Ayuthaya – ruiny zašlé slávy

Ayutthaya (Thajsko)
Ayutthaya (Thajsko)

Na přívozu, který toho už hodně pamatuje, přejíždíme přes řeku a dostáváme se na ostrov uprostřed tří řek. Tento ostrov tvoří centrum malého provinčního městečka, které má ovšem za sebou slavnou minulost. Ayuthaya, ležící asi 70 kilometrů od Bangkoku, je díky svému historickému významu jednou z nenavštěvovanějších památek v Thajsku.

Ayuthaya bývala hlavní městem mocného siamského impéria. Impozantní nádherné královské město založil roku 1350 král Ramathibodi a vládlo zde celkem pět královských dynastií. Roku 1767 však byla Ayuthaya dobyta a zcela zničena barmským vojskem.

Po více než 400 let byla Ayuthaya kulturním centrem celé jihovýchodní Asie a patřila mezi nejvelkolepější města Orientu. Podle legend v době svého největšího rozkvětu prý sluneční paprsky odrážející se od množství pozlacených věží chrámů, oslňovaly až do vzdálenosti tří mil.

Ayutthaya (Thajsko)

Dnes už toho dřívější slavnou metropoli příliš mnoho nepřipomíná. Představu si můžeme udělat jen podle dochovaných staveb v několika archeologických komplexech rozesetých kolem nynějšího města.

Největším a nejkrásnějším z komplexů je královský chrám Wat Phra Sri Sanphet, který je také jedním z nejzachovalejších a je jednou z nejčastěji zobrazovaných historických památek Thajska. Jeho symbolem jsou typické tři věže chedi, které jsou schránkami pro popel tří králů. Komplex pocházející z roku 1448 postavil král Boromatrailokanat jako královskou residenci a stal se později prototypem pro stavbu Královského paláce v Bangkoku.

Ayuthaya má dodnes pro thajský národ velmi silnou symboliku a jeho zničení Barmě nikdy zcela neodpustili. Vedle areálu Wat Phra Sri Sanphet stojí dnes replika typického ayuthayského chrámu Viharn Phra Mongkol Bopit z roku 1956. Uvnitř se nachází obrovská bronzová socha Buddhy a na stavbu chrámu přispěla také Barma, na výraz omluvy za zničení města.

Ayutthaya (Thajsko)

Chrám Wat Phra Mahathat pocházející ze 14.století je přes rozsáhlé zničení stále působivý. Chrám postavený králem Ramesuanem je klasickým příkladem krásy ayuthayské architektury. Naproti přes cestu můžeme obdivovat další poměrně zachovalý komplex, chrám Wat Ratburana, ve kterém se nachází stavby z rané Ayuthayi. Wat Ratburana postavil roku 1424 král Boromraja II. na památku svých dvou starších bratrů, kteří se vzájemně zabili při souboji na slonech o trůn, který tak nakonec zůstal Boromrajovi.

Návštěva roztroušených areálů ve spalujícím vedru je náročná a tak se na chvíli ukrýváme v zastřešené místní tržnici, kde si dáváme něco opravdu dobrého k jídlu. Sekaný řízek s rýží se stává odteď naší oblíbenou specialitou. Je to dobré, levné a je toho dost. Obsluhuje nás mladičká sympatická dívenka, jejíž úklony po pár drobných spropitného neberou konce. Fotogalerii z Ayuthayi si můžete prohlédnout zde.

Booking.com