstříc arménskému dobrodružství.

Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Arménie
Booking.com