Český Krumlov je nejkouzelnější české město

Český Krumlov (Česká republika)
Český Krumlov (Česká republika)

Český Krumlov – malebné město v jižních Čechách, které je po právu řazeno mezi městské památkové rezervace a zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Po příjezdu do Českého Krumlova na Vás dýchne ta pravá historická atmosféra a Vy si tak můžete plnými doušky vychutnat přírodních a architektonických krás města! V tomto článku se dozvíte více o historii, architektuře a zajímavostech Českého Krumlova a dostanete tipy na restaurace a výlety v okolí.

Historie Českého Krumlova

Jméno města Krumlov je odvozeno z německého výrazu “Krumme Aue”, který znamená “křivý luh”. Tento název odkazuje na polohu města mezi esovitými zákruty řeky Vltavy. Na latinských listinách je nazýváno Crumlovia nebo Crumlovium. První písemná zmínka o Českém Krumlově pochází z roku 1253, kdy zde byla postavena hradní pevnost Vítkovci.

Vítkovci

Vítkovci byli mocný šlechtický rod, který se odvozoval od Vítka z Prčice, družiníka českého knížete z rodu Přemyslovců. V roce 1179 se usadil v jižních Čechách a získal rozsáhlé državy, které pak rozdělil mezi své čtyři syny. Každý syn dostal do znaku pětilistou růži různé barvy podle svých panství. Vítkovci byli zakladateli mnoha hradů a měst v regionu, jako například Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň nebo Krumlov.

Rožmberkové

Rožmberkové byli nejvýznamnějším rodem pánů z Krumlova, kteří zde vládli více než 300 let od 14. do 17. století. Byli potomky Vítka III., který si vybral za znak červenou růži na stříbrném poli. Rožmberkové byli vlivní politici, mecenáši umění a kultury a podporovali rozvoj města i celého regionu. Nechali postavit nebo přestavět mnohé stavby v Českém Krumlově, jako například kostel svatého Víta, radnici, minoritský klášter nebo zámek s renesančním nádvořím a barokním divadlem. Rožmberkové také založili řád Rytířů růže, který sloužil k ochraně jejich majetku a privilegií.

Eggenbergové

Eggenbergové byli rakouský šlechtický rod, který se dostal do Českého Krumlova díky císaři Ferdinandu II., který v roce 1622 věnoval panství s hradem a zámkem knížeti Janu Oldřichovi I. z Eggenbergu. Ten byl významným politikem a důvěrníkem císaře a zároveň bohatým bankéřem a obchodníkem. Eggenbergové byli povýšeni do stavu říšských knížat a získali právo razit mince. V roce 1628 se pak česká panství stala vévodstvím Krumlovským. Eggenbergové nechali přestavět některé části zámku v barokním slohu a založili také pivovar a zámeckou zahradu. Největší stavební a kulturní rozkvět zažil Český Krumlov za vlády knížete Jana Kristiána I., který vytvořil z českokrumlovského zámku honosné a reprezentativní barokní sídlo. Eggenbergové vymřeli bez potomků v roce 1719.

Schwarzenbergové

Schwarzenbergové byli další rakouský šlechtický rod, který převzal Český Krumlov po Eggenbercích. Byli to schopní vojevůdci, politici a hospodáři, kteří rozšířili svůj majetek i vliv. Schwarzenbergové pokračovali v barokní přestavbě zámku a nechali postavit například novou jízdárnu, divadlo nebo kapli svaté Anny. Zasloužili se také o rozvoj města a podporovali umění a kulturu. Nejvýznamnější osobností tohoto rodu byl kníže Josef Adam, který byl obratným a podnikavým hospodářem a velkým milovníkem umění. Schwarzenbergové vlastnili Český Krumlov až do roku 1947, kdy jim byl majetek zestátněn.

Památky v Českém Krumlově

Dominantou města je nepochybně Státní hrad a zámek Český Krumlov patřící svou rozlohou a kulturní tradicí mezi nejvýznamnější památky ve střední Evropě. Zámek se nachází v samotném historickém centru Českého Krumlova, z čehož plyne jeho zjevná turistická dostupnost. Původní stavba byla gotického rázu, později byla ve 14. století rozšířena, ve století 15. renesančně přestavěna a nakonec v 17. a 18. století na ní proběhly poslední barokní a rokokové úpravy – konečný vzhled zámku můžeme obdivovat dodnes. Mezi nejzajímavější části patří:

 • Hradní jádro s gotickou hradní věží ze 13. století, která je symbolem města.
 • Horní hrad s renesančním nádvořím s arkádami a sgrafity ze 16. století.
 • Dolní hrad s barokním nádvořím s kašnou a sochami ze 17. století.
 • Zámecké divadlo s původním vybavením, dekoracemi a technikou ze 17.-18. století
 • Zámecká zahrada s rozlohou téměř 11 hektarů, která byla založena ve 17. století a prošla různými úpravami v barokním, rokokovém a anglickém stylu. V zahradě se nachází také hudební pavilon, rokokový letohrádek Bellarie a čtvercový zámecký rybník.
 • O zámku si můžete přečíst více v článku „Zámek Český Krumlov“.

Město Český Krumlov je také plné malebných domů, kostelů, klášterů a dalších památek, které tvoří harmonický celek. Mezi nejvýznamnější patří:

 • Kostel svatého Víta s gotickou věží a renesančním interiérem, který je nejstarší sakrální stavbou v městě.
 • Minoritský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Františka z Assisi, který byl založen ve 14. století a sloužil jako pohřebiště Rožmberků.
 • Radnice s renesanční fasádou a sgrafity, která byla postavena ve 16. století na místě několika starších domů.
 • Městské divadlo s klasicistní fasádou a bohatou historií, které bylo založeno v roce 1682 a je jedním z nejstarších divadel v Česku.
 • Egon Schiele Art Centrum s expozicemi věnovanými životu a dílu slavného rakouského malíře Egona Schieleho, který pobýval v Českém Krumlově na počátku 20. století.

Váš obdiv si však jistě zaslouží také Plešivec – historická část předměstí, která byla prohlášena samostatnou městskou památkovou zónou, dále Latrán – čtvrť za řekou proslavená dřevěným Lazebnickým mostem, hradbami a kostelem sv. Jošta, a v neposlední řadě náměstí s krásně zachovalými gotickými, renesančními a v menší míře i barokními domy.

Zajímavosti Českého Krumlova

Český Krumlov je město plné zajímavostí a kuriozit, které stojí za to objevit. Pár jsem jich pro vás vybrali:

V Českém Krumlově se nachází nejstarší barokní divadlo na světě s původním vybavením, dekoracemi a technikou ze 17.-18. století. Divadlo je součástí prohlídkového okruhu po zámku a je otevřeno pouze několikrát do roka.

V Českém Krumlově žijí medvědi, kteří jsou tradičními obyvateli hradního příkopu. První medvěd byl do příkopu umístěn v roce 1707 a od té doby se stali symbolem města. Dnes se o ně stará spolek Medvědi pro Krumlov.

V Českém Krumlově se každoročně v červnu konají Slavnosti pětilisté růže®, které jsou největší historickou akcí v Česku. Slavnosti připomínají dobu vlády Rožmberků a nabízejí bohatý program plný hudby, tance, divadla, trhů a průvodů v dobových kostýmech.

V Českém Krumlově se natáčely některé známé filmy a seriály, jako například Anděl páně 2, Hostel, Pouta, Borgia nebo The Illusionist.

Město je také oblíbenou destinací pro turisty z celého světa, kteří obdivují jeho historické a kulturní bohatství. Český Krumlov je od roku 1992 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Český Krumlov nabízí návštěvníkům nejen historické a architektonické památky, ale také mnoho dalších atrakcí a zábavy. Mezi ně patří:

 • Muzeum Fotoateliér Seidel s expozicí historické fotografie a možností vlastního focení.
 • Muzeum voskových figurín Český Krumlov s realistickými sochami slavných osobností.
 • Z Českého Krumlova na Kleť - turistická trasa na nejvyšší horu Blanského lesa s rozhlednou a hvězdárnou.
 • Vyhlídkové plavby na vorech po řece Vltavě s průvodcem a možností občerstvení.
 • Pro děti Interaktivní expozice a historická herna ve 3+ galerii v Klášterech Český Krumlov
 • Otáčivé hlediště v zámecké zahradě
 • Grafitový důl
 • Poutní areál na Křížové hoře s vyhlídkou na Č. Krumlov a okolí
 • a další zajímavosti najdete na webu Českého Krumlova

Kde se dobře najíst v Českém Krulově

Nejen památkami živ je člověk a tak jsme pro vás vybrali několik stylových restaurací, které vám můžou zpříjemnit pobyt v Českém Krumlově.

Krumlovský mlýn: Restaurace s jedinečnou atmosférou starých časů a venkovní terasou u vody s výhledem na hrad a zámek Český Krumlov, zařízená v mlýnském stylu, nabízející tradiční česká jídla i speciality šéfkuchaře a k tomu lahodný Budějovický Budvar, čepovaný přímo z tanků.

Le Jardin: Francouzská restaurace s elegantním interiérem a romantickou zahradou, která servíruje vynikající pokrmy z kvalitních surovin a nabízí široký výběr vín. Restaurace je součástí luxusního hotelu Bellevue.

Apotheka Cafe Bar: Stylová kavárna a bar s originálním designem inspirovaným lékárnou, která nabízí kvalitní kávu, čaj, koktejly, víno i malá jídla. 

Papa’s Living Restaurant: Moderní restaurace s přátelskou atmosférou, která se specializuje na mezinárodní kuchyni s důrazem na čerstvé a lokální ingredience. Restaurace má také útulnou zimní zahradu a letní terasu s výhledem na řeku.

Hospoda Na Louži: Tradiční česká hospoda s rustikálním interiérem a dřevěným nábytkem, která nabízí domácí pivo, guláš, knedlíky a další poctivá jídla. Hospoda je oblíbená mezi místními i turisty a často hostí folklorní soubory nebo cimbálovou muziku.

Šatlava: Středověká krčma s renesančním interiérem a otevřeným ohněm, kde se připravují rožněná jídla z masa a zvěřiny. Krčma má také venkovní terasu a nabízí pivo Budvar, moravská vína a dobovou hudbu.

Tipy na výlety do okolí

Stejně jako v jiných městech jižních Čech je i v Českém Krumlově zastoupena ve velkém vodní turistika a cykloturistika. Celá tato oblast je totiž protkána hustou sítí cykloturistických stezek a pro milovníky vodní turistiky jsou na břehu Vltavy připraveny všechny služby potřebné k vykonávání tohoto sportu.

V okolí Českého Krumlova je celá řada zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Vybrali jsme pro vás 8 míst, která by se vám mohla líbit:

Kleť: Nejvyšší hora Blanského lesa (1084 m n. m.) s kamennou rozhlednou z roku 1825, která nabízí úchvatný výhled na celý region. Na vrchol se dá vyjet sedačkovou lanovkou nebo dojít pěšky po značených trasách. Na hoře se také nachází hvězdárna a restaurace.

Klášter Zlatá Koruna: Jeden z největších a nejzachovalejších cisterciáckých klášterů v Česku, který byl založen v roce 1263 králem Přemyslem Otakarem II. Klášter je proslulý svou gotickou architekturou, bohatou knihovnou a klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie s kaplí Andělů strážných.

Dívčí kámen: Zřícenina hradu na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, který byl postaven v roce 1349 čtyřmi bratry z rodu Rožmberků. Hrad byl významným politickým a vojenským centrem a sloužil i jako pohřebiště Rožmberků. Naproti hradu se u Třísova nachází zbytky keltského oppida z doby železné.

Chvalšiny: Malá obec s bohatou historií, kde se narodil slavný schwarzenberský stavitel a projektant plavebního kanálu Josef Rosenauer. V obci stojí gotický kostel sv. Máří Magdalény s cennou síťovou klenbou a muzeum Josefa Rosenauera.

Boletice: Vojenský výcvikový prostor, který byl nedávno zpřístupněn pro veřejnost a nabízí možnost poznat zachovalou přírodu a několik stavebních památek. Mezi nimi je románský kostel sv. Mikuláše z konce 12. století, který je jedním z nejstarších na našem území.

Hrad Rožmberk: Hrad na skalním ostrohu nad řekou Vltavou, který je nejstarším sídlem rodu Rožmberků. Hrad byl založen ve 13. století a prošel několika přestavbami v gotickém, renesančním a barokním slohu. Hrad je známý svou sbírkou portrétů Rožmberků, legendou o Bílé paní Perchtě z Rožmberka a duchem černého rytíře.

Stezka korunami stromů: Unikátní dřevěná konstrukce na vrcholu Kramolín (900 m n. m.), která umožňuje procházku mezi korunami stromů a pozorování přírody z ptačí perspektivy. Stezka je dlouhá 675 metrů a má 40 metrů vysokou rozhlednu s tobogánem.

Klášter ve Vyšším Brodě: Jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku, který byl založen v roce 1259 rodem Rožmberků. Klášter je národní kulturní památkou a proslul svou gotickou architekturou, bohatou knihovnou a klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Český Krumlov a jeho okolí jsou ideální destinací pro všechny, kteří hledají spojení historie, kultury, přírody a zábavy. Můžete si prohlédnout nádherný zámek a město Český Krumlov, které jsou zapsány na seznamu UNESCO, navštívit malebné vesnice, kláštery a hrady, vydat se na pěší nebo cyklistické výlety po krásné krajině Blanského lesa a Šumavy, ochutnat místní speciality a pivo v tradičních hospodách a restauracích nebo si užít adrenalinové aktivity jako rafting, koloběžky nebo stezku korunami stromů. Český Krumlov a jeho okolí vám nabízejí nezapomenutelný zážitek pro všechny smysly. Neváhejte a vydejte se na objevování tohoto kouzelného koutu Čech.

Booking.com