Klášter Stravrovouni - zasvěcen svaté Barboře

Klášter Stravrovouni (Kypr)
Klášter Stravrovouni (Kypr)

Klášter Stravrovouni, jenž byl vystavěn mezi léty 327 a 329 n. l. na Kypru (jak praví pověst, tak za založením stála matka Konstantina Velikého Helena, ale to je z historického hlediska možná trošku sporná záležitost), je dodnes v plném provozu, jeho opatem je už po více než třicet let otec Athanasios.

Můžete zde tedy potkat i nějaké ty mnichy (v aktivní službě je jich zde více než třicítka včetně otce Athanasia), kteří mají v popisu práce docela tvrdé podmínky nejen pro sebe, ale i pro návštěvníky – nesmí sem totiž ženy, muži jen v uctivém oblečení a nelze tu fotit ani natáčet kamerou. Bohužel i proto nepřinášíme pro Desperado.cz žádný fotografický materiál, což je sice velká škoda, ale nedá se samozřejmě nic dělat. Snad alespoň jedno plus – tento klášter, který je zasvěcen svaté Barboře (Agia Varvara), je naštěstí pro návštěvníky snadno přístupný.

Klášter Stravrovouni (Kypr)

Mniši tu přitom namalovali celou řadu pravoslavných ikon a můžete zde spatřit i údajný kousek dřeva z původního Ježíšova kříže. Ten sem prý dodala sama zakladatelka svatá Helena, která prý rozeznala jeho pravost. Ostatně samotný název hory, na které klášter stojí – Stavrovouni – je složeninou dvou řeckých výrazů, které znamenají cosi jako „Křížová hora“.

Pokud sem zavítáte zrovna 14. října, můžete se těšit na velkou oslavu – slaví se tu totiž den Povýšení svatého Kříže. Jindy je tu ale klid a mír vhodný k opravdovému rozjímání. Pokud budete chtít, můžete mnichy doprovázet při jejich tradičním každodenním programu, jen je třeba dodržovat jisté zásady, jako je třeba vypnutý mobil. :-)

Klášter Stravrovouni (Kypr)

V současné době prochází klášter kompletní rekonstrukcí, zdejší fresky a ikony se snaží obnovit do původní podoby jeden z místních mnichů jménem Kallinikos. Mniši ale nepracují jen na renovaci svého kláštera, mnoho z nich se snaží mimo jiné zachovat potravinovou soběstačnost na místních zahradách.

Booking.com