Florencie je kolébkou renesance

Florencie (Itálie)
Florencie (Itálie)

Florencie (italsky Firenze) je kouzelné město, ve kterém se nachází téměř třetina všech kulturních skvostů Itálie. Je to hlavní centrum celého Toskánska, rozkládající se podél řeky Arno. Toskánsko samotné je krajem výtečného vína a samozřejmě také kulinářských specialit, stejně jako místem, kde v minulosti doslova proudila historie. Slyšeli jste třeba o florénech? Asi nejslavnější platidlo středověké Evropy, ražené z prakticky čistého zlata, dostalo název právě po Florencii. I to svědčí o obrovském významu někdejšího městského státu, který se největší slávy dočkal během nadvlády rodu Medicejů.

Dante Alighieri, Michelangelo Buonarotti, Sandro Boticcelli, Leonardo Da Vinci, Amerigo Vespucci nebo třeba Nicollo Machiavelli. Tihle všichni slavní muži středověku a raného novověku zde působili a stáli u zrodu předních uměleckých skvostů tohoto regionu…

Florencie se ve středověku stala kolébkou renesance, centrem obchodu a umění, jedním z nejbohatších měst vůbec a také kulturním centrem celého italského regionu. Dodnes je Florencie světoznámá pro architektonické skvosty a nezapomenutelnou atmosféru, která dýchne na každého návštěvníka. Historické centrum Florencie je od roku 1982 zapsáno do seznamu UNESCO a ročně se na ni jezdí dívat miliony turistů z celého světa. Není se čemu divit, Florencie oplývá spoustou různých památek a je také městem, kde se poprvé dá na evropském kontinentu hovořit o éře renesance.

Jedna ze staveb, kterou byste určitě měli navštívit, se nazývá Santa Maria del Fiore a jde o slavnou florentskou katedrálu. Je to třetí největší kupole na světě a její stavba se, což je tak trochu historická perlička, obešla bez jakéhokoliv lešení. Vstup do katedrály je navíc pro turisty i místní úplně zdarma, což je dalším lákadlem k návštěvě.

Další známou památkou je Palazzo Vecchio neboli Starý palác. Je to nejdůležitější světská stavba ve Florencii. Tento palác byl postaven původně kvůli ochraně vládních složek před lidovými vzpourami, dnes však slouží jako radnice. Dalším známým palácem je Palazzo Pitti, z něhož si postupně dynastie Medicejů vytvořila své impozantní sídlo. Za vznikem této stavby není nikdo menší než jistý Filippo Brunelleschi.

Budete-li ve Florencii, rozhodně byste se měli projít po nejznámějším florentském mostě zvaném Ponte Vecchio (Starý most), který lemují řady drobných obchůdků, které dodávají místu zajímavou atmosféru. Jde rovněž o vůbec nejstarší most ve Florencii, vystavěn byl v polovině 14. věku.

Ve Florencii najdete jednu z nejslavnějších galerií světa, což je Galleria degli Uffizi. Nachází se v paláci Uffizi, ležícím na břehu řeky Arno. Najdete zde díla slavných umělců, jako například Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Michelangelo Buonarroti, Raffaelo, Tizian, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Rembrandt a další.

Dominantou Florencie, o které zajisté už každý někdy slyšel, je slavná Michelangelova socha Davida. Tato socha původně stála před Palazzo Vecchio, později však byla umístěna v Accademia di Belle Arti a dnes je na původním místě vystavena „jen“ kopie.

Nedaleko Florencie se nachází další velmi významná města, jako jsou Benátky, Lucca nebo Pisa. Samotné Benátky jsou od Florencievzdáleny asi 260 kilometrů. I v těchto třech městech rozhodně najdete mnoho zajímavého k vidění.

Booking.com