Bolest a znetvoření: Aby žena byla ženou

Afričanka
Afričanka

Každý o tom už někdy slyšel, všichni víme, že existuje. A mnoho lidí už proti mrzačení žen bojuje. Pořád je to málo. Stále je v rozvojových zemích ročně obřezán milion žen a dívek. Například v Egyptě je takto znetvořeno 98% ženské populace. Aby se dívka mohla stát ženou, musí projít nesnesitelnou bolestí, říká se jí ženská nebo také faraonská obřízka, odborně potom genitální mutilace, či infibulace.

Tři typy ženského znetvoření

Existují tři typy ženská obřízky, které se praktikují dle oblasti, či náboženství. První typ, ten nejlehčí se nazývá sunna (klitoridotomie) obnáší odstranění nebo rozříznutí předkožky poštěváčku (klitorisu) a někdy bývá považován za srovnatelný s obřízkou u mužů. Druhý typ, excize je širší zákrok a zahrnuje částečné nebo úplné odstranění vnější části klitorisu, předkožky a částí nebo celých vnitřních stydkých pysků. Je vcelku běžný v subsaharské a východní Africe a na Arabském poloostrově. Nejtěžší podobou je totální infibulace, kdy jsou odstraněny veškeré vnější genitálie (klitoris, předkožka, vnější i vnitřní stydké pysky) a pochva je uzavřena sešitím obřezané tkáně. Ponechává se pouze malý otvor, který umožní odtok moči a menstruační krve. Po obřezání jsou ženám často svázány nohy po dobu 40 dnů, aby tkáň mohla hladce srůst. Někdy je žena před svatbou „otevřena“ ostrým nástrojem porodní bábou nebo manželem, někdy se tak stane následkem proniknutí penisu. Po styku nebo porodu může být opět „zašita“.

Africké umění

Začněme školou

Ptáte se proč? To většina z nás, ale na prvním místě je třeba pochopit myšlení domorodců, kteří takové hrůzy provádějí. Musíme pochopit, že většina z nich jsou negramotní lidé, kteří znají jen své stoleté zakořeněné tradice. Moje matka, moje babička, i já jsme všechny obřezané, proto i moje dcera musí být obřezaná. Nepřemýšlejí nad tím, že ne všude ve světě je toto podmínkou. Boj v Evropě na konferencích, meetinzích a na přednáškách, nezachrání dívku, která leží na banánovém listu s roztaženýma nohama kdesi v prašné poušti a čeká na to, až tam skončí její ženství. Především ženy v nejzapadlejších koutech Afriky musí dosáhnout vzdělání. Vzdělání, které je samotné donutí zapřemýšlet nad nesmyslností a hanobení ženské rasy. Jedna po druhé se musí rozhodnout, že není nutné, aby jejich dcera trpěla stejně.

Dětem hrozí smrt

Obřízka je většinou prováděna u děvčat starých čtyři až osm let, převážně v nesterilních podmínkách a laickýma rukama. Zejména infibulace může vést k infekcím, vykrvácení, těžkým zjizvením tkáně, neplodnosti, nakažením chorobami včetně přenosu viru HIV, komplikacím při porodu, ztížení menstruace a močení. Řada dívek během zákroku utrpí těžká psychická traumata a následkem šoku z „operace“ může dojít ke změně jejich chování, jsou tišší a poslušné, což je v řadě komunit oceňováno jako správný projev ženskosti. Traumata jsou někdy zmírňována doprovodnými slavnostmi, dárky a pozornostmi pro dané děvče či děvčata. Pravděpodobně nejvýraznější psychologický efekt pro ty, které zákrok přežily, je ale pocit přijetí vlastními lidmi, uspokojení z udržení tradice a kultury a způsobilost pro manželství, jež je pro tyto ženy v budoucnosti často jedinou možností.

Předkové mluví

Jejich předkové ovšem mluví jasně. Mužský penis se nesmí dotknout ženského klitorisu, jinak se stane muž neplodným. A taková běžná rodina z chatrče a bez dětí? Nemyslitelné, muž si musí zajistit pokračovatele rodu, jinak je on sám považován za neschopného a jeho zlobu odnese žena. Všem děvčatům je vtloukáno do hlavy, že neobřezané jsou jen prostitutky. Už podle močení mezi sebou dívky poznají, která z nich už bolestivým rituálem prošla, to znamená, že i kdyby matka nechtěla dát dceru obřezat, neutají to. Potom by byla ona i dcera vyhnána na okraj společnosti. Existuje tedy tak jednoduché řešení? A na závěr důkaz z Koránu, který říká, že Boží stvoření se nemá měnit 4/118-119, kde tedy berou tu jistotu, že je to správné?  

Booking.com